• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
6 Mart 2019 Çarşamba

Gönül adamı

Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Sn. Binali Yıldırım ile Şile programının arasında sahildeki bir kafeteryada buluştuk. Dumanı tüten taze çaylar eşliğinde ve doyumsuz Karadeniz manzarasının şahitliğinde yaklaşık 1 saat İstanbul’u konuştuk.

Merak ettim sordum.

Seçilirse ilk işi ne olacak?

“Ortak İstanbul aklı” dedi.

İstanbul ile ilgili “benim de sözüm var” diyen herkes ile buluşmak istiyor. Sivil Toplum Kuruluşları, ekonomi, sanat, spor dünyasının öncüleri, gençler, anneler kısacası toplumun tüm kesimlerinin temsilcileri ile”iş olsun” diye değil “sonuç odaklı” çalışma toplantıları yapacak. Sn. Binali Yıldırım, fakültelerde ana bilim dalı olsa İstanbul’u “ders niyetine” okutabilecek bir İstanbul uzmanı. Ama “bildiğimi okurum” demiyor...

Elinde uygulanmaya hazır binden fazla gerçekçi projeden oluşan “yapılacak işler dosyası” var. Peki en önem verdiği başlık hangisi?

Bunu öğrenmek için “mutlaka başarmalıyım dediğiniz ne var” diye sordum.

“İstanbul Aidiyeti” yanıtını verdi.

İstanbullu olma duygusu...

İstanbullu kimliğini sahiplenmek.

15 Milyonun “bu şehir benim geleceğim” duygusuyla büyük bir aile gibi kenetlenmesi. Üzerinde en fazla duracağı mesele bu. Sn. Binali Yıldırım “”Bir şehir ancak onu yaşayanların sahiplendiği kadar güçlüdür” diyerek insan odaklı belediyecilik anlayışını ortaya koyuyor.

Akıllı şehir yönetimi...

Yaşanabilir çevre...

Daha fazla yeşil alan.

Sağlıklı kentsel dönüşüm...

Rahat ulaşım...

Ekonomi, sanat, spor, sosyal meseleler...

Hepsi için projeleri hazır...

Sadece bir tanesi, “Tünel Ulaşım Sistemi” bile İstanbul’da karayolu ulaşımına dair tüm alışkanlıkları değiştirecek nitelikte.

Sn. Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı döneminden bu yana her aşamasını yakından takip ettiği ve Avrupa Yakası’nda karayolu ulaşımını TEM ve D-100’e mahkumiyetten kurtaracak yaklaşık 100 kilometrelik projenin detaylarını anlatırken ister istemez “Yüzyıllık hamle bu” dedim.

Her zamanki mütebessim ifadesiyle “yavaş yavaş konuşur adım gibi iş yaparım” dedi. “Türkiye’de başardık İstanbul’da da başarırız, eğer seçilirsek her alanda İstanbul’u gelecek yüzyıla hazırlayacak işleri ‘Yıldırım hızıyla’ hayata geçirmeye hazırız” ifadesiyle söyleşimize noktayı koydu.

Cumhuriyet tarihinin açık ara en başarılı Ulaştırma Bakanı, zor dönemlerin dirayetli Başbakanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk TBMM Başkanı Sn. Binali Yıldırım'ın devlet adamı kimliği ve tecrübesi tartışılmaz. Ama ben onda her şeyin ötesinde ömrünü İstanbul’a adamaya hazır, en büyük hedefi de tüm İstanbulluların gönüllerini birleştirmek olan bir “Gönül adamı” gördüm.

<p>İşgalci İsrail ile Hamas arasında sona eren insani aranın ardından İsrail ordusu Gazze Şeridi'ne

Gazze'ye 100 tırlık ilk yardım konvoyu ulaştı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi