• $12,4548
  • €14,0481
  • 712.407
  • 1776.41
8 Nisan 2018 Pazar

Kitabı tersten okutmak

Ekonomi sadece matematik değildir. Öyle olsaydı ekonomiye müstakil bir bilim dalı payesi vermez, matematik der geçerdik. Geçemeyiz çünkü hayatın gerçekleri ile birlikte işin teorisi de buna izin vermez. Ekonominin psikolojisini bilimsel olarak irdeleyen “Davranışsal iktisat” diye bir şey var. Adam Smith’in 1759 yılında yayınladığı “The Theory of Moral Sentiments” adlı çalışmasından tutun da 2000’li yılların Nobel ödüllü iktisatçılarının tezlerine kadar bu alanda yapılmış çalışmaları inceleyin “Ekonominin psikolojisi” neymiş görürsünüz

***

Ekonomiye ilişkin bazı açıklamaları Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan “kendi ayağına sıkmak” tabiri ile değerlendirince farklı yorumlar da birbiri ardına geldi.

Bana göre, bu değerlendirmeyi, güven duygusunu sarsmak, piyasaların psikolojisini bozup panik-atak tavırlara yol açmak ve güçlüyken güçsüz duruma düşmek diye özetleyebiliriz. Hatta meseleyi davranışsal iktisat açısından ele alıp bilimsel yaklaşımlarla izah edebiliriz. Ama yorulmaya değmez. Çünkü ikna olmaları teklif dahi edilemez tiplerin itirazlarına anlayacakları dilden yanıt verme kompleksimiz sebebiyle kendi kelimelerimizi yutkunmaktan bıktık, usandık arkadaş...

***

Gelelim asıl meseleye. Herkesin gördüğü ama kimsenin kabul etmeye yanaşmadığı bir gerçek var. 15 Temmuz’a kadar kimin neyi ne kadar bildiği belki önemliydi ama o gece teori çöktü. Ortaya kabak gibi çıkan gerçeğin sosyolojisini, teolojisini, ekonomisini, siyasetini, diplomasisini artık nesi varsa hepsini oturup baştan yazmadıkça eski cümlelerle yeni durumu ifade edebilmek mümkün değil.

***

15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminin hemen ardından büyük bir travma yaşandı. Buna rağmen FETÖ operasyonları tavizsiz sürdürüldü. Millet bu mücadeleye tam destek verdi. Türkiye öyle bir ortamda Fırat Kalkanı ile sınır ötesi operasyon yapabilme kabiliyetini ortaya koydu. Bu bir özgüven ilanıydı. New York mahkemelerinde tezgahlanan ve Türkiye’nin egemenlik haklarına yönelik yargı kılıflı saldırıdan beklenen kasırga etkisi üfürükten ibaret kaldı. BM’deki Kudüs oylamasında küresel çapta diplomatik zafer kazanıldı. Yedi düvelin at oynattığı Suriye’de, Afrin’e Türk Bayrağı dikildi. Ekonomide %7,4 büyüme oranı yakalandı. Mega projeler hız kesmeden devam etti. Bütün bunları sözde müttefiklerimiz, palavradan dostlarımız, fena halde endişelilerimiz, her naneyi çok bilenlerimiz ne diyorsa tam tersini yaparak başardık. Buna bizim mahallede kitabı tersten okutmak diyorlar.

***

Afrin harekatında milletimizin nasıl tek yürek olup attığına şahit olduk. Mehmetçiğe kurban kesip kavurma pişiren, sabahlara kadar uyumayıp atkı, eldiven, bere ören, tarlasından topladığı mahsulünü cepheye gönderen insanları gördük. Bu duygular matematikle ölçülemez. Şehadete koşan insanlar açlıkla, ekonomik endişelerle korkutulamaz. Okudukça cahilleştiren, çalıştıkça fakirleştiren sistemleri medeniyet diye satanlara ve onlara köleliği marifet sananlara inat ne derlerse tersini yaparak dimdik ayakta durmaya devam ediyor oluşumuz kimseye bir şey anlatmıyor mu?

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor