• $13,4206
  • €15,1708
  • 793.604
  • 1920.56
10 Mayıs 2012 Perşembe

Yetişin dijital komşular!

Birilerine ulaşıp bir yardım istemem gerekiyordu geçen birgün. Eski usül, rehberi açıp ortak tanış aramak baktım uzun iş; yazdım 140 karakter kutusuna, gönderdim gitti! İki üç gün sonra bir de ne göreyim, mesaj yerine ulaşmış, görev başarıyla tamamlanmış. Taş atıp kolum yorulmadan hem de! Sevindiriciliği yanında çok da acayip hissettiriyor insana böyle durumlar. İnternet'e doğan kuşaktan olmadığım için 'doğal' karşılayamıyorum. Herşey gibi reflekslerimiz de değişti halbuki. Alt katta yaşayan 90 yaşındaki beyefendinin sağlığı hakkında birşey bilmiyoruz artık. O asabi kadının, ona bakmaktan yorgun karısı olduğunu keşfetmek için mesela, aradan koca bir kış geçmesi gerekiyor. Kitaplarını İspanyolca, şiirlerini Türkçe yazan biblosever apartman sakiniyle tanışmak için ise tesadüfün iğne deliğine muhtacız. İki elimiz kanda 'kül' diye inleyecek olsak... Koşa koşa zilini çalacağımız kimsemiz yok artık. İtinayla, hala sürdürebilenlere ne mutlu bu ilişkileri. Ama çoğumuz mahrumuz. 'Öldü, ölüyor' diye diye sahiden ölen komşuluğun yerini sosyal medya denilen ekrandan ekrana muhabbetler/ahbaplıklar aldı artık. Gizlisi saklısı yok dijital komşunun. Hayatı gün gibi ortada. İşi gücü, yediği içtiği, güldüğü ağladığı, gezdiği tozduğu her birşeyden, her bir hareketinden haberdarız. Evine gitmesek de görmesek de, acı bir kahvesini içmesek de, kapısını çalıp 'annem gönderdi' diye mutlu bir tabak uzatmasak da... Hem mutlu gününde, hem kötü gününde varlığımızı duyurmaya gayret ediyoruz. Ama RT yapıyoruz, ama 'favori'lerimize ekliyoruz, canla başla paylaşıp gidiyoruz hayatı(!)  Acil durumlarda akla gelen ilk S.O.S mercii sosyal medya artık: İmdaaat, yetişin dijital komşular!

Artist'ik notlar
18. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor... Açılış, bugün 18.00'de İstiklal Caddesi Tünel Meydanı'nda bir sokak tiyatrosu performansıyla gerçekleşecek. 'Türkiye'de Çin Kültür Yılı' etkinlikleri kapsamında 30 kişilik bir sanatçı topluluğunun icra edeceği 'Ejderha ve Aslan Sokak Tiyatrosu Gösterisi', Tünel'den Galatasaray'a doğru yol alacak... Tüm sanatseverler davetli olduğu gibi, Artİst de olay yerinden canlı yayında olacak. Bir maniniz yoksa Tünel'e ya da Skytürk360 ekranına bekleriz, sayın takipçi.

Home Tweet Home: 'Peruk Gibi Hüzünlü' ile Yalçın Tosun, 58. Sait Faik Hikaye Ödülü'nü kazanmış! Hala çantamdayken ve bitmemişken, ne güzel
haber...'  (@merveuzun)

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

Yılan zehrinin insan kanına etkisi! Gözlerinize inanamayacaksınız...

Fatma Girik kimdir? Usta oyuncu 79 yaşında hayatını kaybetti

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!