• $13,4383
  • €15,3104
  • 795.634
  • 2042.08
5 Mayıs 2012 Cumartesi

Sanat el değiştirebilir mi?

Kültür sanat, özellikle de tiyatro dünyamız kaotik günler geçiriyor. Özelleştirme 'kılıcı' çekildi ve şimdi her kafadan bir ses çıkıyor. 'Yetti gari sizin yaptığınız, verin biraz da biz yapalım' denilecek konulardan değildir halbuki sanat. Ve sanatçı; topu patlatılıp 'havası' indirilecek bir öteki mahalle çocuğu da değildir. Herkes başka şeylerle meşgulken sanatının peşinde koşar/düşer/kalkar sanatçı. Okur, yazar, seyreder, düşünür, rüyaya yatar; yapılmayanı yapmaya, söylenmeyeni söylemeye azmeder. Oy çokluğuyla el değiştir(e)mez, dolayısıyla bu büyük 'sermaye'. Alkıştır, bu sermayenin tek geçer akçesi. Onu da seyircinin paşa gönlü bilir en iyi... Devletler yönetilebilir ama alkışlayan eller yönetilemez bu nedenle. O ellerin tek sahibi kalplerdir. Kalbin sesi emretmeden; ne başlar ne de susar alkış... Öyle de başına buyruktur. Sanatçı damarlarında hisseder bunu. Kulağına dünyanın en güzel sesinden en güzel şarkıyı söyleyen o sihirli alkışı bir daha, bir daha duymak için yaşar. Rüyası da, dünyası da budur sanatçının. İnsanların saçına/bıyığına, dün akşam yediği/içtiğine bakıp da, 'şunlar şunlar sanat yapsın-bunlar bunlar yapmasın' ayrımı yapmak kimsenin görev tanımında yer almaz bu yüzden. Rüyalar yasaklanamaz çünkü. Tıpkı 'hediye' edilemeyeceği gibi.
BAŞBAKAN'IN OKUMASINI DİLEDİĞİM YAZI
Sanat-devlet-muhafazakarlık ilişkisine kafa yoranların, özellikle de Başbakan Erdoğan'ın okumasını istediğim iki köşe yazısı var; birincisi Ali Saydam üstadın yazdığı, 'Dücane Cündioğlu'na kulak verin' başlıklı yazı. İkincisi de Nihal Bengisu Karaca'nın yazdığı 'Özelleştirmenin yahşi cazibesi'... Özellikle de, Dücane Cündioğlu'nun devam edecek olan yazısı son derece kafa açıcı.

Kim Kime Dum Duma
Geçen hafta izlediğim polissiz polisiye 'Kim Kime Dum Duma', Ali Poyrazoğlu bereketinden yeşeren Şenay Tiyatro'nun yeni oyunu. Başarılı bir aile komedisi olan oyunda; Eser Ali, Arzu Yanardağ, Onur Şenay, Aslı Şahin ve Mehmet Esen rol alıyorlar. Onur Şenay, sonradan zenginlemiş ve kendi zenginliğinden gözleri körelmiş bir adam. Arzu Yanardağ onun mutluluğu mücevherlerde arayan karısı. Mehmet Esen, sonradan zenginleyen adamın 'kaybedenler kulübü'ne layık çocukluk arkadaşı. Aslı Şahin ise 'kaybetmiş' kocasıyla övünemeyen/avunamayan, arayışlarda bir kadın. Siyah- beyaz sürprizlerin birbirini kovaladığı oyunu zevkle izledim. Ve söylemeliyim ki; Arzu Yanardağ'ı sahnede seyretmenin bu kadar güzel olacağını hiç düşünmemiştim. Role çok yakışmış, ilk sahneden selama kadar kusursuz bir 'Alev' olmuştu. Hırsız rolündeki Eser Ali, göründüğü an seyirciyi avucunun içine alıyor ve bir daha da bırakmıyor. Mehmet Esen zaten oyunun 'gurme' lezzeti... Kim Kime Dum Duma bu salı CKM sahnesinde, bu eğlenceyi kaçırmayın. Hıdrellez dileklerinizi ama gül ağacına ama suya söylemeyi de ihmal etmeyin, sayın her bahar umutla dolan.

İnsanlar Alemi'ne ilk bakış
Yeni şovmen-komedyen çıkartma sıkıntısı 'kolektif komedi' şovlarına yarıyor televizyon alemimizde. Her şerde bir hayır oluyor, başka deyişle. Onlardan bir yenisi; Ali Sunal'ın başını çektiği 'İnsanlar Alemi' ilk bölümüyle ekrana çıktı geçtiğimiz gece (Star TV). Kadro renkli; İrem Sak (bkz. 'ezik miyim anam ben' Tülay), Aylin Kontente, Okan Çabalar, Alper Kul ve Erdem Yener. Aynı ekibin yaptığı 'Beşer Beşer' adlı komedi şovunun yeni versiyonuymuş aslında bu şov. Ancak ben öncekini izlemeye hiç fırsat bulamadığım içn İnsanlar Alemi 'yeni' benim gözümde.
ANAHTAR KARAKTERE DİKKAT
Formatın en anahtar oyuncusu ise, Okan Çabalar. Canlandırdığı karakter, seyirci ile sahne arasındaki diyaloğu yürütüyor. Dolayısıyla işi 'satmaya' çalışıyor. Çabalar'ın enerjisi, iddiası yerinde, ama 'tip' biraz sorunlu... Amerikan TV ekolü küçük ev aleti pazarlamacılarıyla, kişisel gelişim deccalları arası bir 'karakter' hedeflenmiş gibi...  'Peruk' fazla karikatürize olduğundan mı bilmem, Murat Serezli'yi aradı gözüm bu rolde. Sattığı ürüne iman etmiş, salon beyefendisi kılığında bir 'iblis' istiyor o rol. Teşbihte hata olmaz. 'Satmak' şeytani bir iştir. Hakkı verilmeli.

Home Tweet Home: 'Halka gülümseyen ve halkı gülümsetebilen liderler başarılı oluyor. Obama bunu çok iyi yapıyor... Amerikan mizah dilinin ustası!' (@serdarkaragoz)

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın