• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
7 Mayıs 2013 Salı

Şampiyon, şiddet ve çukur...

Hıdrellez gecesi şampiyonluk ilan eden Galatasaray'a büyük alkış. Sarı-kırmızılı taraftar sokağa akın ederken; insan gibi sevinmeyi, kutlamayı bilmeyen/beceremeyen şiddetçi güruh da işbaşındaydı yine maalesef. Şampiyonluk gecesi, takımın evine abanıp tesislere zarar vermek ne şekil bir duygu durumudur?
Diğer büyük çelişki de çok kıymetli Taksim çukuru etrafında yaşandı. Gazlı, tazyikli, orantısız derecede "güvenlikli" 1 Mayıs'tan sadece dört gün sonra, şampiyonluk kutlamaya Taksim'e çıktı GS taraftarı. Ee? Hani ideolojik değildi çukur koruma faaliyeti? "Güvenlik kaygısı" sadece bir şehir efsanesi mi yoksa İstanbul Valiliği için? "Maksat üzüm yemek miydi, bağcıyı dövmek mi?" diyeceğim ama... Başbakan da tam olarak aynı cümleyle çukur önlemlerini savundu AK Parti kamp yayınında. Tesadüfün böylesi!

"ZAMANIN RUHU"

Bu artık çok sık oluyor, farkında mısınız? Kişi hangi konuda mimliyse, çıkıp o konudan bizzat kendisi şikâyetçi oluyor. "Yalancı" diyelim mesela, çıkıp yalandan dem vurup ağlıyor. "Hain" diyelim ya da mesela, çıkıp ihanetten yakınıp mağdur edebiyatı yapıyor. Giderek yayılan bir "algı saptırması" peydah oldu. Medyadan siyasete türlü örnek mevcut... Bu çarpıklığı en iyi anlatan ifadeye, NTV'deki ABD'nin Gizli Tarihi belgeselinin son bölümünde rast geldim: "Önce kelimeleri çaldılar, sonra anlamlarını..." Söz ettiğim tam da bu işte! "Zamanın ruhu" mesela; bir zamanlar saygı ve dikkat uyandıran bir kavramken, şimdilerde nice "dangalak" icraatın kisvesi oldu bu deyiş. Gibi.

Mr. Simit!

Meksika dalgası yaratan bir haber vardı hafta sonu: Atletico Madrid'li Arda Turan, Chelsea'den transfer teklifi aldı... Yürü be Arda, kim tutar seni! Fakat o saçları napıcaz işte onu bilemiyorum. Kadınlar için denir, malum; "Eğer aniden saçını değiştirdiyse, hayatını ya değiştirmiştir ya da değiştirmek üzeredir"... Arda'nınki de o hesap mı acaba? Uzatmalı sevgilisi Sinem Kobal'la evlilik yolunda mehter adımlarıyla ilerleyen ünlü futbolcunun kafa karışıklığı saçlarından okunuyor sanki son aylarda. Şimdi de, bir simit firmasının yüzü olmuş Arda. Bahtı da orijinal Mr. Smith (Brad Pitt) gibi olacak mı bakalım?

Başakşehir/Nişantaşı "öteki" hattı

Gizli aşkı ortaya çıkınca boşanmanın eşiğine gelip (ve dönen) Acun Ilıcalı, malum sevgiliden bebek bekliyormuş. Hayırlı olsun. Türk insanının en güvendiği ünlülerin başında gelen Acun, bu müjdeli skandal yüzünden prestij kaybına uğrayacak mı dersiniz? Hiç sanmıyorum. Ferdi Tayfur'un dediği gibi; "Karısı çok olan adam, iyi adamdır" bu ülkede. Kadınlar, aşkı/ilişkiyi/evliliği "istihdam alanı" olarak görüp kabullendiği sürece, erkekler fincan gibi "karı" dizer. Ama Başakşehir'de, ama Nişantaşı'nda fark etmez. Bu kafalarla, çok eşlilik her mahallede forever.

Hello Tweetheart: "Metroda uyuklayanlar, sürekli dışarıda yiyenler, tatlı krizine girenler; işte kitabınız Metropol Diyeti! Ferin Batman'dan." (@hayykitap)

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi