• $15,8955
  • €16,8288
  • 941.832
  • 2379.58
29 Aralık 2011 Perşembe

Noel Baba'yı nasıl bilirsiniz?

Çocukları ve içimizdeki çocukları alışverişe ve sürpriz hediye hayallerine sevk etmede kullanılan Batılı bir yılbaşı tontonudur bizde Noel Baba. Sırtında çuvalı, geyikli kızağını kah göklere kah karlı dağlara vurduğu sayısız imaj vardır kafamızda onunla ilgili. Hemen her Amerikan yapımı Noel filminde gerçekliğinin sorgulandığı hatta bizzat kötücül bir figür olarak ele alındığına da tanığızdır yanı sıra. Dolayısıyla, memleketimizde kedilerin bile inandırıcı bulmadığı bir figürdür kendisi - bkz. Memleketimin kedisi bile farklı bakıyor.
Hal böyleyken Keşan Müftüsü Süleyman Yeniçeri'nin Noel Baba'yı ciddiye alma dozu 'piyasanın' ayarını bozdu. 'Bu Noel Baba denen şahsiyet, eğer doğru dürüst biri olsaydı eve kapıdan girerdi. Pencereden bacadan girmezdi' diye isyan eden Müftü Yeniçeri, düne damgayı vurdu. Devamında; kültürümüzde eve kapıdan bacadan girme olmadığının altını ısrarla çizen müftü Yeniçeri, Kuran'ın 'Evlere kapıdan girin'buyurduğunu, Noel'in Hıristiyan aleminden ithal bir bayram olduğunu, dolayısıyla içkili yılbaşı eğlencesinin de günah olduğunu ifade etti.   
Öyle sanıyorum ki; kırmızı elbiseli, geyiklerle ve çocuklarla dost, saçı sakalı pamuk, tombiş yılbaşı fenomeni Noel Baba, AVM kültürünün ayrılmaz bir parçası olarak günlük hayatımıza kapağı iyice attığı için müftünün canı bu derece sıkılmış olsa gerek. Ancak açıklamalarının her çeşit medyada bunca tepki görmesi karşısında eminim şoktadır müftü. Üstüne, Diyanet'in hakkında soruşturma açması karşısında hele... Soner tarafından nikah masasında terk edilen Aylin kadar yıkılmış olsa gerek müftü. Geleneksel Müslümanlık inanışı çerçevesinde hiç de şaşırtıcı olmayan ve de halk arasında oldukça taraftarı olan görüşler ve kaideler çünkü dile getirdikleri. Diyanet, müftü Yeniçeri'ye nasıl muamele edecek göreceğiz ama soruşturmaya Noel Baba'nın çağrılıp çağırılmayacağı ise an itibarıyla sosyal medyada 2011'in son geyiklerinden biri.

Orhan Pamuk'un sevgilisi ne ister?
'Kadınlar ne ister?' sorusu karşısında ne kadar da aciziz kimi zaman hala. Bkz. Orhan Pamuk'la New York'ta görüntülendiği tek kare fotoğrafla adını duyuran Karolin Fişekçi. Nedir bu haller kuzum? İçinden sergi, sanat, seks, tutku, resim, roman geçen haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Bir fotoğrafın kırk yıl hatırı olduğunu ispatlamaya ahdetmişçesine efor saçıyor Fişekçi. Masumiyet Müzesi'ndeki Füsun'muş da. Orhan ona Kar dermiş de. Bu ilişkiyi kullanmak istese çoktan kullanırmış da. Mış mış. Nasıl duygulandım, nasıl etkilendim anlatamam. 'Orhan Pamuk'un sevgilisi' adlı yeni bir 'sanat eseri' üzerinde çalışıyor da, biz hadiseyi ısrarla yanlış anlıyoruzdur umarım. Yoksa şöhret budalalığının bu türlüsünü mide filan kaldırmıyor artık. 'Tarantino'ya ayaklarımı yalattım' gibi eğlenceli bombalar patlatan Didem Erol nerelerde ki acaba? Bu Kar kızla tanışıyorlar mı merak ettim bak şimdi.

Matkap gölgesinde hayat
Taşınmak ne zor serüvendir bilirsiniz, sayın yaşayan. Recep Usta'nın matkap senfonisi eşliğinde yazıyorum misal bu yazıyı. Kendisi evin pencerelerini giydirmekle meşgul. Sırf o değil tabii dört bir koldan çalışıyor sağolsun herkes. Bunca seferberliğe rağmen 'arkası yarın' tadında hala macera. Elf kızı Arwen deseniz çiftlikte. Ev kaldı görmeyen pisi oğlan Datti'ye. Kız kurdunun yokluğundan istifade, gayet krallığını ilan etti evde. Bütün buralar sanırsınız onun.
İşin en garip yanı da, ilk günler yanlışlıkla eski evinin yolunu tutması insanın. Ve daha düne kadar yaşadığı yerde, sanki hiç orada olmamış gibi devam ettiğini fark etmesi hayatın. Neyse, önümüz yılbaşı. Yenilikler bizi bekler. Bacanıza pencerenize mukayyet olun. O ip merdivene tırmanan Noel Baba maketlerini de rüzgar almayan bir yere asın. Lodosta poyrazda konu komşuya eziyet oluyor. Aman diyeyim. 

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister