• $16,1243
  • €17,2754
  • 963.475
  • 2396.93
4 Ekim 2011 Salı

İyi ki doğdun Evliya Çelebi

Şenlik sürüyor, sayın seyahatsever. Gezip gördüğü coğrafyanın yüzölçümü, 25 milyon kilometrekareyi bulan, Türk ve dünya gezi edebiyatının en ünlü yazarı Evliya Çelebi'nin doğumunun 400'üncü yıldönümü 25 Mart'ta. Pek azımızın farkında olduğu bu özel hadise, UNESCO tarafından etkinlikler kapsamına alınmış, dahası Avrupa Konseyi Evliya Çelebi'yi '21.Yüzyılda İnsanlığa Yön Veren En Önemli 20 Kişiden Biri' olarak belirlemiş. Türk Dil Kurumu da, 2011 etkinliklerinde ünlü gezgine özel yer ayırmış. Bunlardan biri ise Evliya Çelebi'nin 4000 sayfalık emsalsiz eseri Seyahatname'nin tanıtımı için hazırlanan iki ayrı kitap... 'Seyyah-ı Âlem Evliya Çelebi' adlı birinci kitap, TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın tarafından bizzat hazırlanmış. Elime geçtiği gibi paylaşıyorum...

TARİHÇİ, DİL BİLİMCİ HALK BİLİMCİ
Yetmiş yılı aşan ömrünün 51 yılını seyahatlerde geçiren Evliya Çelebi'nin ne bir resmi, ne de minyatürü olduğundan yüzünü bilen yok. Fakat Seyahatname'nin satır aralarına göre; kafasının büyük olduğu, saçını sakalını da devamlı tıraş ettiği biliniyor. Ve de hiç evlenmediği... Ki, gittiği memleketlerde birkaç geceden fazla kalmayan seyyahın evlenip de yuva kurmaya vakti olmamış deniyor, ancak eserinde 'bekarlığı' övdüğü de belirtiliyor.

ZAFER EZANLARININ OKUYUCUSU
Hafızlığı, müezzinliği ve müziğe olan yatkınlığıyla bilinen Evliya Çelebi'nin askeri bir görevi de vardır: Zaferle biten savaşlarda zafer ezanını okumak... Kafkasya'dan Macaristan'a ve Girit'e kadar olan savaşlarda zafer ezanını okuduğundan söz eder. On ciltten oluşan Seyahatname'de; yaşadığını, gördüğünü, içinden geçtiğini kaydettiği şehir sayısı 257'dir ve yolculuklarının çoğu karayoluyla yaptığı yolculuklardır. Deniz yolculuğu sevmediğini hatta nefret ettiğini, ancak kısa süreli deniz seyahatlerinde bulunduğunu da eserinde anlatır. Gezdiğini kaydettiği coğrafyada bugün otuz ülke yer almaktadır. Güzel sesinin yanı sıra, şiir bilgisi, hikaye anlatıcılığı, konuşkanlığı, hazırcevaplığı ve nüktedanlığı ile sohbet meclislerinin gözdesi olan Evliya Çelebi, saraya girdiği halde makam ve memuriyet hırsına kapılmamış, hayatını her yeri görmek, herkesi tanımak ve her şeyi öğrenmek gayesine adamış nev-i şahsına münhasır bir kişidir. TDK'dan çıkacak ikinci kitabı da merakla beklerken, bu ilk kitabı mutlaka edinmenizi tavsiye ediyor ve tabii, yıllarını vererek Seyahatname'yi günümüz Türkçesine kazandıran Seyit Ali Kahraman'ı da minnet ve saygıyla anıyorum.

Hayvanları Koruma Günü
Hayvan dostları ilk kez İngiltere'de 1822'de bir araya geldiler. Türkiye'de ise Hayvanları Koruma Derneği 1908'de kuruldu. Aynı amaçlı derneklerin birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de oluşturduğu Hayvanları Koruma Federasyonu ise 1931'de, Ekim'in 4'üncü gününü 'Hayvanları Koruma Günü' ilan etti. Dolayısıyla bugün, 'Hayvanları Koruma Günü'. Hayvanları sevmek, onlara iyi davranmak, daha iyi koşullarda beslenme ve barınmalarını sağlamak ve onların sorunlarına dikkat çekmek için icat edilmiş bir gün. Keşke diğer özel günler gibi bu güne de topluca muhalefet etsek de, 'Yalnız bir gün değil her gün hayvanları koruma günü olmalı' diyebilsek! Yalnız şunu biliyorum ki, hayvanları sevmek için onları tanımak gerek. Tanımadığı şeyi sevemiyor çünkü insan. Ki, hayvan sevmeyen insanların hikayeleri pek şaşmaz bu anlamda. Dileğim; sırf yeterince tanımadığı için hayvanları 'düşman' belleyen insanların da bir an önce kalbini ısıtacak o bir çift masum göze, gözlerini kaçırmadan bakabilmesi. Sonrası eminim hepimiz için daha iyi olacak.

Home Tweet
Home: Fatih Camii kedileri felaketi... Dün gece kutu içinde uyuklayan yavruları yakmışlar. Kelimeler yetmiyor... İnsan ne kötü! (TolgayN)

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı

Rus balıkçının ağına takıldı! Görenler dokunmaya bile korktu