• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
23 Nisan 2011 Cumartesi

Kelimelerin gücü

Minik ve çok etkili bir reklam videosu izledim. Sloganı, 'Change your words - Change your world' - Dünyanı değiştirmek istiyorsan kelimelerini değiştir, diye çevirebiliriz Türkçe'ye. Hikaye şöyle: Güneşli, sıradan bir sabah. Akşamdan kalma yağmurun izleri caddelerde. Neşeli insanların gelip geçtiği herhangi bir şehir meydanı. Yere bağdaş kurup oturmuş bir adam görüyoruz... Önünde bir konserve tenekesi. Yanında da bir karton: 'Gözlerim görmüyor, yardım edin'... İnsanlar her zamanki gibi. Kendi hallerinde. Görmeyen adamı umursayıp bir iki bozukluk bırakan oluyor işte ara sıra. Genç bir kadın beliriyor derken kalabalıkta. Yürüyüp geçiyor herkes gibi. Ve aniden geri dönüyor. Adamın tam önünde duruyor. Para vermek yerine uzanıp yerdeki kartonu alıyor. Tersini çevirip bir şeyler yazıyor ve kartonu tekrar yere bırakıp yoluna gidiyor. Ve... Her şey değişiyor o andan itibaren. Görmeyen adam 'görünür' oluyor birdenbire insanlar için. Neredeyse ceplerindeki tüm bozuklukları adama vermeye başlıyorlar. Yarışırcasına. Kartonu görüyoruz nihayet: 'Ne güzel bir gün ve ben onu göremiyorum' yazıyor üzerinde... Kelimeler değişince her şey değişmişti işte.

Güzel bir gün için...
Güzel bir gün için gerekenler listem hiç kalabalık değildir. İyi bir film, üstüne de dostlarla paylaşılan iyi bir yemek yeter de artar bana. Film kısmına en son geleceğim, önce yemeği çözelim. Kebaptan anlamadığım, herkesin gittiği yerlerde bulunmaya da hiç hevesli olmadığım için yemek demek 'balıkçı' demek benim sözlüğümde. 'Favori balıkçın hangisi?' dendiğinde sayılacak isimler de az çok bellidir. Hemen hepsi Boğaz hattında ve geneli Avrupa yakasında. Fakaaat öyle bir yer keşfettim ki, hem lezzeti hem de hikayesiyle benim favorim 'Saros Balık' artık.

SAROS BALIK
Burası bir aile işletmesi her şeyden önce. Anne, iki oğlu, kızı ve gelini birlik olmuş mutfakta harikalar yaratıyorlar. Rahmetli babaları Asaf Bey'in efsanevi damak tadını tüm misafirlerine kendi elleriyle ve gülen yüzleriyle sunuyorlar. Daha önce hiçbir yerde rastlamadığınız mezelerle başlıyorsunuz. Ve giderek artan bir haz yolculuğuna çıkıyorsunuz. Kesinlikle abartmıyorum; öyle enginarı, öyle ahtapotu, öyle midye güveci yiyebileceğiniz alternatif bir yer yok İstanbul'da. Her şey günlük ve her şey gerçek 'deniz' ürünü bu restoranda. Çiftlik veya dondurulmuş tek bir şey gelmiyor tabağınıza. Yediğiniz an anlıyorsunuz zaten. 'Denizden babam çıksa yerim' diyenlerdenseniz, rotanızı Caddebostan'a çevirmeli ve Plaj Yolu'ndaki Saros Balık'ı mutlaka denemelisiniz. Benim gibi dadanmacı ruhlardansanız kesin karşılaşırız.     

FİL KADAR BÜYÜK BİR AŞK
Güzel bir gün reçetemin 'iyi film' kısmını sona bıraktım çünkü kısa ve net: Eğer bu hafta sonu yapacağınız daha iyi bir şey yoksa 'Water for Elephants' - Aşkın Büyüsü'nü izleyin. Karşınızda 2000'lerin James Dean'i Robert Pattinson ve güneş kadar parlak sarışın, Reese Witherspoon... Aşkınıza ve fillere iyi davranın. Ve çocuklarınıza tabii... İyi bayramlar.

Home Tweet Home: Üzgünüm Kıvanç, kot üstü kot gömlek bu dünyada sadece Hayat Ağacı'ndaki Kyle'a yakışır. bye - twitter.com/yaseminograli

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı