• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Haziran 2013 Cumartesi

Neden Ersun Yanal?

Fenerbahçe neden takımın başına Ersun Yanal’ı getirdi? Bu sorunun cevapları üzerinden başlayalım. Rakibini bunaltan skoru korumaktan veya kontra atak futbolu benimsemek yerine en iyi savunma hücum etmekten geçer prensibini benimsemesi. Fenerbahçe’de Aykut Kocaman’a yapılan eleştirilerinin başında savunma ağırlıklı oyun görüntüsü vermesi geliyordu. Topu kaptırdıktan sonra rakip sahada yoğun pres uygulatıyor devamlı Ersun Yanal.
Şu ana kadar Milli Takım dışında üst düzey olarak sadece Trabzonspor’da görev alan Ersun Yanal fazla yenilgi görmemesine rağmen görevinden ayrılmıştı. Cesur futbol sergiletmesi, genç oyuncuları kullanması ve birbirini tamamlayan bir merkez savunma oluşturması da tercih nedenlerinden.
En önemli soru işaretlerinden biri kadro derinliğini nasıl kullanacağı olacak. Genellikle Ersun Yanal’ın ekipleri ligin ilk yarısında çok başarılı bir performans sergilerken 2. Yarı düşüşe geçiyor eleştirileri de oldukça fazla. Ama bakıldığında özelikle iddiası olmayan kulüplerde boy gösterdiği için ödemelerde hep aksaklıklar yaşanmış. Bunu da göze almak lazım. Şampiyonluk hedeflerinin olmaması, prim ve ödemelerde eksiklik yaşanmasına neden olmuş. Çünkü zaten hedefler ligin ilk yarısında yakalanmış.
Dayanıklılık ve bilimselliğe çok önem vermesi Ersun Yanal’ın Aykut Kocaman ile benzerlikleri. Birbirlerinden ayrıldıkları nokta ise Ersun Yanal’ın gittiği takımlarda hep bireysel yeteneklerin sergilendiği oyuna müsaade etmesi. Aykut Kocaman dayanıklılığı ile ön plana çıkan futbolcuları kullandı. Bir başka deyişle bireysel yeteneği ile öne çıkmayan oyuncuları tuttu. Örneğin Eskişehirspor’da Alper Potuk ve Erkan Zengin’in ön plana çıkmasının en önemli nedeni de bu. Ersun Yanal  serbest oynatttı onları çünkü.
Ersun Yanal’ın elinde bol alternatifli bir kadro olmadı hiç kulüp kariyerinde. 3 büyüklerde hiç görmedik onu. Belki çok başarılı olacak. Belki de kuralları çok farklı olan Fenerbahçe’de bireyselliğin çok yüksek olduğu bir ortamda sıkınıtılar çekecek. Bakalım Ersun Yanal Fenerbahçe’de istediği oyunu oynatabilecek mi? Veya sistemin bir parçası olup zorluk mu yaşayacak.

 

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak