• $8,1219
  • €9,7143
  • 455.824
  • 1378.37
30 Mart 2011 Çarşamba

Zamanın tanığı

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Irak'ın işgalinden birkaç hafta önce Türkiye Irak sınırını gizlice geçip Erbil'e karargah kurmuştum. Kaldığım otel dünyanın saygın haber kuruluşlarının çoğu tanıdık muhabirleriyle doluydu. Ivan Watson bunlardan biriydi. Tıpkı BBC'den John Simpson ve Jim Muir gibi... İvan o tarihte NPR'a çalışıyordu. Çokuluslu bu gazeteci güruhunun günlük rutini az çok belliydi. Otelde erken saatte kahvaltı, şayet Kürt yönetiminin bir basın toplantısı varsa buna konsantre olmak veya süreç netleşinceye kadar bölgeden bir özel haber çıkartmak... Bir sabah kahvaltıda muhabbet ettiğim BBC'nin İranlı kameramanı Kaveh Gülistan'ın, çok sıradan bir şey söylermiş gibi, Pulitzer ödülünü birden fazla aldığını söylediğini anımsıyorum... Kaveh bu sohbetimizden birkaç hafta sonra mayına basarak can vermişti. O günlerde Kemal Batur, Nevzat Bingöl, Gökhan Yıldırım'dan kurulu ekibimizle dünya medyasını atlatacak haberlere imza atıyorduk. Elbette biz de atlatılıyorduk. Bedir tugaylarını görüntülememiz olay olmuştu... Fakat herkes o kadar profesyoneldi ki bu atlatmalardan sonra gidilip daha detaylı bilgi alacak mesleki nezaket de karşılıklı gösteriliyordu.

Günlerimiz böyle geçerken akşamları da tüm gazeteciler otelin restoranında 'felekten bir gün daha çalmayı' kutluyorduk... Dünyanın hemen her köşesinde en sıcak çatışmalarda iş yapan efsane foto muhabirleri, kameramanlar, muhabirler, prodüktörler bu yemeklerde adeta bir gün daha hayatını riske ederek zamana tanıklık etmenin yüklerinden soyunuyordu. Haftalar sonra önce Bağdat hemen sonra ise Musul ile Kerkük düştü... O tarihte Mesut Gengeç'le ben İran üzerinden Irak'a girmiştim. Ve hemen ertesi günü Musul'a girmeye karar verdik.
Bir arabada da diğer gazeteci arkadaşlarımız vardı. Musul'da, tamamen bir yanlış anlaşılmadan ötürü, içinde bulunduğumuz araba tarandı. Kemal Batur iki parmağını kaybetti.

Mesut Gengeç kafasından yaralandı. O gün bir araba daha vardı bu saldırıya maruz kalan... O arabadaki gazetecilerden biri Ahmet Şık idi... Ve Ivan Watson o gün bize yapılan saldırıyı dünyaya duyuran gazetecilerden biriydi. Geçen gün aynı Ivan'ı izledim... Nedim ve Ahmet'in neden ve nasıl gözaltına alındığını anlatan detaylı bir dosyaya imza atmıştı... Acı acı güldüm... Gazetecinin kaderi... Meslektaşlarımızı haber yapıyorsak bu genellikle pek sevimli değildir. Muhtemelen pek az insan Ahmet'in nasıl bir gazeteci olduğunu benim kadar yakından biliyordur. Günlerdir onun aleyhinde yazıp çizen, ahkam kesen ve kendilerine gazeteci deme cüreti gösterenlere bakıyorum... Sizinle Ahmet'in yegane ortak tarafı Başbakanlığın verdiği o saçma sapan kartı taşımaktır. Sizin bir kartvizite ihtiyacınız olabilir ama kişinin kendisine gazeteci demesi için dünyada başka mesleki kriterler var.  Ahmet'in yıllardır hangi mesleği yaptığına ben değil dünya şahit... Onun siyasi bir hesap /mesele yüzünden düpedüz karalanarak hapse atılması kıdemini artırır... Bunu sakin aklınızdan çıkartmayın... Gazeteci zamanının tanığıdır ve bu tanıklık uğruna genellikle ağır bedeller öder...

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler