• $7,4374
  • €9,0196
  • 421.707
  • 1473.49
14 Ocak 2012 Cumartesi

Evrene hakara makara

Başbakan'ın, 'hakara makara yaparlar' deyip uzak durduğu 140 karakter aleminde yüz güldüren bir hadise vardı dün: Penguen'deki 'Komikaze' adlı köşesiyle tanınan ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu, dünyanın en büyük karikatürünü yaparak Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmiş ve TT olmuştu. ('Hemşire, TT ne?' diyenler için açıklama: Twitter'da günün 'çok konuşulanı', yani Trending Topic). 'Dünyanın En Büyük Karikatürü'nü görmek için video linkine tıkladım haber üzerine ve o enfes macerayı izledim hemen...

VAAY! KARİKATÜRE BAK
Gayet dünya standardı ayarında hazırlanmış olan klipte, Erdil Yaşaroğlu ve profesyonel ekip arkadaşları; Kırklareli, Pınarhisar'a gidiyor ve 11.000 metrekarelik bir arazi üzerine, devasa bir karikatür çizip/boyamaya başlıyorlar. Bir yandan da faaliyetin amacını anlatıyor Erdil; 'Hep galaksiden bize not gelirdi, uzaylılar falan; bu sefer biz onlara bir not gönderiyoruz' diyor her zamanki şakacı üslubuyla. Ve hadisenin sponsoru da, bu ilk cümledeki kelime seçimleriyle netleşmiş oluyor; Galaxy Note. Rekorun başrolündeki bu cep telefonunun ne derce 'akıllı' olduğunu bilemem, ama son derece akıllı bir işbirliği olduğu ortada, sayın güzel haber hasreti çeken. Erdil Yaşaroğlu'nu, hem imza attığı dünya rekoru, hem de proje-sponsor 'çiftleştirme' becerisi açısından iki kere kutluyorum.

'ARAZİ SANATI' KARIN DOYURUR MU?
Land art, yani 'arazi sanatı' deniyor dünyada bu işe. Ve ülkemizde de çok çarpıcı bir örneği yaşandı aslında. Bundan üç yıl kadar önce Kapadokya, Karadağ'da; çoğu patates işçisi olan köylülerle birlikte 11 bin ton taşı üst üste koyarak, uzaydan görülebilen tam 10 heykel yaptı Avustralyalı heykeltıraş, Andrew Rogers. 'Zaman ve Mekan' adını verdiği bu sergideki eserlerin en önemli özelliği, devasa boyutlarda oldukları için yerden görülememesiydi... Ki, Kapadokya'yı da bu yüzden seçmişti zaten Andrew. Bölgede dolmuş-minibüs gibi 'balon' trafiği olduğunu keşfetmiş ve 'Rhythms of Life' adını verdiği 5 kıtaya yayılan çalışmasının bir ayağını da Kapadokya'da hayata geçirmeye karar vermişti. Beni en, ama en çok etkileyen ise, dünya üstündeki tüm eserlerini bölge halklarıyla birlikte inşa etmesi ve sadece Kapadokya'da yüzlerce köylüye, sanat karın doyurmaz' prensibine inat, aylar boyu sanattan para kazandırmış olmasıydı Andrew'un. Böylece; uzaydan görülebilen eserlere ayırdığımız yazının sonuna geldik, sayın evrene mesajı içinde kalan. Tarçın kokulu hafta sonları diler, hayalinizdeki sponsora bir an evvel kavuşmanızı temenni ederim.

Kayak değil, kütük bariyer öldürdü
Dün birçok gazetenin baş sayfasında o acı haber vardı; 3 yaşından beri kayan 17 yaşındaki milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun, antrenman yaptığı Erzurum Konaklı pistinde kaza geçirerek hayatını kaybedişi... Kayaklardan biri ayağından çıkınca metrelerce sürüklenmiş ve hızla, pistteki kütük bariyerlere çarpmıştı genç kız. Kaza sonucu boynu kırılmış ve kaldırıldığı hastanede maalesef kurtarılamamıştı.  
AKŞAM, 'Rüzgar kızı ölüm durdurdu' başlığıyla gördü haberi. Hürriyet, 'Milli kayakçı pistte öldü' başlığını attı. Milliyet, sürmanşetten girip, 'Kaza değil cinayet' dedi açıkça. HT Gazete de sürmanşetten verdi ancak, 'Milli Aslı kayak kurbanı' başlığıyla 'en anlamsız' yaklaşımı sergiledi. Pist boyu çakılmış o koca kütük bariyerlerin kurbanı değil, kayak kurbanı Aslı... Öyle mi? İç sayfada yakıştırdıkları başlık daha da vahim aynı habere: 'Kar beyazdır ölüm'(!) İki dakika kelime oyunu oynamadan duramıyor musunuz arkadaşlar? Ne illettir bu böyle. Sizin aklınıza gelen o uğursuz yakıştırma, herkesin aklına gelmiştir emin olun. Ve kimsenin eli gitmemiştir, bu trajediyi melodram sosuna bulamaya. Keşke sizin de gitmeseydi. Geride kalan tüm sevenlerinin ve kayak camiasının başı sağ olsun.

Home Tweet Home: Kendinizi avutmayın, 'çirkin şansı' diye bir şey yok. Siz aynaya bakmakla meşgulken çirkinler hayata bakıyorlardır hepsi bu. (karakteranalizi)

<p>ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı ile Suriye'deki İran destekli gruplara hava saldırısı düzenlend

ABD'den Suriye'ye hava saldırısı: Suriye'deki İran destekli gruplar vuruldu

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde son durum havadan görüntülendi

Dünyanın en büyük tam panoramik müzesi 1 milyon ziyaretçi ağırladı

Mavi vatan nöbetinde geçen yıl 12 bin 655 hayat kurtarıldı