• $16,3458
  • €17,4307
  • 971.521
  • 2401.71
14 Temmuz 2011 Perşembe

Erken ramazan soruları

Reyting kapıştıran kadın programları başta olmak üzere son yıllardaki Ramazan yayınları pek yaratıcı gündemler oluşturuyor. 'Bikiniyle güneşlenmek oruç bozar mı', 'Deniz suyu yutunca orucu kaza etmek gerekir mi', 'İftar'dan sonra one night stand eyleyenin, french kiss'le iftar yapanın orucu kabul olur mu' gibi, çağın ihtiyaçları doğrultusunda yeni yeni sorulara maruz kalıyor ulema. Ahaliyi hoşgörüyle kucaklamak için de neredeyse her şeye 'he' demeye başlıyorlar mübarek ayın sonlarına doğru. Eh malum Ramazan kapıda, yılın sorularını merak etmemek mümkün değil. Reyting aşkına ne polemikler açılacak hep beraber göreceğiz yakında. Popüler olacağını düşündüğüm kimi sorularla açılışı yapmak istiyorum ki - yayından yayına koşacak ulemaya ön hazırlık fırsatı olsun, şimdiden kolay gelsin:
- Hocam, twitter oruç bozar mı?
- Panpişlerin orucu kabul olur mu?
- İftardan sonra Hilal Cebeci'yi takip sahurda unfollow etsem orucum zedelenir mi?
Sorularınızı twitter.com/SevimGozay'dan bana ulaştırabilirsiniz, sayın önerisi olan.

Düşündur.com
Evlerde internet aboneliği yaygınlaşırken, siber dünyanın yerel hayatlar üzerindeki etkileri de şaşırtıcı hızla çeşitlenmeye başladı. Tavsiye olunanın aksine, Batı'nın önce ve de ille arıza yanlarını almaktaki insani zaaflar da etkiliyor kuşkusuz gelişen yeni manzarayı. En dikkat çekici başlıklardan biri, 'bilgisayar ve oyun bağımlılığı' bu çerçevede. İçindeki sonsuz oyun tutkusuyla kahvelerden sosyal ağlara transfer olan erkek nüfusunun giderek arttığı anlaşılıyor haberlerden.
YA NET YA BEN!
Trabzon'da gelişen bir hadise ise kadın-erkek ilişkilerini internet dünyası açısından da çarpıcı şekilde ortaya koyuyor: Net oyunları bağımlısı kocasına kızan kadın, eşi yan odada bilgisayar başındayken, facebook'tan tanıştığı bir adamı eve alıyor. İçeriden gelen sesler üzerine yatak odasına gelen koca ise, karısını yabancı bir adamla içki içerken görüyor. Karakolda biten olayın kahramanlarından olan kadın; 'devamlı oyun oynayarak kendisini ihmal eden kocasına inat' yaptığını söylemiş (Ali Zengin'in haberi - AHT)
Olay neyseki kansız bitmiş. '3. sayfa haberleri' olarak andığımız toplum laboratuvarı, internetin hayata yansıma biçimleri açısından da özenle takip edilmeli diye düşünüyorum.
2011 İNTERNET RAPORU
Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından bu yıl üçüncüsü hazırlanan 'Bilgi Toplumu İstatistikleri 2011' verileri yayımlandı.
Buna göre, 2010 yılında internet kullanıcıları en çok e-posta göndermek ve sohbet odaları, haber grupları veya çevrimiçi tartışma forumlarına mesaj iletmek amacıyla interneti kullandı. Buna karşılık, internetin eğitim, alışveriş, bankacılık gibi amaçlarla kullanımı ise düşük düzeydi kaldı.
Tahmini 28 milyon kullanıcı hesabıyla Facebook'ta; ABD, Endonezya ve İngiltere'den sonra 4. ülke konumunda bulunuyoruz.
Türkiye'deki ortalama bir kullanıcının Facebook üzerinde harcadığı süre, yaklaşık olarak haftada 29,7 saat. Mayıs 2011 itibarıyla, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ve tamamına yakını 'gelişmekte' olan 14 ülkede en çok ziyaret edilen internet sitesi Facebook.

Home Tweet Home: Dilsiz ve kimsesiz olduğunuzu düşünün. Susadığınızı ve isteyemediğinizi kimseden... İşte sokaktaki canlıların durumu bu! (twitter.com/neslyme)

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi