• $13,0936
  • €14,8733
  • 753.478
  • 1810.09
17 Ocak 2016 Pazar

Teknik direktörlük sanatı

1991'de Mustafa Denizli, G.Saray'ın başındayken takımdan Tanju, Cüneyt, Savaş ve Simoviç ayrılmıştı. Bunun ardından Mustafa Hoca, genç oyuncularla takviye etmişti takımını. O genç takım Kupa Galipleri’nde çeyrek final oynadı düşünün. Hem de forvetsiz diyebiliriz. Sonraki sezon Feldkamp geldiğinde sağlam bir şekilde iskeleti oturan takım 2 sezon şampiyonluğa ulaşmıştı.

İşte Mustafa Denizli şimdi bu iskeleti oluşturmaya çalışıyor. Sinan Gümüş ilk dikkat çeken oyuncu durumunda bu yapıda. Penaltı pozisyonunda topu alışı ve ardından attığı 2. golle bunu gösterdi genç futbolcu. Ayağına gelen toplarda kafasını kaldırıp takım arkadaşlarını asiste etmesi de oldukça başarılıydı. Son 4 maç 4 gol 1 asist. Önemli bir istatistik yakaladı Sinan.

Sivasspor takımı hızlı ve oyuna ortak olma düşüncesiyle baskın ataklar geliştirdi. Ama 2-0'la birlikte o direnci kırıldı. Daha çok pas oyununu tercih eden, kendisini yormayan statik oynayan Galatasaray'da 3 isim dikkatimi çekti. Başta Sinan sonrasında Sabri ve Olcan. Olcan ve Sinan kanat değiştirdiklerinde de etkili oldular. Sarı kırmızlı ekibin temposunu bu üç futbolcu yükseltti hep.

2. yarıya daha iyi başlayan Sivasspor'du. Sonrasında kontrolü aldı G.Saray. Sarı kırmızılı takımın en çok taraftar desteğine ihtiyaç duyduğu dönemde Burak'a yapılan protestolar can sıktı. Çünkü bu tepkiler hem Burak'ın hem de takımın gardını düşürdü. Uzun süre bu protestonun etkisi altında kaldılar.

Dip yaşadıkları anda da golü gördü kalesinde G.Saray. Ne olursa olsun bu tepkilerin ne yeri ne zamanıydı. Mustafa Hoca, Burak'ı oyundan alsa bir türlü almasa bir türlüydü. Ama büyük bir teknik direktör sanatı göstererek Burak'ı oyunda tuttu. Ve böylece penaltıdan da olsa Burak gol atınca kaybedilen Burak'ı tekrar kazanmasını bildi. Mustafa Hoca ile birlikte penaltı için topu Burak'a bırakan Selçuk'a da ayrı bir parantez açalım.

Son olarak Donk'tan bahsedelim. F.Bahçe'de İsmail Kartal ve Ersun Yanal döneminde M.Topal iki stoperin arasına girip savunmayı üçlüyordu. G.Saray'da da Donk şu anda aynı konumda. İki kanat oyuncu öndeyken savunmayı Donk ile 3'ledi Mustafa Hoca. Bu tercih G.Saray'a kesinlikle yarar sağlar.

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak

Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller ve fiyatları