• $9,4343
  • €10,9711
  • 547.017
  • 1510.47
8 Mart 2012 Perşembe

Git ve bir kadına anlat!

Dünyadaki en iyi eğitim şekli nedir? Televizyon? Hayır. Bilgisayar? Hayır. Telefon? Hayır. 'Dünyadaki en iyi eğitim şekli; bir kadına anlatmaktır!' Ben değil, Hindu dostumuz Bunker Roy söylüyor bunu. TEDTalks'un konuşmacıları arasında rastladım kendisine.  Roy'a daha yakından bakmadan önce TEDTalks'u açalım isterseniz bilmeyenler için kısaca: Sponsor katkılarıyla düzenlenen ve paylaşılan, 20'şer dakikalık konferanslar portalı TED. İnternet adresi ise ted.com. Alanının en iyisi sayılabilecek kişiler, ilham verici ve sıra dışı başarı hikayelerini anlatılıyor bu konferanslarda. Bilim, teknoloji, sosyoloji, psikoloji, sanat, ekonomi, eğitim... Çeşitli başlıklara rastlayabilirsiniz. Bunker Roy'un konusu birçok şeyi bir arada içeriyordu mesela. Hindistan'da alabileceği en elitist ve pahalı eğitimi alan ve bunun, neredeyse onu tamamen mahvettiğini söyleyen bir adam Bunker Roy... 'Okul' konusunda bu kadar dürüst konuşmaz insanlar genelde bilirsiniz... Neyse. İstediği hemen her kariyeri yapabilecek imkanlara sahipken, hepsini tepip, gidip bir köyde yaşamanın nasıl olacağına kafayı takmış, çizgi dışı bir adam... 1965'te, Hindistan'ın Bihar bölgesindeki kıtlığı görmeye gitmiş böylece. Hayatında ilk defa gördüğü açlık ve ölüm onu öyle etkilemiş ki, bundan sonraki tüm hayatı değişmiş. Bir köyde çalışmak ve yaşamak istediğinden emin şekilde eve dönüp annesine planlarından söz etmiş. Annesi bunu duyduğunda komalık olmuş neredeyse. Gittiği köyde de hiç hoş karşılaşmamış zaten. Polis için çalıştığından şüphelenmişler. Daha bir sürü engel... Ama Bunker Roy vazgeçmemiş.
YALINAYAKLAR KOLEJİ
Amacı; köyde yani köylüdeki bilgiyi işleyen, değerlendiren sıra dışı bir okul kurmak ve insanların kendi bilgileriyle gerçek birer profesyonele dönüşmelerini sağlamakmış... Hiçbir üniversite mezununun, diploma sahibinin çalışmadığı ve çalışamayacağı bir kolej. Günde 1 dolar kazanan insanların, gerçek anlamda 'yalınayakların' inşa ettiği, bilgi ve hizmet ürettiği bir oluşum. Dişçiler, ebeler, mimarlar, kırıkçıkıkçılar... Köyde işe yarayan tüm bilgilerden yola çıkıp çok ama çok ileriye gitmek... Mucizevi bir macera. Roy'un başarma yolundaki tüm kilit noktalarında kadınların üstlendiği roller tesadüf değil elbet. Bir okulla başlanan proje yüzlerce (100'lerce) okula dönüşüp, ülke dışına taştığı zaman dahil, ona değişimin-dönüşümün kapılarını açan hep kadınlar olmuş. Ve tabii o da bunu bilen ve anlayan bilge kişi. Köylerdeki babaanneler ve anneannelerin birbirine güneş enerji sistemi kurmayı öğretmesine ve böylece onların önce kendi köylerini... Sonra da ülkelerini aydınlatmalarını sağlayan adam... Onlara kendi değerlerini öğreten ve birisi olmalarını sağlayan adam... Dünya Kadınlar Günü'nüz kutlu olsun, bu vesileyle. (Bunker Roy'un etkileyici macerasını dinleyebileceğiniz adres, http://bit.ly/Ajsp8W)

Home Tweet Home: İki tür insan vardır. Odaya girdiğinde 'İşte geldim' diyenler ve 'Demek buradasınız' diyenler - Archie Frederick Collins. (@reklamcikedi)

<p>Ezgi Aşık soruyor<span style='font-size: 1.6rem;'>, TürkMedya Ankara Temsilci Melik Yiğitel</span

Büyükelçilerden geri adım…

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan'a geldi

WhatsApp 1 Kasım'dan itibaren bu telefonlarda desteklenmeyecek