• $13,6653
  • €15,2229
  • 789.241
  • 2011.02
16 Şubat 2013 Cumartesi

İncelikler yüzünden

Erkekler niye böyle dertlerle heder etmiyor acaba ömürlerini!? Kadının birinci vazifesi; 'güzel', 'seksi', 'formda' olmak öyle ya... Üstüne komik, cilveli, hamarat, uysal, şefkatli, eğitimli, çocuklu ve kariyerli, anlayışlı, pratik, empatik, zeki, çevik, duyarlı, yüce gönüllü, zarif, narin, bakımlı, on parmağında on marifet, halden anlayan... Yetmez ama evet sayın bacım! Uzar gider bu liste. Sayfa biter, defter kitap biter, kadının 'vazifeleri' bitmez. Niye? Erkekler öyle istiyor. Sinir bozucu derecede 'basit' cevap  değil mi? İsteyen erkek, öğreten erkek. Dinleyen ve uygulayan ise hep kadın. Evrimsel işbölümü böyle işliyor maalesef. Yüzdük yüzdük burasına gelebildik henüz.

BAKIŞ AÇISI

Şu kare her şeyi açıklıyor esasen. Mevcut durumun en önemli sorumlusu kadınlar. Kendini 'eksik', 'yetersiz', 'suçlu' bulmakta yatıyor çünkü bütün hikaye. Bir İngiliz alışveriş sitesi, kadınların daha 'ince' görünme yöntemlerine yönelik bir anket yapmış ve bakın ne sonuçlar çıkmış. Parantez içleri benden:

l Vücudu şekillendiren dar iç çamaşırı giymek. ('Korse' diyoruz halk arasında.)
l Siyah rengi tercih etmek. (Şehir efsanesi! Eğer kumaşı, dikişi iyi değilse siyah bir elbise sadece 'ezik' görünmeye yarar ve bu hiç seksi değil bugünlerde!)
l Kalçayı elbiseyle kapatmak. (Nü modeller için kullanışlı bir yöntem olabilir de, sokakta; kalçayı dengeleyecek denli haşmetli omuzların ve kısrak gibi baldırların yoksa hiçbir elbise kurtaramaz bağımsızlığını ilan etmiş bir kalçayı.)
l Karnını içeri çekmek. (Çocuk musunuz kuzum?)
l Destekli sutyen kullanmak. (Kedilerin bile güldüğünü duyabiliyorum şu an.)
l Bronzlaştırıcı kremler kullanmak. (Hımm, stokları eritelim diyorsun...)
l Fotoğraflarda insanların arasında durmak. (Seni sosyal medyacı seni!)
l Büyük bir çanta kullanmak. (Tüy dikmek de denebilir!)
l Kendinden şişman arkadaşla gezmek. (Abovvv! Hiç mi aile terbiyesi almadınız?)
l Saçı yukarıya toplayarak daha uzun boylu görünmek. (Kedi olalı fare tuttunuz aferin!)
l İri gözlük kullanarak yüzü küçük göstermek. ('Dörtgöz' demeyeceğine söz ver!)

Kadınlar aynaya bakıp surat asmaya bu kadar meraklı oldukça akıl veren çok olur. 'Üzülme, ezilme çünkü sen bitanesin!' demeye başlamaktan başka çare yok. İnsan kendini nasıl görürse, dünya da öyle görürmüş. Bu ihtiyacın 'cinsiyeti' yok aslında. Kadınlar 'ayna' karşısında neyse, erkekler de 'boy ölçüsü birimi' olarak kullanılan 'para' karşısında o. Neresinden baksan acıklı yani. Fondip!

UÇAKTA İÇKİ

Türk Hava Yolları'nda kapsamı genişletilen 'alkol yasağı' çarşıyı karıştırdı sayın yolcularımız. Tepkiler üzerine televizyona çıkan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 'Kimseye pabuç bırakmayız' diye başladı, 'Uçaklarda inadına içenler, içki isteyenler var. Bunu da laiklikle bağlıyorlar'... 'Köşe yazarları yazıyor; bu neyin ayak sesleri? Neyin olacak ekonominin ayak sesleri!' diye devam etti.
Kıyafet skandalıyla üst üste gelince Sayın Topçu'nun sinirleri raydan çıkmış anlaşılan. 'İnadına içmek' nasıl bir eylemdir ki? Normalde içki içmeyip, uçakta inadına içen THY yolcuları var yani aramızda, öyle mi? Laiklikten değil 'uçuş korkusu'ndan olmasın o? 'Paranoya' yapmaya, 'gözdağı' vermeye, yolcuları 'zan' altında bırakmaya ne lüzum var? Yasağın sebebi ideolojik değil ekonomik ise de, 'ücrete tabi' tutarsın içki servisini, olur biter. İnadından içen varsa da versin parasını içsin, kime ne? Pabuçla filan ne alakası var? Yolcusu değil personeli olsak hepimizi işten atacak maazallah THY. Torba yasaya karşı özlük haklarını savunan 305 çalışanına yaptığı gibi...

<p> </p>

Kamu işçisinin maaşı ne kadar artacak?

Boynundaki şişlik için doktora gitti! İçinden bakın ne çıktı

Dalış sırasında köpekbalığına yem oluyordu! Okyanusta dehşet anları

Polisleri şaşkına çeviren suçluların ilginç fotoğrafları