• $17,9547
  • €18,3299
  • 1032.59
  • 2795.06
17 Kasım 2012 Cumartesi

Limitsiz, mobilize işkence

Eminim siz de maruz kalıyorsunuz; herhangi bir sosyal ortamda etrafı rahatsız etmeyi zerre kadar umursamadan uzun uzun telefonda konuşan insanlara. Ama ne konuşmak! Geçen gün, yaş sebze meyve ithalatı hakkında giriştiği uluslararası projeyi anlattı mesela biri, yol boyu telefonda. Bir servis dolusu işten çıkmış yorgun insan da bu işkenceye maruz kaldı bir saat. Şahsi ofisindeymiş gibi rahattı adam, bir 'pardon' bile demeye lüzum görmeden o bet sesine esir etti ahaliyi. Arkasından edilen ve en hafifi 'palavracı!' kıvamında olan lafları duymadı tabii. Büyük iş yapıyorum edasıyla araçtan inerken telefonda konuşmaya devam ediyordu.

KISA KONUŞ, İNSAN DİNLİYOR BUNU...

Görgüsüzlük, saygısızlık, arsızlık tavan. Çevreye bunca rahatsızlık vermeye hakkı olmadığını akıl edemeyen bu insan tipi gün geçtikçe çoğalıyor üstelik. Kimi geyik tiryakiliğinden, kimi sınırsız konuşma paketi rehavetinden, kimi de katıksız kabalıktan...
Kafe, otobüs, vapur, lokanta, servis aracı, havaalanı, istasyon, tren, bekleme salonu gibi bilimum ortak mekanda karşılaştığımız sıradan işkenceciler onlar. Hayatını, işini, aşkını, en mahrem sorunlarını anlatıyor da anlatıyorlar telefonda. Bütün şehrin o konuşmayı dinlediğini ve nefret ettiğini hiç fark etmiyorlar. Biri bir şey diyecek, uyaracak oldu mu da efelenip üste çıkmaya yelteniyorlar. Çok acayip gerçekten.
Medeni toplumlarda telefon görüşmesinin uzayacağını hisseden biri, bulunduğu topluluktan özür dileyip sesine ince ayar yapar, uzaklaşır ve gözden uzak bir köşede veya kapının dışında yapar mecburi görüşmesini.
İnsana ve kendine saygı bunu emreder çünkü. En basit nezaket kurallarının bile hızla tedavülden kalktığı, kabalığın marifet mertebesine yükseldiği biz gibi toplumlarda ise, insanların umursanmadığı 'ileri demokratik' yönetim şekilleriyle ödenmeye mahkum sanırım bu bedel. Aferin işkenceci. Devam et telefonda kalmaya. Radyasyonun bol olsun!

Ege'de senfonik bir akşam
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bu akşam Muğla Üniversitesi'nde çalıyor. Konserin yıldızı ise, İdil Biret. Son söyleyeceğimi başta söyledim ki oralardaysanız kaçırmayın. Maceranın başlangıcı ise şöyle:
Anadolu'da klasik müzik sevgisini yaymak için 2009'da başlayan 'Kampüste Senfonik Akşamlar' adlı bu projenin sponsoru Doğuş Holding. Projenin ilk yılı olan 2009'da Konya, Niğde ve Gaziantep'teki konserleri 2200 kişi izledi. 2010'da Kars, Erzurum, Rize, Giresun ve Trabzon'daki konserlerde bu sayı 5500'e çıktı. 2011'de Hakkari'de yaşanan terör saldırısı nedeniyle turne ertelendi.
Bu yıl ise Afyon, Isparta, Burdur, Denizli, Aydın'da gerçekleşen coşkulu konserler, bu akşam Muğla'da İdil Biret ile finale eriyor. Kalbim Ege'de yani bu akşam sayın Anadolu. Senfonik hafta sonları hepimize.

Hope Tweet Hope: Dershaneleri kapatırken üniversiteleri de kapatsalar ya. Diplomalı işsiz stok eriyene kadar isabet olur. (@sevimgozay)

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor