• $13,6077
  • €15,378
  • 783.098
  • 2002.39
20 Ocak 2019 Pazar

Psikopat bunlar...!

Birinin psikopat olduğu nasıl anlaşılır?

Ünlü psikolog Robert Hare “psikopatları tanıma rehberi” kıvamında bir kitap yazmış. Akademik çalışmaların ortaya koyduğu verilere bakıldığında insanları birer eşya olarak gören, vicdansız tipler bunlar. Tek dertleri yıkmak, bozmak, bölmek, parçalamak, ayrıştırmak, kötüleştirmek.

İşleri fetret, güçleri nefret.

Aralarında bol miktarda iyi eğitimli ve iş güç sahibi olanlar var.

Prof. Robert Hare bunlar için “takım elbiseli yılanlar” diyor. Dost canlısı, neşeli, sempatik tavırlarla kendilerini maskeleyebiliyorlar. Yönlendirme kabiliyetleri yüksek bu yüzden herkesi kolayca kandırabiliyorlar. Psikopatlığın tedavisi yok. En iyisi uzak durmak.

Meşhur bir psikopat hikayesi var. Olay ABD’de geçiyor. Bir katil 7 kadını öldürmüş. Ama sadece 3 cinayetin kanıtları bulunmuş. Bu yüzden diğer cinayetler karanlıkta kalmış. Katil itiraf etsin diye her yolu denemişler. Vicdanına seslenmişler. Empati kurmasını sağlamaya çalışmışlar.

Nafile.

Sonuçta katilin psikopat olduğu gerçeğini göz önüne almışlar. Sanığın “kibir” duygusuna seslenmişler. Mahkemede “sen sadece 3 kişiyi öldürdüğün için seri katil olamazsın sıradan bir katilsin işte” diyerek anladığı dilden konuşmuşlar. Psikopat aşağılandığını düşünerek diğer cinayetleri de itiraf etmiş. Seri katil unvanına sahip olmanın hazzını yaşamış kendince. Böylelikle adalet yerini bulmuş.

Durduk yere aklıma gelmedi.

Bir değil çok sebebi var.

Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, Fazıl Say’ın davetine olumlu yanıt verip konsere katıldı diye “sosyal medyaya tünemiş psikopat sürüsünden” çıkan seslere baksanıza.

Fazıl Say onlara ait bir eşya sanki.

Cumhurbaşkanının içten, samimi taziye telefonuna aynı içtenlikle karşılık vermek psikopatlığa sığmaz tabi.

Afrika’daki aç çocuklara yardım götüren Gamze Özçelik için “Türkiye’deki sokak hayvanlarını doyursa daha iyiydi” diyen Selda Alkor mesela...

Asıl derdi Gamze Özçelik’in “başörtüsü” olabilir mi?

Bu ülkede sağ-sol, alevi-sünni, dindar-laik kutuplaşmalarının tohumları ekilirken Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan siyaset sahnesinde yoktu. Bu zehirli tohumlar komplolarla, suikastlar ile sabotajlarla yeşertilirken aydın, sanatçı, gazeteci, siyasetçi tayfası korkudan ses çıkartamıyordu. Aksine “darbe şartları olgunlaşsın” diye terörü ve anarşiyi azdıran psikopatlar ile el ele kol kolaydı hepsi.

Bitip tükenmediler.

Kılıklarını ve yöntemlerini değiştirip her fırsatta karşımıza dikiliyorlar.

Şaşkın misafir ev sahibini ağırlar misali sebebi oldukları kamplaşmadan şikayet ediyorlar.

Şimdi “psikopat bunlar” deyip işaretlemekle yetinelim.

Nasıl olsa uzmanlar çalışıyor tedavisi de bulunacak elbet.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel  yanıtlıyor.</p>

Kılıçdaroğlu neyin peşinde?

İstanbul'da yasadışı organ nakli şebekesine operasyon

Eren Kış-12 Tendürek Şehit Jandarma Kıdemli Binbaşı Kıvanç Cesur Operasyonu başladı

Peru'daki kazılarda bulundu! 800 ile 1200 yıllık olduğu tahmin ediliyor