• $12,4385
  • €14,0451
  • 712.835
  • 1776.41
29 Ocak 2013 Salı

Başörtülü erkekler ne olacak?

Avukatlara başörtüsü serbestliği tanıyan Danıştay kararı tartışılıyor. Ve bu tartışmalar günün gerçeğini görmekten hayli uzak. Başörtüsü görünürlüğünü hala 'laiklik elden gidiyor' veya 'adaletin tarafsızlığına düşen gölge' şeklinde yorumlamaya çalışanlar ıskalayıp durduğu gerçeklerle ne zaman yüzleşecek? Sorunun 'kadında' olduğunu sanma saflığından ne zaman kurtulacak meraktayım...
- Başörtülü kadını kamusal alandan uzak tutmak laiklik sigortası mı bugün hala?
- Başörtülü erkeği kamusal alandan uzak tutacak bir kanun/yaptırım var mı?
- Kocasına/babasına/ağabeyine tanınan haklardan kadını mahrum etmenin 'ayrımcılıktan' başka bir anlamı var mı?
- Saçı başı, örtüsü, minisi, kürtajı, sezaryeni, vajinası, doğuracağı çocuk sayısı, çocuğunu emzireceği süresi dahi devlet tarafından tayin edilmeye çalışılan şu 'kadınla' uğraşmaya ne zaman doyacak bu ülke?
Bana kalsa, başörtülü erkek sayısının başörtülü kadın sayısıyla eşitlenmesini tercih ederim, tüm kamusal alanlarda. Gelişmeye ve hayata olan merakı daha güvenilirdir kadının. Başı ister açık olsun ister kapalı. 'Başörtülü erkek' derken, başörtülü kadınla aynı kafadaki erkeği kastediyorum. İroni ya da espri değil bilakis en net ifade olduğu için tercih ediyorum bu arada.

'Aşk Tanrı ise, evlilik ateizmdir'
Fena halde yatay çizgili ve polo yakalı bir evlilik komedisi var sırada sayın seyirci. Popüler tiyatroda 23 yıllık güvenilir bir marka olan ESEK'in en yeni oyunu 'Bi Oyun Varmış'tan söz ediyorum... Geçtiğimiz hafta gerçekleşen pastalı-limonatalı galada izledim oyunu. Davetiye de tam nikah davetiyesi kıvamındaydı; 'Bu sevinçli günümüzde sizleri de aramızda görmekten mutluluk ve kıvanç duyarız - Neslihan&Korlan'.
Doğa Rutkay ve yazan-yöneten Uğur Uludağ'ın rol aldığı, iki kişilik bir komedi bu. Sahnede bayıldığım bir isimdi zaten Doğa Rutkay ama bu oyunda uçuyor tek kelimeyle. Çok zeki, çok tatlı ve hınzır bir oyun. Mutlaka izleyin çok eğleneceksiniz sayın güzel oyun olsa da gitsek diyen. ESEK bu akşam ve her salı Akatlar Kültür Merkezi'nde...

Cımbız
NİŞANTAŞI MODERNLİĞİ: 'Nişantaşı İstanbul'da hem geleneği olan bir semttir hem de Türkiye modernleşme projesinin geldiği aşamayı sergileyen bir semttir. Nedir bu aşama? Ağır bir biçimcilik. Bir içerik kaybı. Modernliğin parayla satın alınabilecek bir meta olduğu yanılgısı. Modernliğin takıp takıştırılacak bir şey olduğu sanısı. Finansal açıdan bu kadar zengin ve iyi eğitimli insanların yaşadığı bir semtteki kültür kurum ve etkinliklerinin sayıca azlığına ve niteliğine bir bakın. Galeriler belki, sanat galerileri var. Ve oralarda da sanat yine büyük paralar karşılığında takılacak, duvara asılacak bir etkinlik olarak lanse ediliyor.' (Ahmet TULGAR'ın, HT Gazete'den Ümran AVCI'ya verdiği röportajdan.)

Hope Tweet Hope: İtibar fetişizmi diye bir şey var. İtibar fetişistlerine dikkatle bakın; itibara en çok ihtiyaç duyanlar bu gevezelerdir. (@taylan1789)

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor