• $15,9703
  • €16,815
  • 932.172
  • 2393.61
1 Kasım 2011 Salı

Kör olası çöpçüler

Alınmaca yok sayın dün gece çok arayıp da bulamayan. Denk düştü Erkin Baba'nın eskimeyen sitemi. Dökülen yaprakları canhıraş süpürme gayretine çok içerliyorum çünkü belediyelerin. Ellerinde koca koca tırmıklar görevlilerin... Ağaç diplerinden çimen aralarından dahi özene bezene ayıklıyorlar tüm yaprakları. Sadakatle süpürüyorlar kaldırım boylarını. Böylesi ihtirasla çalıştıklarına göre sıkı talimat almış olmalılar. Bırak uçuşsun halbuki nazlı sonbahar. Bırak fış fış arşınlasın yolları efkarlı ayaklar. Bırak tepecikler olsun dönemeçlerde, kuytu köşelerde. Bırak yavru kediler pusu kursun pıtır pıtır yığınlarla oynaşıp. Bırak sarsın şehri sarışın melankoli. Bırak 'bedava' yaşasın güzelliğe hasret gözler o hazzı. Bırak her güzel şeyin bir sonu olduğunu aheste idrak etsin şehir. Alabildiğine hazırlasın kendini uzun, zorlu kışa. Yapraklar savrulurken bir uçtan bir uca, dertler tasalar da kanıp takılsın arkalarına. Yeni bir şarkı yazsın kederli bir ozan. Muhtaç olduğu ahenge kavuşsun yaprak gibi titreyen bir aşık. Narin bir teselli edinsin gurbetlik çeken bir gönül. Üşüyen gecesini ısıtsın ayazda kalan sahipsiz bir can. Niye süpürüyorsunuz bütün bu imkanlarımızı? Otobüsünün rengini seçebiliyor ama sonbaharının rengini seçemiyor şehrin asıl sahibi. İşe bak sen. Dökülmüş yapraklar kadar yakışan kaç şey sayabiliriz ki bir şehre? Şu beton renkli suni hayatı onca ilhamla bezemek hangi belediyenin elinden gelir ki? Yapraklar çürüyüp çamur olacak diye mi bütün bu telaş? Ne yazık bir emek. İşbirliği yapmanın en kolay olduğu noktada bile doğayı kapı dışarı etmek için bu kadar organize olmak zorunda mı insanoğlu? Şu güzelim mevsime 'çöp' muamelesi yapan hoyrat belediyeciliğe esefle...

7 milyarlık dünyaya çocuk getirmek
Batıkafası 'Böyle bir dünyaya çocuk getirmek istemiyorum' diye direnedursun, dünya nüfusu tırmanmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) 31 Ekim (dün) itibarıyla dünya nüfusunun 7 milyara ulaştığını açıkladı. Türkiye özelinde ise durum şu:  2050 yılında 100 milyon nüfusa yaklaşması tahmin edilen Türkiye'nin batısında yaşayan kadınlar yaşamları boyunca ortalama olarak 1.7 çocuğa sahip olurken doğu bölgesindeki kadınlar 3.3 çocuğa sahip oluyorlar'.
Birleşmiş Milletler'i rencide etmek istemem tabii ama aktüel durum daha vahim. Metropollerde yaşayan kadınların önemlice bir kısmı hayat boyu 0.0 çocuğa sahip oluyor! Sadece benim tanıdığım 'Çocuk düşünmüyorum' diyen kadınlar bile dengeyi ciddi şekilde etkiler. Çünkü bunların hepsi iyi eğitimli, donanımlı ve kariyer sahibi kadınlar. Fakat böyle giderse endemik bir 'türe' dönüşecek Türkiye'de bu nitelikteki kadınlar. 'Temsil eksikliği' diye diye kafamızı hangi taşlara vuracağız bakalım bu gidişle? Konuyu acilen sosyal sorumluluk olarak ele almanın zamanıdır kızlar, herkes taşın altına elini koyacak bir zahmet! Müzelik olacağız bu gidişle huuu?!

Cımbız
AMERİKAN RÜYASI:
Uykuyla aram hiç yok. Çok az uyurum. Uyumadığım günler de olur bazen. Gece yaşamayı ve gece çalışmayı seviyorum. Ama bakın aklıma güzel bir New York sözü geldi: Amerikan rüyasını görmek istiyorsan, uyumayacaksın! (ABD'de üçüncü kitabı Insomnia Cafe'yi yayımlayan ünlü çizgi roman sanatçısı Kutlukhan Perker'in 'Egoist Okur' için Gülenay Börekçi'ye verdiği röportajdan).

Home Tweet
Home: Nihat Doğan'dan açıklama
: İzzet Yıldızhan 'Odadaki kız arkadaşım sana hayranmış resim çektirmek istiyor' dedi. Ben de gidip resim çektirdim. (Askdoktoru)

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister