• $15,5419
  • €16,2187
  • 907.353
  • 2390.79
14 Nisan 2012 Cumartesi

Ful elektrikli bir yol hikayesi

Geçtiğimiz hafta sonu Renault'nun daveti üzerine, çoğunluğu otomotivci bir grup basın mensubuyla birlikte en genç, en şehirli ve en 'elektrikli' Renault olan Twizy'nin test sürüşü için İbiza'ya gittim. İspanya'nın en havalı sayfiye yerlerinden biri malum, İbiza adası. Turist cenneti plajları, birbirinden yıldız DJ'lerin yarışırcasına performans yaptığı çılgın kulüp partileri yıkılıyor. Adına yazılmış şarkılar, albümler, remixler derken... Epeyi seksi bir fenomen İbiza. 'Kariyerli bekar adası' desek başımız ağrımaz yani, sayın İbiza olmak isteyen (bkz. kadrolu Hollywood bekarı Hugh Grant'in 'About a Boy' filminde akıllara kazıdığı replik). Evet, yediğim içtiğim bana kalmak suretiyle İbiza macerama geçebilirim artık.
İBİZA'DA TEST SÜRÜŞÜ   
Paris aktarmalı gidiyoruz ve İstanbul'dan daha soğuk bir Paris akşamına iniyoruz. Yemek ve konaklamadan sonra sabah erken kalkıp 1,5 saatlik charter uçuşuyla İbiza'ya varıyoruz. Havaalanının girişi, uykuya dalarken saydığımız koyunların atladığı çitin aynısı! Nohut oda bakla sofa terminalin hemen yan komşusu olan istasyonda kuzu kuzu bekliyor bizi Twizy'ler. İner inmez karşılaşıyoruz. Can çekişen telefonumu şarj etmek için hiç tanımadığım bir Twizy'ye usulca sokulup 'merhaba' diyorum ve prizini ödünç alıyorum. İşte bu harika! İlk görüşte 'elektriğimiz' tutunca hızla tanışma faslına geçiyoruz. Görüyorum ki bu küçük çılgın, iki kişilik aslında. Dört tekerlekli ve kabinli bir scooter gibi. Fakat kask takmaya gerek yok. Korumalı, sıkıcı giysiler giymeye de! Çok yazlık, çok uçuk ya da çok protokol bir kılıkla dahi son derece konforlu bir sürüşle istediğiniz yere gidebilirsiniz. Samimi olduğunuz veya olmaya can attığınız kişi de size eşlik edebilir üstelik.
TAKE IT TWIZY
Eveet, kontak açma vakti. Sessizce çalışıyor elektrikli Twizy. Çevreye, doğaya saygıda zerre kusur etmiyor. Trendy tasarımı sayesinde, fütüristik dostlarımız Jetgiller'i çağrıştıran bir gün başlıyor bizim için İbiza'da. Tek bilmemiz gereken trafik kuralları. Ve tek yapmamız gereken navigator'u takip etmek. İlk kez ayak bastığım adada, 75-80 kilometre yol yapıyorum gün boyu. Sezon daha açılmadığı için in cin top oynuyor etrafta. Bütün yollar bizim. Ve ehliyete ihtiyaç yok Twizy'de.
KÜÇÜK, ÇILGIN ŞEHİRLİ
- 220 volt'luk ev tipi bir prizde 3,5 saatte ful şarj oluyor Twizy'nin bataryası. Ve 96 km yol yapabiliyor bu enerjiyle.
- Yol arkadaşınız ya da evcil dostunuzla seyahat edebileceğiniz bir yolcu koltuğu, sürücü airbag'i ve 31 litrelik yavru bir bagaj bölümü mevcut.
- Kapılar yukarıya doğru açıldığı için duvara sıfır park edebiliyor ve aracınıza sorunsuzca inip binebiliyorsunuz. 
- Uzunluğu 2.32 metre, genişliği 1.19 metre ve yüksekliği 1.49 metre.
- Boyutların cimcimeliği ve tasarımın jetgilliği sayesinde mücevher gibi parlıyorsunuz yollarda. Sempati, dolayısıyla sosyal çekicilik tavan.  
- 'Kız arabası' demeyiniz sakın ona. Zira otuz kişilik test ekibinin çoğunluğu erkekti. Ve başta Renault Genel Müdürü İbrahim Aybar olmak üzere her biri ful karizma ve çılgınlıkta birinç görünüyordu. 
- Geldik fiyata; Türkiye fiyatı henüz resmi olarak açıklanmış değil ama Avrupa fiyatı 6.990 eurodan başlıyor.
NOT: 'Turfanda İbiza notlarım' sonraki yazıya kaldı, sayın tatil rüyacısı.

Kültür Bakanı'ndan telefon var
'İstanbul Modern'ı yıkmak mı?' yazımın sabahı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay aradı ve hızla konuya girdi. İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin ülke için çok önemli olduğunu ve açılışına (2004) Başbakan Erdoğan'ın bizzat katıldığını hatırlattı. Devamında, söz konusu Kurul'u az önce aradığını ve haberlere (dolayısıyla da yazıma) konu olan 'yıkımın' karar değil öneri düzeyinde olduğuna dair teyit aldığını ifade etti. İstanbul'u denize kavuşturma projesi alanındaki en işe yarar binanın İstanbul Modern olduğunu ve işe oradan başlamanın son derece yanlış olacağının da her düzeyde bilindiğini ekledi, son olarak. Sayın Günay'ın bu açıklamayı bizzat yapmaktaki hassasiyeti beni çok umutlandırdı. Kültür-sanatın başkenti İstanbul'da çağdaş sanatın en önemli adresi olan İstanbul Modern'in geleceği için endişeye kapılan tüm okurlarıma önemle duyururum.

Home Tweet Home: 'Dünya Sanat Günü'nü kutluyoruz! Müzemiz 15 Nisan Pazar günü 22:00'ye kadar açık ve ücretsiz.' (@istanbulmodern)

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı