• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
27 Nisan 2013 Cumartesi

Karışık desenli hafta sonu

Çok taşınan biri olarak bir baharı daha taşınarak idrak ediyorum. En sık görüştüğüm kişi ve kurumlar, elektrik-su-gaz idaresi, tesisatçı, boyacı, apartman yöneticisi. En sevdiğim faaliyet, yapı-market koşturması. Koy beni hırdavat reyonuna unut, o derece de seviyorum. Babamın nalbur dükkânlarından kalma bir bağlılık, bir konfor. Dübellere bile isabetli boylarda şefkat besliyorum. Nalburiye 1, kırtasiye 2, tuhafiye 3. Bayılıyorum elişi mucizeler diyarlarına. Otoban kenarı seramikçisine giderken arabanın altını vurmak, yan yollardan hep yanlış olanına sapmak vs gibi aptal sarışın sahnelerinde boy gösteriyorum öte yandan. Siz bu yazıyı okurken ben banyo montajı nöbetinde olacağım misal. Sabahına da ezanla beraber nakliyecileri karşılayacağım. Yalnız yaşamanın en vitaminli yeri burası esasen... Angaryası say say bitmez en şahane bir dostumuzdur ne de olsa "özgürlük". Tek taşını kendin almanın şarkısı ezbere pek müsaittir sayın şehirli baayan... Ama kırk yıllık binada bir başına otururken, gece aniden patlayacağı tutan eski tip sigortayı bakır telle tamir edip elektriğe kendin kavuşmayı da öğrenmek lazım. Kadınlığın MacGyver'lığıdır bu sınavlar. 24 saat tamircili sitelerde fahiş aidat karşılığı atılan "ben özgürüm heyoo" havalarına benzemez. "Parasızken" de özgür olmayı/kalmayı becerebilmek, asıl marifet. Topukluları çıkarınca da, en az onlar üstündeykenki kadar vay be misin, yoksa şarkı bitince özgürlüğün de sonuna gelenlerden misin? Benim favorim birincisi. Elektrikli hafta sonları hepimize.

Türkiye desen haritası

Ünlü alışveriş sitesi Markafoni bir araştırma yapmış ve Türk kadınının online stil infografisini çıkarmış. Sonuçlar şöyle;
- Online alışverişte şampiyon burçlar 1) Yengeç, 2) Boğa, 3) Aslan.
- En aranan kadın ayakkabı numarası 38.
- Favori renkler; siyah, mavi, bej, bordo/kırmızı (pembe son sırada).
- Bölgesel tercihlere göre Türkiye'nin desen haritası ise şöyle; 1) Marmara/kamuflaj, 2) Ege/dantel, 3) Akdeniz/çiçekli, 4) İç Anadolu/çizgili, 5) Karadeniz/ışıltılı, 6) Doğu Anadolu/leopar, 7) Güneydoğu Anadolu/simli.
İlkokul öğretmeni olsam kumaşlardan Türkiye haritası yaptırırdım sınıfa, o derece sevdim bu çalışmayı. En güzel yanı şu ki; bütün bu desenleri cool biçimde bir arada kullanmak trend artık. Renkler desenler de "barış sürecinde", moda deyişle. Karıştırın yakıştırın, tadını çıkarın. Her parça ayrı güzel.

Taşınmanın Murphy yasaları

- Taşınma gününüz, bağlı olduğunuz trafonun yıllık bakım/onarım günü olabilir! (bkz. elektrik idaresi kesinti programı)
- Suyun özenle kapattırılmış oluşunun sebebi büyük ihtimal, alt kata akan/kokan tesisattır.
- "Her apartmanda, bunu niye böyle yaptın?" diye selamsız dalan bir gıcık sakin/sakine bulunur.
- Eğer paraya sıkışırsanız, çevrenizdeki herkes sizden azz önce sıkışmış olduğundan hazır sıkışmış çevreden metelik çıkmaz. Kendi başınıza dikebileceğiniz kadar sökülün!
- Hesap ettiğiniz maliyet asla çarşıya uymaz. Ayrıca usta dünyası, kredi kartı devriminden tamamen habersiz!
- İyisi mi, bir gün taşınmak icap eder(se) diye bir kenara para koyun.

Hello Tweetheart: "İnanma, ceketim, inanma. Kuşların söylediklerine inanma. Kuşlar bu yalanı. Her bahar söyler - Orhan Veli" (@erkamtufan)

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!