• $7,3656
  • €8,9089
  • 410.826
  • 1528.82
19 Ocak 2012 Perşembe

Donlu ve kitaplı

Geçen hafta İstanbul metrosunda pantolonsuz yolculuk ederek dikkatleri çeken 'donlu' eylemcileri biliyorsunuz - New York metrosundan yola çıkan 'Improve Everywhere' adlı grubun başlattığı Metroda Pantolonsuz Yolculuk eylemi İstanbul'daydı. Müzik yazarı Mehmet Tez dostumuz, kişisel web sitesi hafifmuzik.org'da konuyu 'don'dan çok daha önemli bir açıdan ele almış ve bakın ne söylemiş: '... ellerinde kitap vardı. Donla gezmekten daha şaşırtıcı ve yabancı olduklarını ele verici bir durum. Bizde metroda kitap okuyan görmedim ben. Herkes öylece oturuyor ve birbirine ya da önüne bakıyor. Donlu ya da donsuz bizim metroda durum bu.'
BOŞ BAKMA YOLCU, OKU!

Tez'in tespitine katılmamak ne mümkün. İşe/okula/eve gitmek için günde ortalama 2-4 saat yol kateden İstanbullu'nun elinde kitap görmek (metro - metrobüs - tren - otobüs), metroda 'pantolonsuz' görmek kadar zor gerçekten de. Yolda okuma işinin en ama en popüler istikameti de gazetelerin spor sayfaları ile at yarışı bültenleridir bizim illerde. Birkaç da test kitabına gömülü öğrenci görürsünüz. Hepsi o. Bitmek tükenmek bilmeyen ve insanı tüketen yolları avantaja hatta maceraya çevirecek yegane yol, kitap okumak halbuki.
Geçtiğimiz yıllarda Tokyo metrosu benzeri kaygılarla, 'Uyu ya da Oku' ilanlarıyla bezendi. Ki, onlar bize oranla inanılmaz okuyan bir millet olduğu halde. Büyükşehir Belediyesi de bu konuda bir kampanya başlatmalı kanaatindeyim. Ne dersiniz? Baka baka mı, okuya okuya mı kısalır yollar? Müzik dinlemek, telefonda oyun oynamak da bir yere kadar. Öyle değil mi? 

Burası Florida!
81 yaşındaki ünlü, Oscar'lı aktör Gene Hackman'a kamyon çarptı. Hem de bisikletle gezmesinden eve dönerken! Yer, Amerika'nın Florida eyaleti, sayın bu tür hadiseler yalnızca bizim memlekette oluyor zanneden. Gerçekten de görülmez kaza... Vücudunda çarpmaya bağlı çürükler ve şişlikler oluşan oyuncunun menajeri Susan Madore, Hackman'ın helikopterle Miami'deki bir hastaneye kaldırıldığını açıkladı ve sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. Bizde olsa, hiç sektirmeden 'Burası Türkiye!' diye girişirdik hep bir ağızdan. Ama işte Birleşik Devletler'de de olabiliyor böyle kazalar. Acil şifalar olsun...
GENE HACKMAN HAKKINDA
Hollywood'un en üretken aktörlerinden biri olan 1930 doğumlu Gene Hackman, toplam 5 kez aday gösterildiği En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını 2 kez eve götürmeyi başarmıştır. 2004 yılında sinema kariyerine son verdiği ve roman yazmaya başladığı bilinen 3 çocuk babası Hackman'ın filmografisi, sinema tarihinin unutulmazlarıyla doludur. Aşağıdaki filmlere göz atar ya da google'larsanız içlerinden hiç değilse biri, 'Ah evet!' dedirtecektir muhakkak size:
*Crimson Tide (1995), The Quick and the Dead (1995), Unforgiven (1992), Mississippi Burning (1988), The Conversation (1974), French Connection I - II (1971 - 1975), Bonnie and Clyde (1967)...

Cımbız
17 DÖVMELİ ADAM:
'Nerelerinde var? Bizim görmediğimiz mi..? Hiç dövmeli görmedim... Teknoloji ilerledi... Unuttum da ben, sadesi daha iyiydi be oğlum...' ('Burada Laf Çok'ta Mesut YAR'a konuk olan Ayşen GRUDA, Eurovision adayı Can BONOMO ile vücudundaki dövmelerin yerleri hakkında canlı yayında şakalaşırken kahkaha krizine yol açtı.)

Home Tweet Home: Neysekİ şu feysbuk, tivitır mivitır çıktı da eski sevgiliye atılan mesajlar azaldı, herkes içini buralara döküyo. İyi oldu iyi. (metinkazdal)

<p>Fenerbahçe transferlerden beklediği performansı alabildi mi?</p><p>Galatasaray'da Mustafa Muhamme

Süper Lig'de çetin mücadele devam ediyor

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik