• $28,921
  • €31,3202
  • 1884.39
  • 8087.24
15 Ocak 2022 Cumartesi

2023'e doğru...

Eğer büyük bir savaş patlak vermezse, afetlerle sarsılmazsak, Covid-19 gibi bir bela yeniden insanlığın kâbusu olmazsa, normal şartlar altında 2022'de neler olabileceğini öngörmeye çalışalım.

Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da işaret ettiği gibi ekonomide atılan adımların pozitif yansımalarını yaz mevsimi itibarıyla hissederiz. Ekonomi gündemi sıkıştırılmak istendiği kur-enflasyon-faiz üçgeninden kurtulur. Yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve büyüme odaklı gelişmeler ana başlıklar haline gelir.

Pandemiden kaynaklanan küresel ekonomik kriz sonrasındaki denge arayışı her türlü işimize yarar. Türkiye güçlü altyapısından kaynaklanan avantajları iyi kullanabilirse gelecek yüzyılın fırsat kapısını ardına kadar aralayabilir.

Bu süreçte yıllardır Türkiye'ye somurtan büyük suratların tebessümlerini görmek şaşırtıcı olmaz. İşbirliği zemini için gereken asgari saygıyı yansıtmaya başlayan ülkelerle yeni sayfalar açılabilir. Ülkeler arasında ezeli-ebedi dostluk ya da düşmanlık olmayacağı için eski defterlerin kapanması gündeme gelebilir. O eski defterlerin içinde sıkışıp kalanlara da başka işler bulunur.

İç siyasette ise seçime 1 yıl kala yani altı ay sonra bambaşka şeyler konuşuyor oluruz.

Çünkü siyasetin matematiği çalışmaya başlar.

Taraflar büyük karşılaşma için sonuç odaklı adımlara ağırlık verme aşamasına geçer.

Son zamanlarda sıklıkla rastladığımız kaos, kargaşa, iç çatışma beklentilerini yansıtan analizlerin bütünüyle temelsiz, anlamsız ve geçersiz olduğu görülür. Çünkü bunca tecrübeden sonra kimse hem de seçime 1 yıl kala milleti korkutacak, güvensizliğe, huzursuzluğa sevk edecek akıl dışı yaklaşımların peşin kaybettirme riskini göze alamaz. Bunun yerine hem iktidar hem de muhalefet cephesinde kazandıracak işler ön plana çıkar. Siyasetin matematiğine ters yani kaybettirecek söylem ve eylemlere mümkün olduğunca fırsat verilmez.

Her iki taraf da gündemi belirleme gücünü elinde tutmaya, kendi siyasetini ön plana çıkarmaya, rakibi mümkün olduğunca daha az görünür kılmaya gayret eder.

Kötülemenin azaltıcı etkisine karşı, gelecek odaklı umut yeşerten yaklaşımlar ağırlık kazanır.

Denenmiş ve kaybettirmiş yöntemler çöp sepetine atılır. Taraflar arasındaki kalite farkını ortaya çıkarmada kazanma ve kazandırma becerisini yansıtan ince zeka ürünü hamleler belirleyici olur.

Muhalefet neyi, nasıl, kimlerle, ne şekilde, hangi prensipler çerçevesinde yapacağını netleştiremediği sürece yani mevcut haliyle alternatif olma şansını yakalayamaz.

Çünkü böyle büyük bir maç "karambolden gol" taktiği ile kazanılamaz.

Gerçeklik temelinden uzak gerekçesiz değişim talepleri gerçeğe dayanan gerekçelendirilmiş yenilenme perspektifi karşısında sonuç alamaz.

Muhalefet kazanmak istiyorsa netleşmeli.

İktidar ise en büyük kuvvet kaynağı olan huzur, güven ve istikrar sağlayıcı pozisyonunu korumaya özen göstermeli.

Bununla birlikte son zamanlardaki başarılı örneklerde görüldüğü gibi yeni talepler karşısında hızlı algılama ve gereğini yapma kabiliyetini daha güçlü yansıtmalı.

Yorgun yılların ardından seçmenin, daha da yoracak iticililik yerine çekici, kucaklayıcı tavırlara prim vereceğini de şimdiden not etmekte fayda var.

<p>Mardin kırsalında gerçekleştirilen Kahramanlar-32 Operasyonunda biri kırmızı kategoride olmak üze

Mardin'de 'Kahramanlar' operasyonu

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti