• $8,4121
  • €9,9883
  • 489.609
  • 1408.81
23 Aralık 2018 Pazar

CHP’yi aşılamak...

Kavak ağacı sabit fikirlidir. Aşı tutmaz. Meyve vermez. Öyle uzar gider. Kibrit çöpü olur. Meyve kasası olur. Odun olur. O kadar. Peki CHP aşı tutar mı? Hakkını verelim. Kılıçdaroğlu çabalıyor. Umudunu “sağcılık” aşısına bağlamış. Sağ cenahta ne kadar işi bitmiş eleman varsa bunları aşı niyetine CHP›ye dolduruyor. Aslında niyet iyi... CHP meyve veren bir parti olsun. Öz hakiki kökten CHP›liler bundan rahatsız ama ne yapsın Kemal Bey? CHP havuzunda iş yapabilecek kimse yok. El mecbur “sağdan” sayacak. Kılıçdaroğlu “sağcı siyasilerin en kötüsü bile bizim CHP’lilerden iyidir” düşüncesiyle nereye ne lazımsa “sağa” bakıyor.

Haklı mı?

Haklı...

Baksanıza CHP’nin belediyecilik anlayışının sembol ismi Nurettin Sözen 1994 öncesinde İstanbul’a yaşattığı rezaletleri savunurken “Tanrı’nın bir talihsizliği olarak, isterseniz cezalandırması deyin. Susuz kıldıysa İstanbul’u, yerel yönetim ne yapabilirdi?” deyiverdi. Adam kendisini ve partisi CHP’yi “Allah’ın cezası” olarak gördüğünün-gösterdiğinin farkında bile değil. Herhangi bir CHP’li herhangi bir konuda ağzını açtığında benzer durumlar ortaya çıkıyor. Yani Kılıçdaroğlu’nun işi zor. Mecbur dış transfere yönelecek. CHP›yi en başta CHP›lilerden koruması lazım.

Bütçe görüşmelerinde CHP adına konuşsun diye kürsüye Abdüllatif Şener’in çıkarılması da bu sebepten olsa gerek. Öyle ya hakiki CHP’liler ne anlar rakamdan, hesaptan, bütçeden? CHP’nin tezlerini anlatsın diye kürsüye çıkartılan Şener fırsatı ganimet bilip kendisini övmek için kısacık konuşmasına on yüz bin milyon defa “ben” ifadesini sığdırmayı başardı. Biraz daha konuşsa muhtemelen Malazgirt Zaferi’ni bile kendisinin kazandığını iddia edecekti. Neyse ki konuşmalarda süre sınırı var. Hızını alamayıp “CHP’de bu işlerden anlayan tek adam benim o yüzden ben konuşuyorum, ben olmasam CHP batar, ben varsam CHP var, ben, ben, ben...” diyebilirdi.

Ucuz atlatıldı.

CHP yerel seçimlerde aday göstermek için kendi bünyesinde (öz hakiki organik kökten CHP’liler arasında) işe yarar tek bir isim bulamıyor. Çareyi yine sağcılık aşısında arıyor.

Bugüne kadar tutmadı...

Bundan sonra tutar mı?

İsmet İnönü vakti zamanında CHP›ye ideolojik elbise niyetine “ortanın solu” diye bir şey uydurmuştu. Ecevit bunu bayrak yapıp sallamaya başlayınca Demirel “ortanın solu Moskova yolu” sloganıyla CHP’yi komünist olmakla suçladı. Ecevit “Moskof uşağı” suçlamalarına karşı “Ortanın solu Hz. Muhammed’in yolu” deyince kıyamet koptu. Ecevit hakkında dini siyasete alet etmekten soruşturma açıldı. İnönü bu gelişme üzerine Ecevit’i “Sen nasıl böyle konuşursun. Sen bir adım attın, iki adım attın, onlarla kaç adıma kadar yarışabilirsin” diye azarlamıştı.

İnönü hayatta değil ki Kılıçdaroğlu’nu da uyarsın.

Mecbur 31 Mart gecesini bekleyeceğiz.

Bakalım kavak ağacı bu sefer aşı tutacak mı?

<p>Denizli'de  askeri kışla yakınında yangın çıkarmaya çalışan şüpheli yakalandı.</p><p>11'inci Koma

Kışla yanında kundakçı yakalandı

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor