• $13,6075
  • €15,3856
  • 782.766
  • 1981.04
16 Ocak 2019 Çarşamba

Medeni cesaret

Gürsel Tekin’i en son Kapalıçarşı’da görmüştük. Cuma vakti esnaf namaza gittiği için kapalı olan dükkanların önünde fotoğraf çektirmiş, altına da “esnaf mutsuz, her yer kapalı” diye yazmıştı. Kabul etmek lazım çok iyi hamleydi. Bu sayede “CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını alır” diye düşünmüştük.

Olmadı.

Muharrem İnce gibi o da şu sıralar “Yan Parti” saflarında mücadelesine centilmence devam ediyor.

Gürsel Tekin’in sosyal medya hesabında “İstanbul’daki yeşil alan miktarı” ile ilgili paylaşımını görünce aklıma geliverdi. Sesini güzel zannedip her fırsatta mikrofonu eline alarak kulaklara işkence yapanlar vardır, bilirsiniz. Onlara kibarca “medeni cesaretin için seni kutlarız ama....” denir.

Uzman bir ekiple İstanbul üzerine 4 yıl doktora yapar gibi çalıştığını iddia eden Gürsel Tekin de galiba “medeni cesareti” için takdir bekliyor.

Bunu nereden mi anlıyoruz?

Sosyal medya hesabında İstanbul’daki yeşil alan miktarının sadece % 2 olduğunu iddia etmiş. Ya da internette dolaşan bir grafiği alıp muhalefet malzemesi yapmış.

Herhalde “doktora seviyesinde İstanbul uzmanı” olduğunu zannettiğinden işin gerçeğini araştırma ihtiyacı duymamış.

İstanbul’da halkın kullanımına açılan mesire alanlarıyla birlikte aktif yeşil alan miktarı yüzde 12 seviyesinde... Sadece son açılan 5 millet bahçesi ile şehir 1 buçuk milyon metrekare yeni yeşil alan kazanmış oldu. Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu 14 milyon metrekarelik arazi kısa süre içinde yeşil alana dönüşüyor.

New York’taki “Central Park’ın 3 katından daha büyük” bir yerden söz ediyoruz. Tek hamleyle parka dönüşecek ve böylelikle İstanbul’daki yeşil alan miktarı yaklaşık %10 artmış olacak.

İstanbul’da gerçek anlamda ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarının 1994’ten sonra başladığını söylesek yalan olmaz. Zira 1994 öncesinde yani İstanbul’u CHP zihniyeti yönetirken su yoktu. Suyun olmadığı yerde ağaçtan, yeşilden ne kadar söz edilebilir?

Gürsel Tekin uzman bir ekiple doktora yapar gibi İstanbul üzerine çalıştı ise hali hazırda CHP yönetimindeki ilçelerde yeşil alan miktarının kağıt peçete büyüklüğünde olduğunu da biliyordur.

Neyse.

Şimdi bunları sayıp dökerek hevesini de kırmamak lazım.

Önünde daha aday adayı olacağı kim bilir kaç seçim var?

Yani daha yolun başında.

Şunun şurasında aday olamadığı üçüncü seçim.

Kılıçdaroğlu’nun 9 seçim kaybettiği yerde Gürsel Tekin neden “CHP’nin İstanbul adayı olamama” rekorunu kırmasın?

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

Bursa'da aracın metro alt geçidi merdivenlerine düşmesi sonucu bir kişi öldü

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi