• $15,8331
  • €16,6469
  • 930.106
  • 2403.53
16 Kasım 2011 Çarşamba

Van minüt

Başbakan Erdoğan AKP Grubu'nda Van depremiyle ilgili kapsamlı bir konuşma yaptı. Satırbaşları kısaca şöyle:
(...)Van depremi sonrası tarihimizde görülmemiş bir müdahale gerçekleşti.
Hedefimiz ağustos sonuna kadar kalıcı konutları yapmak suretiyle, onları bitirmek suretiyle inşallah Van merkezde ve Erciş'te çok daha farklı bir kentsel dönüşümü gerçekleştirmiş olacağız. Bu sefer tarihimizde görülmemiş bir şekilde hızlı bir müdahale gerçekleşti.
23 Ekim ve 9 Kasım'daki depremlerde 644 vatandaşımızı kaybettik. Yine bu iki depremde enkaz altından 252 vatandaşımız yaralı olarak kurtarıldı. Şu anda bölgede 4374 kamu görevlisi depremzedelere hizmet veriyor. Bölgede şu ana kadar 71 bin çadır, 330 bin battaniye dağıttık. 60 konteyner ve 2 bin 300 mevlana evi de depremzedelerin hizmetine sunuldu.
Tabii kar yağışı oradaki çalışmaları zorlaştırıyor ve yaşam koşulları da tabii ki zorlaşmaya başladı. Cumartesi günkü incelemelerin ardından bölgede prefabrik ev sevkıyatına hız verdik.
 Yine cumartesi günü önemli bir karar alarak, Adana, Mersin, İskenderun ve İstanbul'daki kamu sosyal tesislerini depremzedelerin kullanımına açtık. Türkiye genelinde nerede kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhaneler varsa bunların hepsini açmış bulunmaktayız. Ortalama 30 yolcu otobüsüyle depremzedeleri taşıyoruz. Tabii bunu yaparken eğitim noktasındaki tedbirlerimizi de aldık ve yavrularımızın oralardaki ilköğretimde olsun, orta öğretimde olsun okullarına devam etme imkanlarını sağlıyoruz.
Depremin yaralarını sarmak, hayatlarını kolaylaştırmak için de bazı tedbirlerimizi de güncelledik. Başbakanlık kaynaklarından acil yardım ödeneği olarak şu ana kadar 17 milyonu aşkın bir rakamı yetkili mercilerine havale ettik. Toplam yardım miktarı 200 milyon liraya ulaşmış durumda. AK Parti Meclis grubumuzda Van depremi için kampanya başlattı bu kampanyada da 417 bin lira yardım toplandı.(...)
Van Valisi ise gazetecileri toplayıp şunları söyledi:
'Gıda, giyecek takviyesine ihtiyacımız var... 5.6 büyüklüğündeki deprem, 7.2 büyüklüğündeki birinci depremden daha yıkıcı oldu... Van'da iki kamu binasının haricinde hiçbir kamu binası kullanılamıyor. Şehir adeta hayalet bir kente dönüşmüş durumda. Halen yardıma büyük ihtiyacımız var. Kamuoyunda duyarlılık düştü. İkinci Van depreminin yıkıcılığı tam anlaşılamadı. Van'da gıda ve giyim takviyesine de ihtiyacımız var. Kamuoyundan yardım bekliyoruz.'
Ben olsam bu valiye bir 'van minüt' derdim.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...