• $16,3243
  • €17,4077
  • 974.215
  • 2394.22
11 Ekim 2012 Perşembe

'Aşk İksir'i Kadıköy'de, sınırlı sayıda!

Operayla aranız nasıldır bilmiyorum ama motivasyona ihtiyacınız varsa eğer, işte size afrodizyak etkili bir fırsat! İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin yeni sezonu Gaetano Donizetti'nin komik operası 'Aşk İksiri' ile açıldı. AKM kapandığından beri operaya ev sahipliği yapan Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda, Yekta Kara'nın modern rejisiyle hayat bulan eser 1944 Napoli'sinde geçiyor. Ve başrol kızı Adina'nın adını taşıyan bir kafede başlıyor olaylar. Havai gönüllü, şen gülüşlü, güzel Adina! Ve ona umutsuzca abayı yakan yakışıklı, saf, züğürt Nemorino...  Benim izlediğim temsilde Ayten Telek (Adina) ve Caner Akın (Nemorino), büyük bir başarıyla üstlendiler başrolleri. Tıklım tıklımdı Süreyya. Localar, balkonlar ful, her arya sonu alkış kıyamet. Harika bir temsil yaşadık. 11-12-13 Ekim'deki son temsillerden birine mutlaka yetişmenizi öneriyorum. Sezon boyu başka tekrarı yok Aşk İksiri'nin. Peki ama neden tekrarı yok?
AKM'DEN UZAKTA 5. SEZON
Şöyle ki; opera ve bale AKM'de yani kendi evindeyken, dekor depoları da kendi bünyesindeydi ve eserler sezon boyu dönüşümlü olarak sahneleniyordu. Şimdiki durumda ise, sinemadan dönüştürülen Süreyya Operası'nda depo imkanı olmadığı için Şehir Tiyatroları'nın Kemerburgaz Yolu'ndaki deposu kullanılıyor. Ve bu uzak mesafe, o devasa dekorların kur-kaldır trafiğini imkansız hale getiriyor. Neticede ise, eserler; sezon boyu takvim sırasıyla sahneye koyuluyor. Her eser üst üste birkaç temsil yapıyor ve mecburen sezonu kapatıyor. Onlarca opera, bale ve konser aynı sahneyi paylaşıyor, kolay değil. Söylenenlere göre, Ekim 2013'te AKM perdesi yeniden açılacak-mış. Üstelik, Süreyya Operası da hayatına devam edeceği için Boğaz'ın her iki yanında aynı anda var olacak bu defa opera ve bale. Hasretle bekliyoruz AKM'li günleri.

...me dur Alex!
Alex'in gidişine üzülen Galatasaraylılardanım. Sezen Aksu yakarışıyla - git git git'lerin üstüne 'me dur ne olursun!' diye koşsak, geri getirsek... Şu kirli futbol dünyasının en güzel figürlerindendi çünkü Alex. Takımının cazibesini yükselten hem zeki, hem yetenekli, hem centilmen hem de yakışıklı olanlardan. Kimseler bir Alex değildi. Daha ne olsundu. Ama olmaz işler oldu ve Alex'li günler bitirildi. Bu çapta bir efsane hangi takımdan ne zaman çıkar bir daha bilinmez. Çok yazık oldu ve futbol camiası kaybetti sonuçta. Sadece Fenerbahçe değil. Arkasından iki maç kazanınca 'baaak sensiz de oluyor oh!' diye sevinmek büyük ayıp ayrıca. Artık Alex'siz oluyorsa bile, Alex'le geçen sekiz yıl sayesinde oluyor emin olun. Varlığı gibi, yokluğuyla da etkili insanlardan çünkü Alex. Varlığı nasıl yaradıysa zamanında, yokluğu da yarayacaktır elbet birilerine. İyi bitmedi diye Alex'i harcamaya çalışmanın faydası yok. Onun efsane olduğu gerçeği değişmeyecek. Ayrıca bir not; kusura bakmayın da heykel hiç benzememiş. Belki de ona darıldı Alex bu kadar. Ya da ateşim çıktı benim yeniden, ilaç vakti.

Hope Tweet Hope: 'Mutluluk yaşanmaz, anımsanır... Yıldız Kenter' (@aycelina)

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi

NATO'nun en güçlü ülkeleri hangileri? Türkiye kaçıncı sırada