• $13,5253
  • €15,3089
  • 796.975
  • 1910.29
8 Ocak 2011 Cumartesi

Yeşilçam yeniden Beyoğlu'nda

Türkiye'ye gelen ilk film gösterim makinesi dahil bizi siyah-beyaz hıçkırıklara boğan ne varsa görebilir, hepsiyle sarmaş dolaş olup kucaklaşabilirsiniz artık. Beyazperde ve sahne yıldızlarımızın yaşadığı maceraya ortak olabilir, güzellikler geçidinde gönüllüce kaybolabilirsiniz. Tek bir boş santimin olmadığı katlar boyunca özlediğiniz her yüzle hasret gidererek, hayatınızın en sobalı, en kestane ve portakal kabuğu kokulu, en kılı kırk yaran günlerine gidebilir, burnunuz sızlayarak, yampiri bir gülüşle kendinize yakalanabilirsiniz... Çünkü Türvak Sinema ve Tiyatro Müzesi, 9 yıllık ikametgahı Kavacık'a veda ederek Beyoğlu'na taşındı. Türk sinema-tiyatro külliyatı full resimli, yazılı ve üç boyutlu haliyle Galatasaray Lisesi'nin sokağında, kapalı otoparkın hemen yanı başında, Dar Film'in eski binasında hayat buldu. Yeni yılın ilk günlerinden bu yana, Beyoğlu'nu selamlayan giriş katıyla 'hoş geldin' bakışı atıyor ziyaretçilerine müze.
Değerli sinema adamı Türker İnanoğlu'nun mesleğine ve bu ülkeye teşekkür amacıyla sahip çıktığı bu olağanüstü miras, onca emek ve paha biçilmez hatırayla yolumuzun üstünde artık sevgili okuyucu. Gözümüz aydın, ne mutlu bize.
Not: Türvak Sinema ve Tiyatro Müzesi, pazar hariç her gün ücretsiz ziyarete açık.

3 tam 1 öğrenci yetmez Trabzon'a
Yaprak Dökümü finalinde Şevket'in aldığı biletler epeyi makara konusu oldu biliyorsunuz. Öyle ya, Trabzon'a tren mi var? Nerdee, film icabıydı o biletler. Fakat Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman pası aldı, gole gidiyor... Açıklamasına göre, Atatürk'ün Trabzon Nutku'nda (1937) vasiyet ettiği Trabzon hattı inşa edilecekmiş. Hatta medyatik paslaşma fırsatını çok şık değerlendirmiş ve 'Şevket, aldığı biletleri saklasın' demiş Karaman. Çok güzel haber, çok akıllı zamanlama gerçekten. Fakat Sayın Karaman'a hatırlatmak isterim ki; Yaprak Dökümü ailesini Trabzon'a götürmeye 3 tam 1 öğrenci yetmez. 'Her aile bir ağaçtır' koçanını bir an önce bastırıp sembolik fiyattan satışa sunarlarsa, hat açıldığında Trabzon'da gerçek bir gövde gösterisi yapar TCDD. Benden söylemesi. Umarım hep beraber görürüz o günleri. Ve umarım demir ağlar sarsın artık anayurdun her yanını...

Hafta sonu okumaları
- Ali Saydam'ın dumanı üstünde kitabı, 'Eş ve Müşteri Nasıl Kaybedilir?' Kaybetme tecrübelerini adıyla-sanıyla şeffaf biçimde paylaşarak elde tutma formüllerini kontrastlarıyla verdiği gibi, heyecanlı ve hınzır bir gülüşle sürüklüyor üstat.
- Psikeart dergisinin 'Depresyon' temalı yeni sayısı. Şımarmak, ağlamak, yas tutmak, zihin küskünlüğü, tutku, hazan, ego, pasif-agresif tutumlar ve anılar arasında aheste ve acıbadem tadında bir yolculuk.
- Domingo'nun son numarası listenin son kitabı: Patti Smith'in kaleminden 'Çoluk Çocuk'. Şu çekiciliğe karşı durmaya imkan yok:

'Mephisto'yu, melekleri ve el yapımı dünyamızın kalıntılarını arkamda bırakıp 'ben dünyayı seçiyorum' dedim'... Budur. Pijamalar giyilir, okuma lambası açılır. İyi hafta sonları.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor