• $15,8047
  • €16,7121
  • 930.816
  • 2406.48
4 Aralık 2012 Salı

Eski Beyoğlu'nda yılbaşı ve Noel

Geçen gün 74 yaşında yeni bir tiyatro kurarak 'Tiyatro Can'sın' diyen Ferdi Merter'le çılgın bir deniz yolculuğu yaptık. Kabataş'tan Kadıköy'e gitmek için bindiğimiz vapurda, ünlü retro dizi kahramanı Shogun'ın sesi Emir Tayla'ya selam vererek başladı maceramız. Sonra ver elini eski Beyoğlu ve yeni yıl anekdotları... Bir zamanlar erkeklerin takım elbiseyle çıktığı Beyoğlu'nda kadınlar da geniş kenarlı şapkalarla görülürmüş çoğunluk. Soğuk havada ellerine taktıkları zarif manşonlar ve omuzlarında pelerin... Şıklığa bakar mısınız! Sonra, yılbaşına doğru akordeon ve kemanlar çalarmış caddede. Müzik başladı mı da, tanıyan tanımayan kadınlar ve erkekler dans ederlermiş sokakta. Vals ve tango... Noel akşamı ise kiliselerde toplanır, yapılan müziği ve ağıtları dinlermiş ahali hep bir arada. Ritüel buymuş. O eski halinden eser yok şimdi sayın İstanbul. Dinlemesi bile güzel oysa. Kimseler anlatmaz oldu o günleri.

'21'
Kumarbaz değilim ama en sevdiğim kağıt oyunlarından biri kesinlikle 21. Vaktiyle, liman barlarında denizciler oynarmış. Çok hızlı dönen bir oyun malum. En az kağıtla 21'i bulan kazanır ve hoop yeni oyun açılır. Az sonra demir alacak gemiye binmeden birkaç el çevirip eğlenmek için bire bir dolayısıyla. Ben niye seviyorum belli değil. Gelgelelim bütün dünyanın gözü 21'de şu an. Aralıkla beraber yeni yıl burcuna girmiş bulunuyoruz. Ve önümüzde, yaklaştıkça abaran bir '21 Aralık' fenomeni var. Kıyamet(!) ayıklanma, boyut atlama, manyetik duş nedeniyle DNA'larımızın değişeceği, yetmezmiş gibi 3 gün elektriksiz kalacağımız; gündemdeki başlıklarından sadece birkaçı. NASA istediği kadar 'Marduk diye bir gezegen yok' desin. Spritüel inançları NASA'ya olan inançlarına galip gelenler, mavi enerji kuşağında olduğuna inandıkları İzmir'in Şirince Köyü ile Fransa'nın Bugarach Köyü'nde bir oda bulup başlarını sokmak için yarışıyor... 21 Aralık ve 36 saat öncesiyle sonrasını, mutlaka rahat uyuyabileceğiniz bir yerde, hatta en iyisi evde geçirin diyorlar. '19'undan itibaren de sakın evden çıkmayın!' Şansa bakın ki 19 Aralık benim doğum günüm. Bu iş bir şekilde benim başıma patlamaz umarım. Rammstein'in iç gıcırdatan şarkısı 'Seemann' sizler için geliyor...

Ekümenopolis DVD'de...
'Kentsel dönüşüm' size ne ifade ediyor? Ya 3. köprü? Taksim? Beyoğlu? Dolapdere? Sulukule? Nostaljik mi buluyorsunuz siz de Başbakan Erdoğan gibi bu tartışmaları? Yoksa neyin ne olduğunu merak edenlerden misiniz? İstanbul'un haline tercüman bir film yapıldı bu konuda biliyorsunuz; 'Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir'. Yönetmen İrem Azem ve yapımcı Gaye Günay imzalı bu çarpıcı dokümanter film, sınırlı gösterimden sonra şimdi DVD'de. Kendinize bir iyilik yapın ve mutlaka izleyin. Ailece izleyin. Konu komşu akraba bir araya gelip izleyin. Her yıl güncellenmesi ve seriye gitmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum ben Ekümenopolis'in. Kentsel dönüşümün ve İstanbul'un hızı artık başdöndürücü seviyeye erdi nitekim. Kayıtlar ve tüm sorular çok önemli.

Hope Tweet Hope: 'Yalnızlıktan simitlere tutunan insanlar var, onlara çay ver.' (@uykukardes)

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı