• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
19 Nisan 2012 Perşembe

Yeraltı'ndan çıkınca

Yeni Zeki Demirkubuz filmi Yeraltı'nın en kıyıcı unsurlarından biri de, ilham olan kitaptan bölümlerin söylendiği 'dış ses' bana göre. Nedim Hazar'a verdiği röportajda, 'atsaydım da bir şey eksilmezdi filmden' demişse de yönetmen, atmadığına çok memnunum ben seyirci olarak. Anlamından kaybetmezdiyse de efkar tonu bunca vurgulu olmazdı hikayenin. Ve tabii devamında dediği gibi Demirkubuz'un, 'Dostoyevski'ye saygıdır' ve de minnettir o dış ses. İyi ki var, özetle. Film başlar başlamaz, birkaç gün önce kargocunun elime tutuşturduğu; Domingo sakinlerinin yeni kitabı Sisters Kardeşler'in bültenindeki o gıcırtılı cümle kemirdi içimi: 'Huzursuz bir adamın ağırlığının altında ezilen karyolanın gıcırtısı bildiğim en yalnız seslerden biridir.'
Filmi huzursuzca bağrıma basıp sinemadan çıkınca ilk iş kitabı aldım elime. Patrick DeWitt'in bol ödüllü, eleştirmen ve okuyucudan yana da bol övgülü romanı 'Sisters Kardeşler'. 'Avi Pardo'nun yakışıklı çevirisiyle...' Bülten ifadesinin lezzetine bakar mısınız, sayın ayrıntıdaki İblis'i sobeleyen. Seviyorum seni Domingo!
Altına Hücum Amerikası'nda tetikçilik yaparak şöhret kazanan iki benzemezin hikayesini anlatıyor kitap. 'Öldürmek onun doğasında var' denilen Charlie ve kafasında, 'Belki başka türlü bir dünya mümkündür?' sorusuyla dolaşan, bir katile göre fazla geveze bir vicdanlı olan kardeşi, Eli Sisters... Öldürülecek yeni adamı bulmaya çıkılan yolda atları anlatarak başlıyor serüven. 'Coen Kardeşler'in yazacağı türden bir Western' diyor arka kapak. Bülten, arka kapak... Yapmak için yapmayınca hala anlamlı olabiliyor bu ikisi. Lakin ne kitabı, ne de filmi (bkz. Yeraltı) anlatacağım daha fazla, Lavinya. Seyretmek ve okumak lazım bu ikisini. Şehrinize geldiyse Yeraltı, kıymetini bilin derim hem. 25 kopyacık çıktı zaten toplamda sadece. İzmir Karşıyaka dahi yokluğunu çekiyor, o derece.

Cımbız
MİLLİ KÜLTÜR POLİTİKASI: 'Ödenekli tiyatroların nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda bir fikriniz varsa, gelin onu tartışın. Çünkü bu konuda hem hükümetin, hem belediyenin hem de tüm devlet kurumlarının alacakları çok uzun bir yol ve sizden öğrenecekleri çok şey var. Fıstıklı'dan top atışı yapacağınıza, çıkın devletin ve yerel yönetimlerin milli kültür politikalarını nasıl oluşturacaklarını bunu sanata nasıl adapte edeceklerini, dünyadan vereceğiniz örneklerle anlatın; örnek ve önder olun...' (Ali SAYDAM'ın 'Ödenekli tiyatronun yönetimi de 'ödenekli' olur' başlıklı yazısından.)

Teşekkürler!
Skytürk 360'ta başladığımız kültür-sanat kuşağı Artist'e gösterdiğiniz ilgi için binlerce teşekkürler. İyi dilekleriniz ve övgüleriniz paha biçilmez, sayın takipçi. Ama bu gemi böyle yürümez, eleştirilerinizi bekliyoruz artık... Atış serbest, sert vurun, hiç acımayın! Ve mümkün mertebe 18:05'te Artist'inizi açın. Bu akşam Derviş Zaim ve Ahmet Tulgar'la karşınızda olacağız.

Home Tweet Home: 'Bunun adı Kuğu Fırtınası 16-18 Nisan.' (@leventgoktem)

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak