• $9,6231
  • €11,1796
  • 559.736
  • 1493.74
23 Mayıs 2013 Perşembe

Göcek trip

Atarlı durumları işaret ediyor günlük dilde “trip atmak”, “trip yapmak”. Ama turizm dilinde öyle değil. “Kaçamak” dediğimiz küçük seyahatler ya da rutin dışı aktiviteler için kullanılıyor. Dolayısıyla... Sezonun en arzulanan trip rotalarından biri Göcek. Dalaman Havaalanı’na yarım saat mesafede, Mavi Bayrak’lı bir yeryüzü cenneti burası. Haftanın yarısını devirdik madem güzel şeylerden konuşabiliriz, değil mi? İş iş, gündem gündem, nereye kadar?
- 4000 nüfuslu, küçük, mavi-yeşil kasaba Göcek, 6 marinası ve cömert koylarıyla yatçılar ve denizciler için gerçek bir mücevher. 
- Göcek Yat Kulübü’nün her ilkbahar ve sonbaharda düzenlediği Yarış Haftası, usta yelkencilerin buluşma adresi. Uluslararası 14. Audi Göcek Yarış Haftası an itibariyle devam ediyor (18-22 Mayıs).             
- Doğuş Marinalar Grubu D-Marin zincirinin yatırımları ve hizmet kalitesi ise Göcek’i dünya klasmanında yıldızlığa taşıyor.
- Denizde 380, karada 150 yat konaklama kapasitesine sahip D-Marin Göcek’teki “yüzer dalgakıran” sayesinde kesintiye uğramayan akıntılar, marina içindeki suyun temiz kalmasını sağlıyor.
- Marinanın deniz zemininde ise, Akdeniz kıyılarının en görkemli su altı bitki örtüsü, sadece oksijen oranı yüksek alanlarda yetişen Posidonia Çayırları ve çok sayıda deniz canlısı yaşıyor. 

7 ölümcül sevap 
Elimdeki kitap, 101 yaşında bir gaziden “star” yaratan Murat Menteş romanı, “Ruhi Mücerret” (April, Mart 2013). Şöyle diyor bir yerinde yazar; “Sizinkini bilmem ama benim elimdeki kitapta şunlar yazılı: ‘Merhamet, cömertlik, muhabbet, çalışkanlık, tevazu, sadakat ve cesaret. Bunların hepsi karşılıksızdır. İnsanı müebbet tesellisizliğe mahkum eder. Zehirler. Ve tabii ki, öldürür.’ (...) Dünya böyledir: Sinsiler zorbaları yüceltir, üçkağıtçılar hırsızlara cömert davranır, yalancılar sapıklar için duygusal şarkılar söyler. Buna karşılık çulsuzlar garibanları dolandırır, dindarlar inançlıları lanetler, mazbutlar iffetlileri iğfal eder. Kötülük, kendini ilkesel ve pratik iyilikle ikame eder. İyilik ise sınayıcı ve bedel ödetici bir örüntü içinde kendi ideallerini yakarak yol alır. Şeytan kutsal kitaplardan alıntı yapmayı sever. Meleklerse daima görmezden gelinir.”
Kitabın belki de en eğlencesiz kısmı bu aktardığım. Ama çok önemli. Menteş’in “kelimelerden” kurduğu bu yeni lunaparkta, insanın başını her yönde fır döndürmeye yetecek araç gereç var. Ve bu Ruhi Bey var ya bu Ruhi Bey, popstarın önde gideni! İnşallah ölmüyordur romanın sonunda, ciddi üzülürüm.     

Ve o saç kesilir...
Köşe yazarının isyan klişesi şudur; “O kadar söylüyoruz dinletemiyoruz efendim!”. Bendeniz cennetkuşu işte bu açıdan kıyak bir durumla karşı karşıyayım. Lakin, ikon futbolcumuz Arda Turan’ın giderek kontrolden çıkan saçlarını defaten şikayet etmiştim sizlere bu köşeden. Müjdeye bakınız ki; Arda saçlarını kesti! Kendisine sıhhatler, vatana millete uğurlar olsun. Limitsiz bahtiyarım. (Bkz. “ben yazdım oldu” temalı köşeci hezeyanı.)

Hello Tweetheart: “EMEK yıkılmış! Sevgi neydi? Sevgi emekti, insanların sevgisini yıktınız.”  (@burusvilis)          

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor