• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
17 Ocak 2013 Perşembe

Modern dünyada Ali Bulaç'ların..

Modern dünyayla kan uyuşmazlığı çekenlerin, post modern dünyadaki sosyo-kültürel evrimi ve yeni kadın-erkek rollerini doğru okumalarını beklemek 'saflık' olur. Sosyolog-yazar Ali Bulaç'ın fikir ve tespitleriyle didişmek de boşa kürek çekmektir bu açıdan. Onun durduğu yerden bakınca haklıdır, Ali Bulaç. Ancak onun durduğu yeri iyi anlamak gerekir: Modern dünyada Ali Bulaç gibilerin yeri, duhuliyedir, 'beleş tribün' yani. Her cinsten bireyin kıyasıya mücadelesine sahne olan modern dünya maçlarını, semaver keyfi yaparak izler Ali Bulaç'lar. Ne bu mecburi 'şovun' fiyatını bilirler ne de ödemeye cesaret edebilirler. 'Nerede beleş, oraya yerleş' ile yetinirler. Neonlarda adı yazacak kişiler asla onlardan çıkmayacağı için de; zaman zaman 'hiçlik' nöbetine tutulur, yanlarında getirdikleri az haşlanmış yumurtalardan birini sallayıverirler modern dünyanın kafasına.
EN ACI MEYVE 'HİÇLİK'TİR
Zeki çocuk Ali Bulaç'ın huyudur zaten, durur durur yumurta fırlatır. En çok da modern kadına... 'Bugün bilgi çok kolay ve ucuz ulaşılabilir hale geldi. Tıpkı modern kadın gibi' şeklindeki geçmiş vecizesi iyi örnektir, kronik durumuna. 'Kadın pazarlığı' başlıklı -2009 tarihli- yazımı arşivden bulup okuyunuz merak ederseniz, Bulaç'ın motivasyonlarını detaylı incelemiştim o yazıda. Ali Bulaç'ın 'acı meyve' diye kakalamaya çalıştığı modernitenin, gelişmekte olan kadın ve erkeğe ettikleri ise başka yazıya kaldı mecburen. Bugünlük yerim bu kadar. 'Bireysel ego tatmininin altında kalmak' dersine çalışmayı öneriyorum Ali Bulaç'lara acilen. Modern dünyadaki cinsiyet rollerini anlamak için, bireyi anlamak gerek önce. Erkeği 'malsahibi', kadını 'mal' belleyen kafalar için çok kazık bir ödev. Kolay gele.

Kent duvarları dilsiz artık...
Duvar deyince facebook duvarını anlayan yeni nesil bilmez herhalde ama muhalefetin en güçlü kürsüleriydi bir zamanlar 'kent duvarları'. Tüm resmi politikalara meydan okuyan en baba tweetler, ilişki durumunu halka arz eden en içten ilanlar duvarlara yazılırdı. On, yirmi, otuz yıl önceyi bilenler için capcanlı aksiyonlar hala bunlar. Ama internet sayesinde, dünyanın arşivi bir 'tık' ötemize geldi ve hafızalar da tatile çıktı. Kimse bir şey hatırlamıyor artık. Öğrenmek, ezberlemek, akılda tutmak 'out'. Geçenlerde izlediğim Milyoner yarışmasında, bir sorunun seçenekleri arasında yer alan 'Burhan Doğançay'ı daha önce hiç duymamış olan genç yarışmacı iyi örnekti buna...
1970'lerden beri kent duvarlarını fotoğraflayan ünlü ressam... Yarım asırlık kent duvarları arşivcisi... 'Duvarlar toplumun aynasıdır' diyen öncü sanatçı Burhan Doğançay... 84 yaşında ayrıldı bu dünyadan. Sosyal medyanın keşfiyle sessizliğe gömülen kent duvarları hepten ıssız artık. Başın sağolsun modern dünya.

Hope Tweet Hope:
'Japonca'da 'çok çalışmaktan ölmek' manasına gelen bir kelime var: Karoşi. Ülkede her sene 10.000 yönetici ve mühendis çok çalışmaktan ölüyor. (@volkan_bey)
<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler