• $13,4411
  • €15,3494
  • 784.32
  • 2085.76
27 Eylül 2012 Perşembe

Şehit ve gazilerimizin hakları

Terör ateşi yanmaya ve yürekleri yakmaya devam ederken en hayati konulardan biri de sosyal haklar. Şehit aileleri ile yaralı ve hak sahiplerinin hangi haklara sahip olduğuyla ilgili bilgi paylaşmayı mecburi görüyorum bu sebeple. Son derece hassas ve sıkıntılı olan bu sürecin en kritik noktası, ZAMANINDA BAŞVURU çünkü. Ve zamanında talep edilmeyen sosyal haklar kaybediliyor, ne yazık ki! Onca acıya maruz kalan kişi ve ailelerin her şeyin üstüne bir de prosedüre boğulması çok ağır. Hele de köylerde, ücrada yaşayanlar düşünülürse... Allah herkese sabır ve dayanma gücü versin. Sosyal Güvenlik Danışmanı Mert Nayır'a kulak verelim:
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, şehit ve gazi ailelerine yaptığı yardımlar;
- Nakdi yardımlar
- Kamu kurum ve kuruluşlarından alınan indirimler
- Çocuklarına sağlanan eğitim ve öğrenim yardımları
- Sağlık yardımları
- İş ve istihdam konusunda sağlanan yardımlar olarak sıralanabilir.
'Bu yardımlar, 1 Eylül - 31 Aralık tarihleri arasında yılda bir kez olmak üzere ve ilgili eğitim öğretim yılında öğrenci olduklarını gösterir belgeyle müracaat edenlere, başvurularını izleyen ay içinde SGK tarafından toptan ödenir.
2010-2011 öğretim yılında şehit ve gazi çocuklarının eylül-aralık döneminde SGK'ya yaptıkları başvuruyla Sosyal Güvenlik Kurumu, 14.000 öğrenciye 15.5 milyon lira öğrenim yardımında bulunmuştur. Başvuru yapmayan çocuklar için bu paralar ödenememektedir.
Bu hafta içerisinde, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından yapılan açıklama doğrultusunda;
şehit düşen veya malul kalanların eğitim gören çocuklarına 2012-2013 eğitim döneminde toplam 14.768 öğrenciye 20 milyon 222 bin lira ödeme yapılması planlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu bu öğrenim döneminde kişi başına;
- İlkokul ve ortaokul öğrencilerine 1.073 lira
- Lise öğrencilerine 1.610 lira,
- Yüksekokul öğrencilerine 2.147 lira ödeme yapacaktır.
İlk defa veya yeniden öğrencilik hakkı kazanan hak sahiplerine yardım ödemeleri, dilekçe ekinde öğrenim belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu'na göndermeleri kaydıyla, yapılan başvuruyu izleyen ay Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubelerinden yapılacaktır.
Terörle mücadele sırasında sakatlanan veya hayatını kaybedenlerin kendilerine veya hak sahibi yakınlarına yalnızca tazminat veriliyordu. SGK tarafından yapılan yeni yasal düzenlemeyle çalışma gücü kaybı üçüncü derece olanlara 403.98 lira, ikinci derece olanlara 538.68 lira ve birinci derece olanlara da 701 lira aylık bağlanacaktır.
Bu ödemelerin alınabilmesi için, hak sahiplerinin valiliklere başvurup, talepte bulunmaları gerekmektedir.'
(Sosyal Güvenlik Danışmanı Mert Nayır'ın bu çok önemli makalesinin tamamını bulabileceğiniz internet adresi; 'www.sgk.com.tr' - Ayrıca, kendisinin ekim itibarıyla SkyTürk360'ta başlayacağı sosyal güvenlik programı, 'Çalışma Odası'nı da takibe almanızı öneririm. Sosyal haklar ve iş güvenliği hakkında öğrenilecek çok şey var.)

Futbol ve akli denge
Futbol, kadın-erkek ve akli denge temalı bir isyana kapılıp, 'Ben kadınla futbol tartışmam' diye stüdyo terk eden eski futbolcu Ümit Özat'a iki çift laf etmezsem hatırım kalır... Über maço heveslerle sarıldığınız futbolun bu türlüsü Amerika'da 'kız futbolu' diye bilinir, BİR. Kadınların başta futbol olmak üzere oyun alemine erkekler kadar kaptırmayışının en önemli sebebi anlamamaları değil 'sıkıcı' bulmalarıdır, İKİ. 'Akli dengesi yerinde olan hiçbir insan, kadınların da futboldan erkekler kadar anlayacağını kabul e-de-mez!' haykırışının temel problemi, kafaya düzenli olarak balyoz gibi top yiyen birinin ağzından çıkmış olmasıdır, ÜÇ. Ronaldo'nun şutlarının hızı saatte 130 km'yi bulduğuna göre, ortalama bir şutun hızı da 80-100 km civarında(dır) dersek... 'Futbol ve akli denge' hakkında atıp tutan herkesin bu gerçeği akılda tutması gerek, bu da DÖRT. Ooo çok sert! Sert tabii ya.

Aldatmanın son kullanma tarihi
'Eski karımı çoook aldattım' dedi Kaya Çilingiroğlu... Şoke olmadıysak da ne gerek vardı bu doğrucu Davut'luğa anlamadım. Eski eşi rencide edince şimdiki eşten 'aferin' alınıyor mu, o da ayrı bilmece. Sadık olmak ya da olmamak kişinin kendi sorunu. Yargılamak kimseye düşmez vs. Ama boş bulunup açık verirken, bir 'üzgünüm' ekle bari şu itirafa, değil mi? 'Zaafıma yenildim' de, bir şey de. 'Şimdiki karımı değil eski karımı' diyerek günü kurtarmaya çalışmaktan daha insani bir tavır al da, 'hatasız kul olmaz' kontenjanına gir bari. Değil mi? Neyse. Alan almış, satan satmış. Ne diyordu o basit ama manalı şarkı; 'Ben adamı ayrılırken tanırım'...

Hope Tweet Hope: 'Gamsız girilmez.' (@silagencoglu)

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi