• $9,603
  • €11,2051
  • 553.488
  • 1479.93
14 Mayıs 2013 Salı

Ölen medyanın son sözleri

Reyhanlı'daki patlamada..." diye başlayan tüm haber ve yorumlar. (Patlama değil bombalı saldırı onun adı, kaza değil katliam!)
- "Reyhanlı'da 3. patlama!" manşetleri... (Ülke ölürken, yanarken, kanarken bile tık dilenciliğinden taviz vermeyen, saldırılarla ilgisi olmadığı halde "üçüncü patlama" manşetinde ısrar eden tüm sitcomcular.)
- "Parfüm şişesi, evet evet parfüm şişesi..." (FB-GS derbisinde sahaya atılan cep matarasını yakın plan evir çevir oynatıp karara varan futbol stüdyocuları.)
Kapkara bir hafta sonuydu. Bombalı, katliamlı, biber gazlı, Anneler Günü özel küfürlü, yol kesmeli, stat sökmeli, futbol cinayetli ve yayın yasaklı... Medyanın en sınıfta kalanı da TV'ler oldu. Haber kanalları reklam, tanıtım, saat başı bülten rutiniyle oyalanırken ulusal TV'ler çalıp oynamaya ve bir şey yokmuş gibi yapmaya devam etti. Sosyal medya ise, "satılmış medya" diye hashtag'lemekten başka pek bir şey yapmadı. Reyhanlı'dan ciddi bir alternatif haber akışı olmadı mesela... Yayın yasaklarının erişmediği yegâne alan sosyal medya iken bu tektip, tekseslilik çok düşündürücü değil mi? Hani alternatif yayıncılık, hani özgür sesler, gerçekler? Ateş olan yerden niye duman çıkmıyor?
AKŞAM'dan Çiğdem Toker'in dünkü yazısında olandan fazlasını okumadık henüz bir yerde. Ne hikmettir?..

10 yaş altı ihbar hattı

İspanya'da "çocuk istismarına karşı" başlatılan yeni bir kampanya, benzerlerinden farklı. Çünkü billboard'larda kullanılan 3D teknoloji sayesinde, BİZİ ARA mesajı ve ihbar numarası, sadece 10 yaş ve altı çocukların göz hizasından görülebiliyor. Yetişkin boy birinin mesajı görmesi için afişin önünde çömelmesi gerek. Çocuk koruma/kurtarmaya yönelik devlet uygulamaları eleştiri ve soruları da beraberinde getiriyor elbette:
- Ebeveynlere psikolojik destek vermek yerine neden çocuk ihbar hattı?
Soruları çoğaltmak mümkün. Ancak, ciddi bir psikolojik destek/eğitim 6 aydan başlayan sürelere muhtaç. Şiddet obsesyonu olan çoğu ebeveyn ve aile, psikolojik müdahalelere karşı gönülsüz ve/veya dirençli. Kaldı ki, her çocuğun ailesi yok. Gerek olmasını dilemesek de... "İhbar hattı" -adı üstünde- ACİL durumlar için. Direkt çocuğu muhatap alan bir kampanya, hayati sorunlarla "yapayalnız" boğuşan bir çocuk için bir kurtuluş umudu.

En az 3...

Kadın, futbol, demokrasi. Bu üçünü de sevmeyi "beceremiyor" ve öldürüyor bu ülke.

Hello Tweetheart:
"Sırf spor taraftarlığı yüzünden kavga olan bir ülkede art niyetli güçler için böyle bir toplumu bölmek, içten çökertmek zor olmasa gerek." (@sultanasound)

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi