• $15,9368
  • €16,7963
  • 928.425
  • 2394.83
27 Ekim 2011 Perşembe

Sosyal ağlar hepimizi bağlar

Erciş depremiyle Van'a kenetlendi Türkiye. 61 saat sonra hala kurtarma mucizeleri yaşanıyor (ben bu yazıyı yazarken). 600 bin vatandaşımız mağdur. Kış Van'a ne yazık ki 'çareden' hızlı ulaştı maalesef ama ne mutlu ki dayanışma adına bir ilki yaşıyor bu defa Türkiye. Ne kadarının adaletli şekilde dağıtıldığı tartışmalı olsa da Van'a akan yardımın haddi hesabı yok. Evet sistem kusurlu, evet yetkililer kusurlu, evet yürütücüler kusurlu ama vicdanlar çalışıyor çok şükür. Nereden biliyoruz? Tabii ki sosyal ağlardan. Kim ne derse desin, elimiz ayağımız, gözümüz kulağımız sosyal ağlar artık. Ve anlaşılıyor ki; bataryası güçlü, internet ayarları eksiksiz bir telefonun gün gelip hayatımızı kurtarıp kurtarmayacağını bilemeyiz hiçbirimiz. Ama şu var ki, kimsenin bu riski alma lüksü yok artık. Cebinde maaşının beş misli telefonla gezenlere kıl olanlardandım ben de birkaç gün önceye kadar - yalan yok. Oysa görülüyor ki, en çok yoksulun ihtiyacı varmış meğer marifetli telefona. Deprem yönetmeliğine uygun olmayan binalarda, çatlak patlak evlerde uyumaya mahkum milyonların ve de... Ki; olası bir felaket hazırlıksız yakaladığında insanı, 'imdat' çığlığını duyacak birileri olsun dışarıda. 
Dua edelim de İstanbul sınavını yaşatmasın Allah bu ülkeye. İstanbul merkezli yürüyen tüm bu sivil yardım organizasyonları; imdat sesleri İstanbul'dan yükseldiğinde ne hallere 'düşer' bir düşünün. Çok ürpertici. 600 bin mağdura yetişemiyor, yetemiyorsa hala koca Türkiye; bunca faşizanlığa kapılabiliyorsa hınç yüklü şuursuzlar... 'Taşı toprağı altın' denen efsane yerle bir olunca maazallah... Neyse. Böyle günde İstanbul için kaygıya düşmek bencillik gibi hissettiriyor. Evet ama mesele kabak gibi ortada. Van soğuğunda aç açıkta olan tüm acılı vatandaşlarımıza sabır ve dayanma gücü diliyorum. Geçmiş olsun Türkiye.

Bir 'kurtarıcı' olarak Twitter
Enkaz altından tweet atarak yardım isteyenler, yakınlarının açık adreslerini arama-kurtarma birimlerine ihbar ederek umut yaratanlar, yardım kampanyaları hakkında paylaşılan teşvik, takip ve bilgilendirmeler... 'Twitter'dan önce - twitter'dan sonra' olarak ikiye ayrıldı artık hayat. Net.

Cımbız
TOPBAŞ'TAN İTİRAF:
Kral çıplak kardeşim. Kimse kusura bakmasın. Yeni bir şehir kurmak gerekiyor. Binalar yenilerek, sokaklar genişletilerek, otoparklar yapılarak doğru yapılar yapmak zorundayız. Ciddi risk altındayız. (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Nebahat Koç'a verdiği 'AKŞAM Özel Haberi'nden)

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama