• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
31 Ocak 2012 Salı

Sanatçı örnek olunca n'oluyor?

Dün sabah, Sevgili Elif Aktuğ ile magazin üstadı Bilal Özcan'ın TNT'de birlikte sunduğu Magazin Dünyası'na konuk oldum. Kar kış demeden İstanbul'un bir ucundan diğerine gittim ve neyse ki yollar açıktı da, selametle çıktık işin içinden. Program konularından biri; 'sanatçının topluma örnek olması gerekliliği' idi... Kişisel olarak hiç de buna mecbur görmüyorum 'sanatçıyı'. Fakat yerli magazin dilindeki 'sanatçı'dan kasıt, popüler kişiler malum. Öyleyken de; bu 'örnek olma' işinin ebeveynvari, ahlakçı bir dayatmadan pek farkı yok bana kalırsa. Nedense hep o 'renkli' İstanbul gecelerinde topluma örnek olması bekleniyor bizim 'sanatçılar'ın! Biri bir mikrofon uzatınca herkesin TV'de belgesel özlemi çekmesi kadar inandırıcı oysa bu... Gündüz gözüyle yaptıklarına bakınca, pekala 'örnek almaya değer' işlerine rastlamak mümkün olabiliyor çünkü 'sanatçılar'ın.
ÖRNEK:
Engelli çocuklara tekerlekli sandalye sağlamak amacıyla sürdürülen 'Bir Kapak Bir Umut' adlı sosyal sorumluluk projesi, Demet Akalın'ın destek verişiyle yer buldu basında örneğin, hafta sonu. Hayati önem taşıyan bu dayanışma projelerine ünlülerin desteği ve duyarlılığı da gün geçtikçe artıyor. Peki ya toplumda sorumluluğun yaygınlaşmasına ne kadar katkısı oluyor dersiniz bu 'örnek sanatçılar'ın? 'Mavi kapak' üzerinden düşünelim hemen: Akalın, (veya projeye şimdiye kadar destek veren diğer ünlüler) duyarlı davranışlarıyla haklı bir 'aferin' alıyor. Fakat halkın kampanyaya ilgisi ve duyarlılığı çok yetersiz hala. Yol kenarları, sahiller, parklar, kaldırımlar mavi kapaktan geçilmiyor...
KAPAKTOPLAMA.COM
Türkiye'nin en uzun soluklu kampanyalarından olan 'Plastik Kapak Toplama Kampanyası'nın bilgilerine yukarıdaki adresten ulaşabilirsiniz. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi önderliğinde başlayan kampanyaya birçok belediye sahip çıktı ve hatta ülke sınırları bile aşıldı:
l ABD, Almanya, Norveç, Fransa, İsveç, İngiltere, Hollanda, Katar, Avustralya ve Sudan destek veriyor bugün projeye.
l 2009'dan bu yana 120 ton kapak toplanarak, 480 ihtiyaç sahibi tekerlekli sandalyeye kavuşturuldu (Haziran 2011 rakamları).
l Her bir tekerlekli sandalye için 250 kilogram, yani 160 bin civarı kapak gerekli.
BİR KAPAK BİR UMUT
'Mavi' sembol, öte yandan. Rengi fark etmeksizin, geri dönüşümlü tüm kapakları toplayabiliriz. Mesele, plastik! Toplayalım derken, ille yerden toplamak da değil. Atmayıp, biriktirmek kafi. Evde, arabada, ofiste bir kutuyu/poşeti bu işe ayırmaya bakar. Bir başlayınca bir haftada dağ gibi oluyor. O kapakların bir vatandaşın engellerini aşmaya yarayacağını bile bile sokağa, çöpe atmak hoyratlık değil mi? Biriktirip, belediyelere ve ilgili STK'lara ulaştırarak hem 'insana', hem de 'doğaya' borcumuzu, bir nebze de olsa hafifetmek bu kadar kolayken...  Bırakalım şu 'örnek sanatçı'yı İstanbul gecelerinde arama işini de artık. Gündüzler torbaya girmedi ya, sayın niyetinde samimi olan.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı