• $13,4265
  • €15,1741
  • 791.579
  • 1910.29
1 Eylül 2012 Cumartesi

İstanbul için arşiv vakti

Notonlyistanbul.com adresini biliyor musunuz? Ben de yeni öğrendim ama çok sevdim. 'Video guide for urban living' alt başlığıyla faaliyet gösteren bu site, videolu bir İstanbul rehberi. Hem yerli hem yabancı turiste hitap eden sitede, İstanbul'u İstanbul yapan birçok mekan ve unsurla ilgili mini-videolar var. Çekimler kaliteli, son derece şehirli. Dili, rengi, tavrı, kurgusu, temposu 10 numara. Ve en önemlisi de hızla yüklenip izlenir şekilde. 

SİTE YÖNETİMİ ALTIN KOZA'LI OLUNCA
Her alandan amatörün, sular seller gibi video çekip internet'e yüklediği dijital devrim çağında arşivler dolup taşıyor. Ancak profesyonel ölçekte bilgi ve deneyim konuşuyor elbette hala. Notonly'cilerin başarısının şifresi de bu işte. Kurucularından Gizem Elçi, sinema-tv ve sosyoloji eğitimi almış ve 2009'da çektiği kısa filmle 'Altın Koza' ödülünü kucaklamış bir genç. Ortağı Deniz Gül ise, görsel sanatlar ve grafik alanında eğitim alarak Barcelona'dan İstanbul'a, seçkin çağdaş sanat platformlarında işleri sergilenen bir sanatçı.      

HERKESİN İSTANBUL'U...
1 Mart 2012'de açtıkları 'notonlyistanbul.com' sitesi ile ilgili hedefleri de çok yalın: İstanbul'daki kent kültürünü; bu kültürü üreten kişi ve mekanların hikayeleriyle filme alarak, hem bir rehber işlevi görmek hem de giderek büyüyen bir kent arşivi olmak... İstanbul'a meraklı, onu bütünüyle anlamak ve keşfetmek isteyen herkesin ilgisini çekecek bir içerik hazırlıyorlar bu yolda. 'Herkesin İstanbul'u başka' diyorlar; bakkalın, doktorun, taksi şoförünün, sanatçının, borsacının, reklamcının, boyacının, öğrencinin... Herkesin İstanbul hikayesine yer vermek için de ziyaretçilerden, sitedeki notonlydeolsa başlığı altında kendi İstanbul'larını paylaşmalarını bekliyorlar. Dolayısıyla; İstanbul'u keşfetmek, kendi İstanbul'unuzu paylaşmak ve kentten ilham almak için tasarlanmış bu site. Ben favori adreslerime ekledim, herkese de tavsiye ediyorum.

MM aşkına...
50. ölüm yılında Marilyn Monroe anısına, ekranda yaz boyu 'Bazıları Sıcak Sever' diyerek, Türkiye'de MM'ye özlem ve sevgilerini sunan ilk ve tek şovu yaptık. Uzun sıcak yaz gecelerini havalandırmak, canlandırmak ve her zamankinden daha 'sarışın' kılmaktı amacımız. Seçkin olduğu kadar da candan konuklarımızla yaptığımız sahici sohbetlerin tadı damaktadır umarım... MM'ye ayırdığımız özel bir bölümle 'yaza veda' ettik geçtiğimiz gece. Hayatından özel kesitlerle, büyüsü, esrarı, aşkları, skandalları ve trajik sonuyla Marilyn'i andık gece boyu. Arşivlik bir bölüm çıkmasının yanı sıra, stüdyoda bizimle olan sevgili Atilla Dorsay'ın dediği gibi; tüm dünyada 'MM yılı' ilan edilen şu 2012'de, Türk televizyonlarında Marilyn'i anan ilk ve tek yapım olduk. İşte bu kıvanç bize yeter, sayın SkyTürk360 izleyen. Marilyn'i seven, özleyen herkese bin selam. Yaz geçer ama bazıları daima sıcak sever...

Hope Tweet Hope:
'Playboy'un kurucusu Hugh Hafner, Marilyn'e yakın olmak için komşu mezarlardan birini 1992'deki açık artırmada 50 bin Euro'ya satın aldı.' (@sevimgozay)

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor