• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
18 Mayıs 2013 Cumartesi

Beraber ıslanma ‘keyfi’

Başbakan’ın Obama’yı ziyareti çifte şemsiyeli, romantik bir atmosfere bürününce, “tam yerine rast geldi manzara koyduk” misali tweeti patlattı Egemen Bağış. Peşisıra cümle manşet malum şarkıyı playledi fona: “Beraber ıslandık yağan yağmurda…” Bu isabetli vesileyle, ne zamandır takıldığım bir konunun altını çizmek isterim. Bestecisinden, yazarından çok “Başbakan’ın şarkısı” olarak anılıyor yıllardır bu şarkı. Nice mitinglerde, kongrelerde, törenlerde nice tavan duygulara tercüman oldu. Her fırsatta “Başbakan solo” ya da “AK koro” olarak söylendi, söylenmeye de devam ediyor.

ORANTISIZ TELİF
Geçen bir sabah magazin programında rastlayınca kulak kabarttım. Eserin söz yazarı Aşkın Tuna, bestekârı Selçuk Tekay’mış. Derken, beklenen soruyu şaka yollu sordu Sacit Aslan, besteci Tekay’a: “İhya oldun mu teliflerden?” Maalesef ki, “Hayır”dı bestecinin cevabı. Çok ama çok acayip değil mi? Ne çekti şu Türk sanatçısı teliften… Sen tut ülke için dönüm noktası sayılacak 10 yılın fon müziğini yap. Marş olsun, and olsun senin şarkı meydanlarda. Ama kimse seni bilmesin, sormasın, “buyur sayın sanatçı, bu da senin hakkın” demesin… Yazık. Adıyla sanıyla Türkiş icraat. Bu çapta bir sembole “sembolik” telif ödenmesi orantısızlık değil mi? Halis sanatçı kısmı mahzun tabii ses etmiyor. Elçiye zeval olmaz kabilinden, vaziyet bu.

iMazhar!   
Acı acı çalan telefonu açtığımda kederliydi, arkadaşım Bülent’in sesi; “Mazhar Jobs billboard’larını gördün mü?”, “Mazhar Jobs mu?”deyip fırladım tabii. Köşeyi döner dönmez karşımdaydı: Siyah balıkçı yakalar içinde, eli çenesinde, hınzırca güşümsüyordu “Mazhar Jobs” sahiden de! Yani, insan hem Steve Jobs taklidi yapmak gibi bir çocukluğa kapılsın, hem de bunun için yüklü para alsın, hayret kere hayret. Türk reklam dünyası hepten tembele bağladı, farkında mısınız? “Copy abi”, “past abi”, “iki tık yukarı”, “bi tık aşşaa”, “sağlı topla gel şimdi”, “hah!”, “tam süper oldu!” Hı hı, evet. Reklamın âlâsını görmüş/yapmış Garanti nasıl okey verdi bu komediye, o da ayrı “beyin fırtınası” teması. Drinklerle cookieleri kapıp geliyorum abiler, siz başlayın. 

Grup Yorum’suz
90’ların ilk yarısı. Bir fotoğrafçıda çalışıyorum, ilk işim. Bir kızdan çok John Lennon’a benziyorum. Grup Yorum da genç, gıcır, gür. Babamdan izin alıp ilk tatilime gidiyorum o yaz. Baştan sona ezberlediğim o albümü Gelibolu sahillerinde söylüyorum. Kumsal, ateş, gitar tribi. Şarkılar sahile değil dağlara çağırıyor ama çok sevdik, çok söyledik biz o şarkıları. Yaz bitti, eve döndük, yıllar geçti. Arada ne kaçırdım tam olarak bilemiyorum.Ama hala ezberimde o şarkılar.

19 Mayıs…
Başbakan evde yok. Biz bize kutlayacağız bir bayramımızı daha. Nice 19 Mayıslar olsun sayın gençlik!Büyük gençlerin ellerinden, en gençlerin gözlerinden öperim. Gençlik yaşta değil baştadır, sportmen hafta sonları diliyorum.

Hello Tweetheart:” Sıkı sözler sessize düşmez, çeker gider…” (@skokceoglu)
 

<p>Akşam Gazetesi Yazarı Kurtuluş Tayiz, 'Markar'ı çok erken kaybettik. Markar hayat, yaşam doluydu.

'Anıları ve geride bıraktıkları bize ışık tutacak nitelikte'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi