• $7,4765
  • €9,0391
  • 441.735
  • 1556.77
03 Eylül 2011 Cumartesi

En büyük kariyer

Fenomen dizi Leyla ile Mecnun'daki Mecnun'un babası, mahallenin İskender Abi'si Ahmet Mümtaz Taylan'la buluştuk geçen gün. Kendisini ilk sette görmüştüm, senaryoda 'Mecnun ev' tabir edilen Kireçburnu sırtlarındaki o güzel evde. Fakat ne yalan söyleyeyim, hiç de sevimli bulmamıştım Ahmet Mümtaz Bey'i. Bir terso, bir gıcık, bir asabi haller aa yaklaşmadım bile yanına. Neden sonra, yazar dostum Murat Menteş'in davet ettiği 'otel önü iftarı'nda karşılaştık ve sohbetleştik Gezi Park'ta. Birkaç gün sonrasında ise Dizikolik (bkz. TRT 1) röportajı için bir araya geldik. Ne çok şeyimiz varmış meğer birbirimize anlatacak. Çaktırmadan sıkı espriler yapan ve kendi şakasına gülmeyi abes sayan adamlardan bir kere. Oyunculuğu değil 'işi' yücelten, hakkını da sonuna kadar verenlerden ayrıca. A'dan Z'ye sahici bir adam. Uzaktan çok soğuk hatta itici bulduğumu da söyledim yüzüne: 'Sette dükkan kapalı olur benim' dedi, oyuna konsantre olur ve başka iletişim kurmazmış pek. 'Dışarıda 'oynamadığım' için olsa gerek oynadığım yerde (sette) tüm enerjimi oyuna veririm' diye de ekledi. Eyvallah hocam diyorum içimden, nefis açıklama. 

MEŞHUR POLEMİK
'Babası ölen oyuncu sahneye çıkar mı, çıkmaz mı?'
temalı polemiği hatırlatınca verdiği cevap ise şöyle: 'Oyuncu vardır, babası ölünce dünya umurunda olmaz... Oyuncu vardır, sahneye çıkamazsa dünya umurunda olmaz... Ayrıca, kendisi öldüğü halde sahneye çıkan oyuncular biliyorum, izliyorum ben. Çoktan ölmüş haberi yok düşünsene, hala sahneye çıkıyor adam!' Tabii ki zerre gülümsemeden söylüyor son cümleyi ama müstehzi sırıtmama itiraz etmiyor.

POPÜLER OLMAK
'Daha popüler işlerde rol almayı düşünüyor mu?'
şeklindeki fan sorusunu iletiyorum. 'On yıldır her hafta televizyondayım. Daha ne kadar popüler olayım? Çatlayayım mı ortadan?' diyor. Leyla ile Mecnun'un yarattığı endemik rüzgardan ise son derece mutlu olduğunu ifade ediyor. 'Ayaklarım gerçekten geri geri gitmiyor. Koşa koşa gidiyorum ben sete. Bütün arkadaşlarım öyle. Seviyoruz, inanıyoruz biz bu işe' diyor. Rol aldığı filmlerden konuşuyoruz. Bazen soruyorlar diyor 'O rol oldu mu şimdi bundan sonra filan... Olur efendim, niye olmasın. Ben oynarım, hiç de sorun olmaz. Bir adamın ailesine bakmasıdır hayattaki en büyük kariyer...' Bu cümlenin üstüne cümle kurulmaz sayın derinlik sarhoşu. Adamın ettiği lafa bakınız; 'bir adamın ailesine bakmasıdır en büyük kariyer...' Böylesine su katılmamış bir adam işte Ahmet Mümtaz Taylan.

AŞKIN TARİFİ
Leyla ile Mecnun'a dönüyoruz. 'Biz hepimiz' diyor, 'Mecnun, Yavuz Hırsız, ben (İskender), İsmail abi, herkes, her karakter... Aşkın bir tarifiyiz o dizide'. Ne güzel bir anlatımdır, bir kez daha hayran oluyorum karşımda konuşan adama. Eşi de oyuncu biliyorsunuz, Ayçin İnci. 'Sinema, tiyatro, konser, çok gezen her şeyi izlemeye çalışan bir çift misiniz?' diyorum, 'Ben evciyimdir' diyor, evden çok küçük yaşta çıktığı ve hep yatılı okuduğu için evde olmayı daha fazla sevdiğini anlatıyor. Ve her gün mutlaka bir film izlediklerini, eşiyle... 'Biz bitmeyen işler yapıyoruz ya devamlı (dizi), bitmiş işleri izlemek iyi motivasyon oluyor' diyor. Copy-paste yapıyorum her gün bir film işini hemen. 'Her gün bir tamamlanmış iş' iyi motivasyon kesinlikle.   

'BİR ZAMANLAR ANADOLU'DA'
Nuri Bilge Ceylan filmi 'Bir Zamanlar Anadolu'da'yı konuşuyoruz... Muhteşem Cannes zaferinin (Jüri Büyük Ödülü) yanı sıra filmle o kadar gurur duyuyor ki Ahmet Mümtaz Taylan; 'Yurdunu sevmek öyle bir şey işte' diyor 'film nasıl?' soruma cevap olarak. 'Yalnız ve güzel ülkem' deyişini hatırlıyorum Nuri Bilge Ceylan'ın... O andan itibaren hepimizin ağzına yerleşen o cümle demek en çok sahibine yaraşıyor, diye düşünüyorum. 23 Eylül'de gösterime girecek filmi daha da büyük bir heyecanla beklemeye başlıyorum. Ahmet Mümtaz Taylan önümüzdeki hafta Dizikolik'te olacak. Bu anlattıklarım ise röportajın sadece minik bir kısmı. İyi hafta sonları, sayın tatilci. Dönüş yollarında lütfen dikkatli olunuz.

Home Tweet Home: Facebook: 'Ne düşünüyorsun?' Twitter: 'Ne yapıyorsun?' Foursquare: 'nerdesin?' Annen: 'Nerde kaldın?' Baban: 'Saat kaç lan?' (pnrkpnr)

<p>Peki, piyasalar güne nasıl başladı? Kur ve altında nasıl bir  seyir var? Merkez Bankası’nın

Piyasalar güne nasıl başladı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayatınızı kolaylaştıracak pratik bilgiler

Kar yağışı Türkiye'nin dört bir yanında sürücülere zor anlar yaşattı