• $13,4654
  • €15,3281
  • 770.707
  • 1857.4
3 Ocak 2013 Perşembe

Ateş nasıl yanar? Su neden ıslaktır?

Büyük İskender kurbağaları sever miydi?', 'Ayın şekli neden değişir?', 'Neden hayvanlar bizim gibi konuşamaz?', 'İlk kitabı kim yazdı?', 'Rüzgar nereden gelir?', 'Arı arıyı sokar mı?' gibi... Özellikle ebeveynlerin zorlandığı büyük ve zor sorulara yanıt veren harika bir kitap var elimde. 'Rüyalar neden yapılmıştır?' sorusunu Alain De Botton cevaplıyor mesela:
'Çoğu zaman aklınıza hükmettiğinizi düşünürsünüz... Ama geceleri garip şeyler olur. Yatağa girdiğinizde aklınız en acayip, en inanılmaz ve bazen de en ürkütücü gösterileri sahneye koyar. Amazon Nehri'nde yüzebilir, bir uçağın kanadına asılı kalabilir, en nefret ettiğiniz öğretmenin dersinden beş saatlik bir sınava girebilir ya da bir öbek solucan yiyebilirsiniz. Gerçek hayattan bildiğiniz ve belki de hiç dikkatinizi çekmemiş şeyler rüyalarınızda film gibi capcanlı karşınıza çıkabilir. Gazete bayisine koşan adam, Zanzibar'da tatil yaptığınızı gördüğünüz rüyada başrolü üstlenebilir. Okulda hiç konuşmadığınız bir çocuğu rüyanızda en iyi arkadaşınız olarak görebilirsiniz. Eskiden insanlar rüyaların geleceğe dair ipuçları taşıdığına inanırdı. Oysa artık rüyaların...' (Alain De Botton)

HER EVE LAZIM BİR ESER
Devamını merak edip okumanızı arzuladığım bu satırlar, 'Küçük İnsanlardan Büyük Sorular - Hayli Mühim İnsanlardan Basit Cevaplar' adlı kitaptan. Favori yayınevlerimden olan Domingo'dan, Şiirsel Taş'ın çevirisiyle çıktı. İngiltere'de son ayların en çok konuşulan ve bolca satan kitabı olan bu ilginç eser; Gemma Elvin Harris'in, çoğunluğu ilkokul öğrencisi olan binlerce çocuktan topladığı sorular arasından derlediği 150 soruya, mühim insanların verdiği cevaplardan oluşuyor. Her eve lazım!

Ritmik yürüyüşün sırrı
Magazinden bir şey öğrendim. Nasıl oldu ben de anlamadım ama bir ilke imza attım ve yerli magazinden 'kullanışlı' bir şey öğrendim sahiden. Topuklu ayakkabıyla yürürken ritmik bir salınım elde etmek isteyen bilinçli hatun kişiler, sağ ayakkabısının topuğunu 1 cm. kadar kısalttırıyormuş. Karşıdan bakınca fark edilmesi güç olan bu fark, yürürken, ideal bir sekme kazandırıyormuş kişiye. Ve yürüyüşü çok daha çekici hale geliyormuş. TvEm'in Magazin Dünyası'nda, Tuğçe Işınsu ile modacı Muammer Ketenci'nin sohbetinde ortaya döküldü bu dişi sır. İlgilenenlere duyurulur.

Salıncakta iki kişi
'Salıncakta iki kişi' diye sayıklayarak uyandım bu sabah gördüğüm rüyadan. Sinema dunyasinda en sevdigim kadinlardan olan Shirley McLaine'in Robert Mitchum'la basrolu paylastigi filmin adi bu; Salincakta İki Kisi (Two for the Seesaw)... Tesadüfe bakın ki, 4 Ocak Cuma günü (yarın) Digiturk MGM kanalında gösterimi var bu 1962 tarihli filmin. Orijinali Broadway'de sahnelenen bir William Gibson oyunu aslında bu eser. Can Gürzap - Nurseli İdiz tarafından sahnelenen ve büyük ilgi gören Türkiye uyarlamasını hatırlıyorsunuz eminim. Rüyalar, sinema ve kitaplar... Birbirlerinden çok uzaklaşmış olamazlar. Yeni yıla uyarlanma süreci için cansimidi bu üçlü.

Hope Tweet Hope
'Aklının ucuna oturup kendimi bekledim; gelmedim, gelmedim, gelmedim - Cemal Süreyya' (@gaforizma)

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı