• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
1 Ekim 2023 Pazar

ACİL EYLEM PLANI

İstanbul fırsatları ve sorunlarıyla birlikte katlanarak büyüyen bir şehir olduğu için "dur bakalım ne olacak" yaklaşımıyla yönetilemez.

Son günlerde ne konuşuyoruz?

-İçme suyu sıkıntısı...

Neden?

Çünkü CHP zihniyetinin elinde İstanbul Belediyesi 5 yılı boşa harcadı.

Ne olacaktı?

-Eğer 2019'da İBB yönetimini AK Parti kazanmış olsaydı ilk iş olarak Devlet Su İşleri ile uyum ve işbirliği içinde Avrupa yakasında Karamandere, Hamzalı, Pirinççi, Asya yakasında da Osmangazi ve Sungurlu Barajlarının yapımına başlayacaktı.

Ne oldu?

-Seçilir seçilmez "kaybedecek zamanımız yok" havası basan İmamoğlu bu barajlar ile ilgili planlamayı bile öğrenme ihtiyacı duymadan dönemini tamamladı.

Melen sayesinde İstanbul'un içme suyu ihtiyacı büyük ölçüde karşılanmakla birlikte rezerv alanları ile ilgili planlamanın da zamanında yani 2019 itibariyle hayata geçirilmesi gerekirdi.

Olmadı.

Bu sadece bir örnek.

Ulaşımdan, çevreye her alanda bu ihmalin sonuçlarını net ve somut görebilirsiniz.

Hatırlayalım.

Büyük tepki görmüştü.

İmamoğlu Kabataş-Levazım Tünel projesini "günde 40-50 bin araç geçecek diye ben niye para harcayayım" diyerek iptal etmişti.

Oysa bir kaç kilometrelik bir tünel projesini iptal etmekle kalmadı, büyük bir ulaşım sisteminin en önemli akslarından birini hoyratça baltaladı.

Neydi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eğer 2019 sonrasında AK Parti yönetiminde olsaydı Büyükçekmece'den Kağıthane'ye oradan da Sarıyer'e uzanan tüneller, kavşak, köprü ve bağlantı yolları ile birlikte yaklaşık 140 kilometrelik yeni bir alternatif ulaşım aksı hayata geçirilecekti.

Tüm planlamaları tamamlanan Tünel Ulaşım Sistemi ile D-100 ve TEM deyim yerindeyse "bypass" edilecek İstanbul'a kaliteli, konforlu ve güvenli yeni bir karayolu ulaşım hattı kazandırılacaktı.

Olabilirdi.

Ama İmamoğlu Cumhurbaşkanı adayı olma hevesine kapıldı.

İşi gücü bıraktı.

Reklam peşinde koşmakla vakti tüketti.

İstanbul'un 5 yılını heba etti.

Şimdi ne lazım?

AK Parti, yerel seçimler öncesinde kapsamlı ve gerçekçi bir "100 günlük acil eylem planı" hazırlığına şimdiden başlamalı.

İstanbullu ne kaybettiğini ve 2024 sonrasında ne kazanacağını net görmeli.

Kuru siyaset, faydasız polemik ve boş beleş tartışmalarla buraya kadar!

İstanbul yeniden hizmet ve eser siyasetine kavuşmak için gün sayıyor.

AK Parti döneminde alınan otobüslerin bakımını yapamayan, büyük emeklerle kurulan raylı sistemlerin merdivenlerini bile çalıştırmayı beceremeyenlerin gündemde kalma çabalarına prim verilmesin yeter!

<p>Zonguldak'ta heyelan nedeniyle bir bölümünde çökme meydana gelen yol, ulaşıma kapatıldı.</p><p>Ke

Zonguldak'ta heyelan! Yol trafiğe kapatıldı

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...