• $13,5975
  • €15,2133
  • 784.917
  • 1997.69
9 Şubat 2013 Cumartesi

Kürk mantolu Diva

Bülent Ersoy gibi birinin 'gerçek kürk' düşkünlüğü şaşırtıcı değil tabii esasen. Her şeyin tüylüsüne, taşlısına, pahalısına meraklı, fevkaladenin fevkinde bir sanatçıdır Bülent ablamız. 'İddia', 'lüks', 'gösteriş'tir onun göbek adı. Kürk giymesi de haber değil bu yüzden. Ancak TV'ye çıkıp; 'Allah hayvanları bize faydalı olsunlar diye yaratmış. Bülent Ersoy'a da ne kadar yakışıyor görüyorsunuz!' diyen magazin duayeni haberdir mesela! (Bilal Özcan - Bugün Gazetesi Magazin Müdürü) Ünlülerin 'postunu' parlatmayı bu derece iş edinen arkadaşlarımız varken Bülent Ersoy kürk giyse nolur? Kürk yese nolur? 

ÇİNÇİLLA AŞKINA!
Konunun daha 'korkunç' boyutlarına bakalım dilerseniz. Ülkemizdeki kürk tüccarlarının çinçilla üretimini 'teşvik' biçimleri çok daha tüyler ürpertici: 
- Çinçilla üretimi son derece basit, zevkli, bir o kadar da kazançlı bir iş koludur(!)
- Doğum periyodunda aksaklık gördüğünüz çinçillalar, talebiniz halinde derhal ücretsiz olarak değiştirilir(!) 
- 6'ncı ayını dolduran her yavrunuz 64 euro bedelle satın alınır(!)
- Ez az sayıyla başladıktan sonra bir 'çiftlik' sahibi olmanıza gereken tüm sermaye sadece ve sadece biraz zamandır(!)
- Çinçilla'nız diyor ki; bana günde 15 dakikanızı ayırın, çocuklarınıza iyi bir miras bırakın(!)
(Not: Reklam yapmalarına aracılık etmemek için kasten kaynak belirtmiyorum.)

ÇİNÇİLLA'NIN YOLU
Anavatanı Güney Amerika olan bu tavşan-sincap-fare benzeri kemirgencağız, hayatta dokunabileceğiniz en yumuşacık varlık. Boyu 20-30 cm, ağırlığı 600 gr civarı. Şili, Peru, Bolivya ve Arjantin boyunca uzanan And Dağları'ndaki mağaralarda koloniler halinde yaşayan hayvancıklar, başlangıçta, yerliler tarafından etleri ve kürkleri için avlanırmış. 16. yüzyıldaki İspanyol işgalinde İnkalar, Kraliçe İsabella'ya haraç olarak muazzam bir çinçilla kürkü getirince Avrupa (maalesef) çinçilla ile tanışmış ve bu tanışma, tür için sonun başlangıcı olmuş. Takip eden yüzyılda çinçilla kürkünden yapılan paltolar Avrupa'da statü sembolüne dönüşmüş. 20. yüzyıl başında nesli tamamen tükenmek üzere olan küçük vahşi çinçillalar; bir maden mühendisi tarafından Şili'den Amerika'ya götürülmüş ve böylece ilk 'çinçilla çiftliği' kurulmuş. Kürk hayvanı olarak şöhretini sürdüren çinçilla, özellikle Avrupalı fanları arasında bir 'evcil' olarak da popüler bugün...
- Çinçilla, santimetrekaresinde 25 bin adet kılla, hayvanlar arası 'en sıkı kürk' şampiyonudur.
- Kürkü iki katmandan oluşur. Ve inanılmaz yoğunluğundan ötürü kürkünün içinde hiçbir parazit, asalak yaşayamaz.
- Derisinin altında ne ter ne de yağ bezleri vardır. Bu nedenle bir çinçilla suya düştüğünde hemen ıslanır ve o kadar ağırlaşır ki, hayvan su yüzeyinde kalamaz, batar. 
- Islanmış bir çinçilla kürkünü kurutmak için volkanik kül ve mikronik tozlar kullanılır.
SONUÇ: Tüm bu üzücü tablodan sonra çinçilla 'giymekte' ısrar eden birine yapılabilecek en 'mantıklı' hareket, üzerine sprey değil 'tazyikli su' sıkmak (gibi görünüyor). Vahşi mi buldunuz önerimi? El kadar hayvanın kürkünden 'statü' dilenen 'ilkel' kraliçelere karşı merhamet besleyemiyorum bu devirde, kusura bakmayın. Bir manto için 150 kürk gerekiyorsa (sözgelişi), 150 adet 'ikiz kürk' gerekiyor demekmiş çinçilla dilinde. Büyük bir divanın kaç ikiz kürklük mantoya sığacağını varın siz hesaplayın. Yumuşacık hafta sonları diliyorum herkese.

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları

dünyanın en zor testi olduğu iddia edilen dikkat testi! Sosyal medyayı salladı

Limonu mikrodalgada 20 saniye ısıtırsanız... Bakın nasıl bir etkisi var