• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
14 Şubat 2013 Perşembe

Bate şifresi

11 takımlı ligde 68 puanla şampiyon olan ve Şampiyonlar Ligi'nde boy gösteren bir takım Bate. 30 maçta 21 galibiyet, 5 beraberlik, 4 yenilgi aldı. Asıl dikkat çeken şey kendi liginden ziyade Devler Ligi'ne iyi başlamalarıydı. 

Lille ve Bayern Münih'e karşı aldıkları galibiyetlerle tüm dünya bu takımı konuşmaya başladı. 9 gol attılar Devler Ligi'nde. Ama bu şaşalı başlangıcın ardından galibiyet alamadı Bate ve 15 gol yedi. İşer istedikleri gibi gitmedi.
Ne olursa olsun şunu unutmamak lazım. Takım disiplinini, öncelikli oyunlarını ve kontratak silahlarını çok iyi kullandıklarında neler yapabileceklerini önceki maçlarda gösterdiler. Bate, Aralık ayında biten ligde şampiyon olduktan sonra çok önemli 2 oyuncusunu kaybetti. Bressan Alania'ya, Simic de Kayserispor'a gitti.
Gerçek bir kontratak takımı Bate. Soğuk ama çok disiplinli bir Kuzey Avrupa takımı olacak F.Bahçe'nin karşısında. Oyunu hep kendi alanlarında kabul edip topu rakibe vermiyorlar. Hatta diyorlar ki; 'Bizim bölge haricinde istediğiniz kadar topla oynayabilirsiniz.'
Ama rakip takım ne zaman kendi yarı alanlarının ortalarına kadar gelirse zone presler yaparak çok sert bir oyun anlayışını benimsiyorlar. Böylece rakibin dengesini bozup ikinci topları vazgeçilmez bir inatla ve devamlılıkla alıyorlar.

SAKIN KONTRATAK YEME

Burada kilit oyuncular defansın hemen önünde boy gösteren Filip Rudzik, takım kaptanı Likhtarovich ve Volodko. 
Buradan çıkan uzun toplarla önce Hleb sonra da Pavlov ve Rodionov'u buluşturuyorlar. Kanatları Hleb ve Pavlov kullanıyor. Bu ikiliye Olekhnovich destek veriyor. Ama bunlar hiçbir zaman yalnız kalmıyorlar.
Karşımızda 90 dakikalık blok bir takım var. Oyundan hiç kopmuyor olmaları, hücum alanında rakip defansın hata yapma oranını artırıyor. Ve sonrasında top ne hikmetse bir şekilde Rodionov'un önünde kalıyor.
F.Bahçe'nin Bate karşısında dikkat etmesi gereken 2 şey var:
1- Kesinlikle kontratak yemeyecek ve defansta az adamla yakalanmayacak.
2- Kanatlardan yapılan rakip ataklarında mutlaka ortadayken beklere destek olup kademe anlayışını ön planda tutması gerekecek.
Yani F.Bahçe gol yemek istemiyorsa takım halinde çok koşmak zorunda. Tam bir duvar gibi karşısında duracak olan defansı geçmek için en iyi silahı uzaktan şutlar. Oynamaları durumunda Sow ve Webo'dan final vuruşları bekleyeceğiz. 

KİLİT: SABIR-DİSİPLİN

Ama asıl düğümü çözecek olan isimler orta sahadan şut çekebilecek futbolcular olacak. Sarı-Lacivertli ekip bu anlamda da kuvvetli silahlara sahip. Baroni, Kuyt, Meireles ve Mehmet Topal'a bu maçta çok iş düşecek. Gol yollarında önemli olan bir başka detay da özellikle kendi ceza sahası içinde kalabalık savunma yapacak olan Bate karşısında 2. topları toplayabilmek. Bir başka deyişle karambollerde sihirli dokunuşlara ihtiyacı var F.Bahçe'nin. Bate Borisov-Fenerbahçe eşleşmesinin kilit iki kelimesi; sabır ve disiplin. Kağıt üzerinde rakibine oranla çok önde dursa da Sarı-Lacivertli ekip biliyorsunuz futbol sahada oynanıyor.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı