• $13,1138
  • €14,929
  • 755.825
  • 1809.53
14 Ocak 2013 Pazartesi

Ah be kardeş...

Birincisi; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kardeşi, Celal Bey... 'Nasıl yani!?' dedirten bir portre olarak çıktı medyanın karşısına. Ağabeyi, Türkiye'nin Ana Muhalefet Partisi Başkanı ama o karınca kararınca kendi hayatını yaşıyor. Emekli maaşı yetmediği için bir inşaatta bekçilik yapıyor. Asgari ücret alıyor ve bundan zerre gocunmuyor. 'Kardeşlik bağlarımız çok kuvvetlidir' diyor üstelik, sakin ve mağrur. Ne bir şikayet, ne bir talep ne de duygu sömürüsü. Eve ekmek ile tuz götürmeye adanmış, şiir gibi bir adam. 'Sen, ben, bizim oğlan' temalı iktidar mottosuna kafa tutan Celal Bey'e sevgi ve hürmetle...
***
İKİNCİSİ; arkasında ağır romanlar bırakarak kendini Boğaz Köprüsü'nden atan Metin Kaçan'ın ağabeyi, Hasan Kaçan... Kardeşinin, tüm aramalara rağmen bulunamayan cansız bedenini arıyor günlerdir denizde. Üç balıkçı teknesi, iki de yatla. Gece gündüz arıyor, arıyor, arıyor... Biz evde, sokakta, sosyal medyalarda kendi işimize bakarken. Denizin ortasında kederli bir adam; aniden çekip giden kardeşinin, olmayan izini sürüyor... Hayat çok 'ağır' sahiden de bazılarımız için. Kardeşlik büyük hazine. Allah yardımcısı olsun tüm arayanların.

iLazımlık!
Müjdeyi görünce yengem geldi aklıma. Limona 'ilimon', sıcağa 'ısıcak', yumurtaya 'yımırta' der, eğlendirirdi bizi küçükken. Yengem kafada yürüyen teknoloji dünyası da işte sonunda küçükleri eğlendirmek, eğlendirirken de tuvalet alışkanlığı kazandırmak için, iPotty diye bir icat geliştirmiş. 'iPad'li lazımlık' Türkçesi. Ebeveynler arasında 'çocuk bakıcısı' olarak kullanılan iPad canlısı, daha ne marifetler yumurtlayacak bakalım. Dokunmatik ekrana işemeye hazırlanan hain evlat Ökkeş'lere 'Hııı!' diye sallanacak kızgın anne parmağı koysunlar derim acilen AppStore'a.

Nette n'aptığını biliyorlar!
Nurtopu gibi bir haber var sırada, gözünaydın sayın internet kurdu. 25 ülkede yapılan araştırmaya göre; Türkiye, bilişim okuryazarlığında Avrupa sonuncusu olmuş. TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın konu hakkında verdiği bilgiler sebebi ortaya koyuyor zaten: Türkiye'deki dijital oyuncu sayısı 20 milyona ulaştı. 10 milyon kişinin ise, internette düzenli okey oynadığı saptandı. 'Saptandı' ifadesine takılmadan aşağıdaki testi yapmayı öneriyorum herkese...

BİLİŞİM OKURYAZARI MISINIZ?
1-İstenmeyen mesajları engelleyebiliyor musunuz?
2-İnternet güvenliğini sağlayacak bilgilere erişebiliyor musunuz?
3-Kullandığınız web sayfalarını sık kullanılanlara ekleyebiliyor musunuz?
4-Sosyal paylaşım ağında profilinizdeki gizlilik ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?
5-İnternet sitesinde erişilen bilgilerin doğruluğunu başka kaynaklarla test edebiliyor musunuz?
6-Sörf geçmişini silebiliyor musunuz?
7-İstenmeyen, spam e-postalarını engelleyebiliyor musunuz?
8-Filtre ayarlarını değiştirebiliyor musunuz?
(Bu sorulara EVET cevabı veriyorsanız, siz bir bilişim okuryazarısınız, tebrikler!)

iNote: Şu geçtiğimiz hafta köşeyi tenha bıraktım, affedin. Karlar üstüme yağdı kazayla sayın okuyan. Ama işte döndüm buradayım. Son teknolojik buluşum iNote'u da takdimimdir. Çok amaçlı ve bol şifalı hafta sonları herkese.
<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Konya'da kum fırtınası zincirleme kazaya neden oldu

Van'da aracın çarptığı ayı tedaviye alındı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)