• $13,7967
  • €15,6361
  • 786.956
  • 2035.42
2 Mayıs 2020 Cumartesi

CHP'nin derdi ne?

Boşluğa düşme duygusu olabilir.

Hep konuşuyoruz, salgın sonrası Dünya yeniden şekillenecek.

Türkiye sergilediği performans ile kıtalar arasında yeni güven merkezi olabileceğini ispatladı. ABD ve Avrupa medyasında günlerdir Türkiye’nin konuşuluyor olmasını maske ve tıbbi malzeme sevkiyatıyla sınırlı görmek yanıltıcı olur.

Bunun ötesi var.

***

Salgın ile mücadele sürerken bir yandan da kesintisiz devam eden diplomatik çabalar yeni denklemlerin kurulmak üzere olduğunu gösteriyor.

ABD ve Avrupa ülkeleri uzun süredir güçsüz ve istikrarsız kılmaya çalıştıkları Türkiye’nin “güçlü ve istikrarlı” olmasının kendileri için daha hayırlı olacağını anlama aşamasındalar.

Salgın sonrasında başta ekonomi olmak üzere her alanda yaşanabilecek olağanüstü değişim ihtimali kendilerini güçlü zanneden ülkeler için bile büyük risk.

Sonu gelmeyen maceralar yerine “sağlamcı” adımlar atmak, coğrafyasında gücünü, yönetme kabiliyetini en üst düzeyde ortaya koyabilen bir Türkiye ile birlikte hareket etmek yeni sürecin modası olabilir.

Hem bunca yıldır Türkiye’yi içeriden karıştırma adına sergiledikleri çabaların tamamı boşa çıktı hatta ters tepti.

Yani “olmayana ergi” metoduyla buraya kadar.

***

Yeni dönemde pek çok ülkenin Türkiye’ye “daha saygılı” bir tutum sergileyeceğini öngörebiliriz.

Saygıdan kastımız belli.

Türkiye’nin egemenlik haklarına, kamu otoritesini koruma anlayışına, terör örgütleri ile haklı mücadelesine, insanlık yararına attığı adımlara destek vermeseler bile köstek olmasınlar yeterli.

***

Salgın sonrası kurulacak yeni küresel denklemlerde Türkiye’nin avantajlı bir konumda olacağının işaretlerini fark ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kriz sonrası yeniden yapılanacak Dünya’da ülkemizin 2023 hedeflerinin ötesinde bir konuma ulaşabileceğine yürekten inanıyorum” sözünü bir temenniden öte sağlam verilere dayalı durum analizi olarak görmek daha gerçekçi.

***

İyi, tamam da CHP bu işin neresinde?

Maalesef hiçbir yerinde...

Zaten sorun bu.

CHP, başarısını Türkiye’nin kaybetmesi üzerine kurduğu için denklem dışında kalıyor. Dışta ve boşta kalma durumunda da kafası kesilmiş tavuk misali yalpalıyor. CHP sözcülerinin “darbe imalı” çıkışları “Eyvah Türkiye kazanıyor” telaşını yansıtıyor aslında.

Yoksa durduk yere ortalığı karıştırmak niye akıllarına gelsin? 

<a href='https://www.aksam.com.tr/aksam-tv/kisaca/iklim-degisikligindeki-komplo-teorileri-nereden-ci

Küresel ekonomik krizin asıl nedeni

Sünnet Gölü'nde yüzlerce ölü balık kıyıya vurdu

Severek tükettiğiniz besinlerin az bilinen zararları

Samsun'da kaybolan 130 küçükbaş hayvanı drone ile bulunan çiftçinin sevinci