• $8,2824
  • €10,0033
  • 483.47
  • 1427.73
12 Mart 2011 Cumartesi

Dışarıda yiyelim, sosyalleşelim

Lokantaların doluluğu kent kültürünün göstergelerinden olduğu gibi toplumun hem ekonomik hem de sosyal ipuçlarıyla doludur. Lokanta deyince, AVM'lerde lahmacun-hamburger atıştırmaktan değil gerçek bir restoran buluşmasından söz ediyorum elbet. Restoranda yemek yemek büyük-küçük herkes için özel bir deneyimdir. Çatal-bıçağı doğru kullanmayı, toplum içinde yeme-içme adabını öğretir, karın doyurmaktan ziyade yemekten-sohbetten zevk almanın, hayata karışmanın hazzını yaşatır insana. Lokantada yemek bir serüvendir ve kimle oturduğunuz çok önemlidir bu yüzden de. Yanında mutlu olmadığınız biriyle lokantaya gitmezsiniz mümkünse, değil mi? Bu yüzden en çok aşıklar rağbet ediyor herhalde lokantalara. İlişkiler eskiyince, yıllanınca zül geliyor giyinip kuşanıp dışarı çıkmak. Alt tarafı yemek işte, deyip geçiyor çiftler...

CANLAN BİRAZ
Halbuki romantik ilişkileri canlı tutmanın en basit yollarından biri dışarıda yemek. Evde beraberce giyinip, dişlerinizi beraberce fırçalayıp, kol kola lokantaya girmek değil ama. Lütfen! Öyle yapan çiftler genelde bütün gece somurtup önlerindeki tabağa bakıyor. Yenilecek yemekten çok biriyle buluşmak halbuki dışarı çıkmayı heyecanlı kılan. O buluşmaya hazırlanmak. Kim önce gelecek? Nasıl giyinmiş, diye merak etmek. Bin yıllık evli bile olsanız ayrı ayrı hazırlanın ve randevulaşıp mekanda buluşun dışarı çıktığınızda. Eminim heyecanlı olacak. Hollywood hüsran klişeleri ne derse desin, tek başına restoranda oturup birini beklemek kesinlikle zevkli bir şey ayrıca. Hatta kimseyi beklemeksizin bilakis yalnız başına oturmak! Kendine bir kadeh içki ve güzel bir yemek ısmarlamak... İnanın, siz rahat olunca garsonlar bile paniklemeyi kesiyor! Tek başına oturacağınız gerçeğine alışıyor ve sizi mutlu etmeye çabalıyorlar.

RESTORAN HAFTASI BAŞLADI
'İyi, güzel de çoğu yer pahalı' diyeceksiniz biliyorum. Ama tam da bu açıdan en isabetli hafta sonuna girmiş bulunuyoruz: 10-20 Mart arası, Nişantaşı'nda 'Restoran Haftası' olarak kutlanıyor. Amaç, kent kültürüne renk katmak ve sosyalleşmek. Nişantaşı mekanlarının neredeyse tamamı bu etkinliğe katılıyor. Her restoran 20 ve 45 liralık fix menü seçenekleriyle misafirlerine kendi mutfaklarını sunuyor. Kırıntı, Midpoint, Beymen Brasserie, Park Şamdan, Cento Per Cento, Cafe Wien, Zanzibar, Maybe Salomanje, The House Cafe Teşvikiye, Touch Down gibi popüler mekanlar bunlardan bazıları.     
Her iki yakada da kutlanmayı ve bir şehir klasiğine dönüşmeyi hak eden Restoran Haftası'nın en büyük destekçileri ise Kayra Şarapları ve Şişli Belediyesi. Lezzeti ve muhabbeti bol masalarınız olsun. İyi hafta sonları.

Cem Özer'e samimi tavsiye
'Bravo, böyle eski koca dostlar başına' diyen kadar 'Bir sussun artık yeter' diyen var malum Cem Özer için. Özellikle de Nurgül Yeşilçay-Mithatcan Özer ilişkisi üzerine yaptığı açıklamalar buna sebep. Son olarak hastane odasından bir fotoğraf eşliğinde 'Kırık kalp sendromu' başlıklı habere konu olan Özer, dün sabah (cuma) Türkmax'ta Herşey Tadında'ya bağlandı ve resmen patladı. Hastane fotoğrafının check-up sırasında alındığını ve yakıştırılan başlıkla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. 'Magazincilere kibar davranıp medeni cevaplar vermek mi benim suçum?' diye isyan etti. Kar-kış demeden kovsa mıydım kapıda bekleyen basını, diye sordu.
Cem Özer'in durumu hakikaten ilginç ötesi artık. İsa'ya da Musa'ya da yaranamıyor madem. En iyisi tecrübeli bir basın danışmanına emanet etsin ve derhal sessize alsın kendini. Boşversin medyayı ve kafasını dinlesin artık. Görelim bakalım ne-nasıl değişecek. Geçmişler olsun.

<p>Gündemdeki gelişmeleri Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, AKŞAM TV'ye değerlen

Biden dış politikası... NATO'dan hangi sonuçlar çıkar?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı