• $16,5768
  • €17,5599
  • 971.567
  • 2529.26
27 Kasım 2012 Salı

Başbakan dizi işinden hiç anlamıyor

Anlaması da gerekmiyor. Ama işte o konuda da yorum yapmaktan, ayar vermekten geri durmuyor. Söz konusu Osmanlı tarihi olunca hassasiyet yapıyor. Dizi aleminin Muhteşem Süleyman'ını içine sindiremiyor. Öyle ki; lafa 'belgesel' diye girip 'bizim öyle ecdadımız yok!' diye ultra sert çıkıyor. Geleneksel Türk izleyicisinden farkı yok bu yanıyla Başbakan'ın. Yeşilçam'da yaptığı film icabı 'kötülükler' yüzünden sokakta dayak yiyen rahmetli Erol Taş'ı hatırlayın. Muhteşem Yüzyıl yönetmenlerini, yayıncı kanalı ciddi ciddi kınamasına bakınca, Başbakan da o kafadan pek uzakta sayılmaz. Gülsek mi, ağlasak mı?

BAŞBAKAN'I ASIL KIZDIRAN
Dizinin gördüğü ilginin büyüklüğü olmalı Başbakan'ı asıl kızdıran. Gerçeğe uygun olsaydı da aynı iştahla izleneceğini sanıyor, kaçan büyük fırsata hayıflanıyor. Kurban saydığı zavallı seyirciyi kötü yapımcıların elinden kurtarmaya çalışıyor bu nedenle. Dizi işinden anlamadığının ispatı da bu zaten. İyi ki 'yapımcı' değil Tayyip Bey, büyük batardı yoksa.     
     
- Saray magazini ve entrika
- Osmanlı romantizmi (şiirler ve salkım salkım mücevherler)
- Saray erotizmi ve halvet
- Kadın oyunları ve rekabet
- Gelin-kaynana müsabakaları
- Harem ve halvet modası, şıklar-rüküşler
- Padişahın kalbine giden altın yollar
- Gerilim, şantaj, cinayet, adam asmaca
- Yastık altı siyaseti (kadın eliyle atılan siyasi nifak tohumları)
- En az üç şehzade azmi

PEKİ DİZİ BİTECEK Mİ OLRIC?
Kimse alınmasın da, bütün bunları çıkarınca Osmanlı tarihi çok sıkıcı TV için. Osmanlı Dallas'ı ise 'satan' formül nihayet. Reytingler ortada. Beğenmeyen izlemez. İzlediğini de sanmıyorum zaten Başbakan'ın, Emine Hanım takip ediyor olsa gerek işlerin bu yönünü (tahminimce). Her yere de Tayyip Bey yetişemez, öyle ya. Şimdi; milyonlarca insanı ekran başına kilitleyen dizi, Başbakan kızdı diye biter mi, bitmez mi Olric? Yeni
meselemiz bu.

Hayatın şifresi 'deneyim'
Osmanlı'dan açılmışken devam edelim; ünlü sanat tarihçi Serdar Gülgün'ün müthiş evine misafir oldum hafta sonu, bir grup gazeteciyle. Ev dediğim, Çengelköy'deki Macar Feyzullah Paşa Köşkü. Osmanlı evleri, Osmanlı kumaşları ve Osmanlı yemekleri uzmanı Serdar Gülgün, her detayı ince eleyip sık dokuyarak; duvarlar, tavanlar, pencereler, halılar, sedirler, sayısız tablo ve aksesuvarla çok zarif bir Osmanlı dünyası yaratmış restore edip yaşadığı köşkte. Sık sık ağırladığı yabancı konuklar kadar bizi de etkileyen müze gibi bir ev. Master Card'ın, dünyanın sayılı yıldız şehirlerinde hayata geçirdiği 'Paha Biçilemez Şehirler' projesinin İstanbul'a gelişi muhteşem oldu anlayacağınız. New York, Londra, Paris ve Singapur'dan sonra şimdi de kullanıcılara 'Paha Biçilemez İstanbul' deneyimleri sunuyor marka. Konsept sağlam. Çünkü kendimizi özel hissetmeye duyduğumuz ihtiyaç günden güne artıyor ve hayatın şifresi 'deneyim' artık. Bize en farklı deneyimi vaat eden çeliyor aklımızı en çok. Güne damgasını vuran Osmanlı magazini ise başka yazıya.

HOPE TWEET HOPE:
'Emir'in Yolu bizim iktidarımızda yapıldı. Hem de duble yol - Başbakan' (@efendi_adam)

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını