• $13,5522
  • €15,3419
  • 798.609
  • 1910.29
22 Ocak 2011 Cumartesi

Türkler daha Çinli

ABD'de yaşayan iki çocuklu Çinli anne Amy Çua, başarılı ve çalışkan çocuk yetiştirme sırlarını Wall Street Journal'a anlatmış. Aynı zamanda Yale Üniversitesi hukuk profesörlerinden olan Çua'ya göre Batılı annelerle Çinliler arasındaki en önemli fark, Çinli bir annenin asla pes etmemesiymiş. Bir diğer önemli fark ise; Batılıların çocuklarını birer birey olarak görüp seçimlerine saygı duymasına karşılık Çinli annelerin; 'Ben çocuğum için en iyisini bilirim. Onun için fedakarlık yaptım, o da benim isteklerimi yapmalı' görüşünde olmasıymış.

Amerikalı şaşıyor tabii bu tuhaf bakış açısına. Oysa bize ne kadar tanıdık! Haksızlık etmeyelim tabii sadece canımız annelerimiz değil herkes toptan Çinli bizde. Evde anne, okulda öğretmen, sokakta ağabey-baba-akrabalar, duruma göre bütün mahalle, flörtte sevgili, evlilikte eş hatta onun bütün ailesi... Herkesin dilinde aynı Çinli anne teranesi: 'Senin için en iyisini ben bilirim!' Herkes birbirinden Çinli olunca da 'başarı' tavan mavan yapmıyor haliyle.

Kavgasız gün mü geçer?
İngiltere'de 3 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre çiftler yılda 312 kez kavga ediyormuş. Nereden baksan yılın iki ayı mutlu mesut geçiniyorlar demek. Vay be, ne huzurlu insanlarmış şu İngilizler. Çiftlerin birbirlerini çıldırtma potansiyelleri düşünülünce günde üç öğün kavga etsen de yetmeyebilir kimi zaman.
Şangır şungur kalp kırmamak ve hakarete vardırmamak kaydıyla, kavga etmek hiç de kötü şey değil aslında. Kuvvetli tartışma, çekişme diyelim ya da. Karşındakini umursamak anlamına bile gelebilir çoğu zaman. 'Arım, balım, peteğim' stili yumoş aşklarla kan uyuşmazlığı çeken biri olduğumdan çarpık bir pencere icat etmiş olabilirim tabii bu noktada. Ama doğru değil mi? İnsan ilgilenmediği, etkilenmediği biriyle neden kavga etsin ki? Çok saçma. Hiç kavga yoksa 'yalan' vardır zaten ilişkide. Ya da fazlasıyla verilen tavizler (günü gelince başına kakılmayı bekleyen). Veya açılan başka gedikler vardır da ruhun duymuyordur. Kahkaha atmak kadar doğal yoksa şeffaf şeffaf kavga etmek. Hele de sonu tatlıya bağlanıyorsa.

Bir faninin hafta sonu
Bir Ankara markasına dönüşen ve tiryakilik yaratan 'Behzat Ç.' nihayet izlenecek. Mahalle kırtasiyesinden tanesi 1 liraya alınan top öbeğiyle, kız kurdu Arwen'e şenlik düzenlenecek. 'Aptal sarışın' fenomeninin sebepleri araştırılacak.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor