• $15,5438
  • €16,2213
  • 900.511
  • 2419.36
24 Kasım 2011 Perşembe

Çeken bilir

Sigara bırakmış veya bırakan birine şahitlik etmişliğiniz varsa iyi bilirsiniz. Kolay iş değil bu iş. Sado-mazo garip bir kafadayım misal ben dört günün sonunda. Açıkta kalmış bebe püskeviti gibi hissediyorum kendimi. Veya da en rüküşünden bir kamyon arkası vecizesi. Ne kafa benim kafa, ne göz benim göz, ne de can benim can gibi... Bir boşluk, bir loşluk sormayın gitsin. Ne nikotin bandı, ne sakız, ne de başka bir aparat kullanıyorum. Öylesine kalktım ve 'içmiyorum bugün' dedim o sabah. Hepsi bu. Çığlık atmamak için zor tutuyorum kendimi şimdi. Ne acayip ki iyi kötü, güzel çirkin, zor kolay ne vardıysa hayatımda, hepsinin yanında sigara var hatırladığım! Arada 2 sene bıraktığım oldu ama kendime en uzak olduğum iki sene o ikisi. Hem de çok geçti aradan, sayılmaz o yüzden. Başbakan'ın yaptığı gibi cebinden paketi çıkarıp buruşturmakla hallolsaydı keşke iş. Ama maalesef. Sıkı mücadele gerekiyor. Bırakmaya teşebbüs edip geri dönen çok bu yüzden. İyiden iyiye alıştığımız kapalı alanlardaki sigara yasağının ve kış koşullarının çok yardımı olduğunu itiraf etmem gerek bu arada... Sigara bırakmak için ideal mevsim kesinlikle kış! Hem iç mekanlarda sigarasız ortam yapabiliyorsun, hem de abur cubura dadanmak suretiyle aldığın kiloları depresyon hırkasının içine tıkıştırabiliyorsun. Büyük imkan doğrusu! Yüzünü gözünü sarıp sarmalamak suretiyle göze batmadan bu işten sıyrılmak mümkün bu şekilde. Teorik olarak. Göreceğiz bakalım. Evdeki hesap çarşıya uysun da hele. Ev demişken; en fenası 'ev' kesinlikle. İnisiyatifin elde olduğu alanlar daha doğrusu. Kendine direnmek evde çok daha zor. Büyümek ya aslında bu... Küçükken yasakların adresi olan ev, inisiyatifin kalesine dönüşüyor büyüyünce. Ve insan hiç ummadığı biçimde özlüyor kısıtlı zamanlarda edindiği çalıntı özgürlükleri. Kafam şu dumansız hava sahasına tam uyum sağlasın da konuşalım bu 'çalıntı özgürlükler' meselesini sayın halden anlayan.

Cımbız
SANSÜRE HAYIR: Neymiş efendim, Ekşi Sözlük hakaret ve iftira yuvasına dönmüş. Bunun için toptan yasaklanmalıymış. Ekşi Sözlük'te kantarın topuzunun çokça kaçtığı doğru (...) Kişilerin anonim olma hakkını kullandığı ortamların doğası bu. İnsanlar takma isimlerin ardında ağır eleştiride bulunabiliyor, popülist alaycılıklara başvurabiliyorlar. Eleştirilerin haksız olması, o eleştirilerin yayınlandığı sitenin kapatılmasını isteme isterisini haklı kılmıyor.
Hakaret ya da iftira varsa yargı yolu açık. İlgili maddeyi kaldırtır hatta tazminat alırsın, olur biter. Yok eğer bu yetmiyorsa, kapatılsın da kapatılsın diye tepiniyorsan bu başlatılan sansür uygulamasına da layıksın demektir. (Yurtsan Atakan'ın 'Orgazm değil Ekşi İsteri Günü'ymüş' başlıklı yazısından.)

Home Tweet Home:  Bazen evi arabayı satıp şöyle bir deniz kenarına yerleşeyim diyorum, tabii bunu için önce bir ev ve araba almam gerek sanırım. (ozdeu)

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!