• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Mayıs 2013 Cumartesi

Muz ve siyahi bebek

Futbol programlarını ele geçiren “muz” histerisinden sonra, magazin dünyası da şiddetli bir “siyahi bebek” geyiğine saplandı. Gece gezgini Onur Baştürk, “şehir efsanesi” diye altını çize çize şu hepimizin kulağına çalınan “bekârlığa veda” skandalına yer verdi köşesinde ve magazincilere gün doğdu. Suyunu çıkartmayı iş edinenler; ellerinde oyuncak siyahi bebeklerle TV’lere çıkıp ucuzluğun, paçozluğun, esrimenin âlâsını yaşadılar. Utanç verici yorumlar/mizansenler, tepine yuvarlana azıtmalar izledik canlı yayınlarda. İnternet medyası da güruh halinde yapıştı habere (tık aşkına ya Rab!). Öte yanda grup grup adamlar, ellerindeki “muz”u birbirlerine sallaya sallaya futbol dersi veriyor. Bu ne kepazelik arkadaş? Medya mı, garabet sirki mi? İçerikleri es geçip öpücük ve sigara avcılığı yapıyor ya RTÜK... Program adı altında sergilenen bu cehaletin, yozluğun yanında sigaranın zararı nedir ki!? Bu programların her birine birer “âkil” atansın bence CEZA olarak. Tıpkı “belgesel” yayını gibi, “akıllı-sorumlu” yayıncılık da ancak cezayla mümkün görünüyor artık bu ülkede.

Renkli sinemaskop yemek
En edebi, ödüllü blogger Gülenay Börekçi (egoistokur.com), “bu akşam Cibalikapı’da yiyoruz” deyince ikiletmedim. Sözleştiğimiz saat olay yerindeyim. Ve karşımda bir sürpriz şef; Serra Yılmaz. Sofrasına daha önce de oturduğumdan biliyorum ki, lezzeti sohbeti cömert bir gece olacak. Her şeyin; arkadaşlarına verdiği o meşhur brunchlarla başladığını anlatıyor Serra. “Sen sinemada harcanıyorsun!” demiş hatta Ömer Kavur bir seferinde... Neşeyle yâd edip merhum sinemacıyı, Serra Yılmaz özel mönüsüne geçiyoruz: Gaspaçoz’dan girip Meyveli Lor Crumble’den çıkıyoruz. Gönlümün michelin yıldızlarını bir bir diziyorum masaya. Cibalikapı Balıkçısı’nın esas adamı Behzat Şahin’in birkaç ay önce tamamen tekneye taşındığını öğreniyorum o ara. “Hayatı o kadar küçültmeyi nasıl başardın?” diye sorunca, “yıllardır görmediğim eşyalarımı buldum bu sayede” diyor. “En gerekenleri aldım ve geri kalan her şeyi evle birlikte kiraya verdim!” Vay canına. İçindeki Tyler Durden’i keşfetmiş resmen adam (bkz. “Sahip olduklarımız zamanla bize sahip olur” - Fight Club). Renkli sinemaskop gecenin sonunda Egoist Okur’la şuna anlaşıyoruz; “haftaya bir daha!”.

Alkole yasak geldi
“Milli içkimiz ayrandır”ın hemen üstüne 22:00 - 06:00 arası perakende alkol satışı yasaklandı. Peki bunun anlamı ne? “Ülkenin çağdaş yüzüne darbe” algısı ve etkileri bir yana... Alkol tüketimi resmen “lüks” artık. Bar-restoran fiyatına içebilen içer. Tekel’e uğrama devri kapandı. Cirosunun yarısını, marketlerin kapanış saati olan 22’den sonra kazanan 185 bin Tekel bayiinin “ölümü” demek bu... Olan küçük esnafa oldu anlayacağınız. Devamını yeni haftada konuşuruz.

Sanat-sanatçı yasası yolda!
Bir diğer şok haber şu ki; Devlet Tiyatroları ile Opera-Bale’yi direkt Başbakan’a bağlayacak “yeni yasa” yolda! Sanatçılar bugün protesto için sokakta ve desteğimizi istiyor: Saat 13:00’te, Taksim Meydanı’ndan Galatasaray’a yürüyüş var. Olası gaz müdahalesine karşı yanınıza limon almayı unutmayınız!  

Hello Tweetheart: “Kabul edelim ki tembel bir milletiz. Bir şeyleri değiştirmek için parmaklarımızı ancak tweet ve facebook mesajı için oynatabiliyoruz.” (@sultanasound)  

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor